Adding Machine, Seafarer, Mastrosimone, Kaye, Opel and More Are South FL Carbonell Winners

News   Adding Machine, Seafarer, Mastrosimone, Kaye, Opel and More Are South FL Carbonell Winners Resident South Florida productions of the musical Adding Machine and the dark comedy The Seafarer were major winners at the 33rd Annual Carbonell Awards ceremony April 7.

South Florida's oldest and most prestigious arts honors were handed out at the Broward Center for the Performing Arts in Fort Lauderdale, in a benefit performance which raises scholarships for South Florida arts students. The ceremony recognized work from 2008.

The event included a special tribute honoring Carbonell Awards co-founder and executive director Jack Zink, who covered the arts for all of the region's major newspapers for nearly 40 years before his death last summer.

Mosaic Theatre Company's production of Conor McPherson's The Seafarer won five Carbonells, including Best Production of a Play.

Adding Machine by Jason Loewith and Josh Schmidt, lauded for a separate Chicago production that moved to Off-Broadway, got its Florida premiere by GableStage, and won as Best Production of a Musical. It took home seven Carbonells.

The Best New Work of 2008 was William Mastrosimone's Dirty Businesss, produced by Florida Stage. In the Stock/Road Show Awards, representing work of tours or commercial producers, Sweeney Todd was named Best Production, and actress Judy Kaye (Mrs. Lovett in that musical) was Best Actress in that division.

The Carbonells focus on work in Miami-Dade, Broward and Palm Beach counties.

Here are the recipients and nominees of the 33rd Annual Carbonell Awards. Winners are marked in boldface and designated with an asterisk.

COMBINED (Plays & Musicals)

Best New Work (Play or Musical)
*William Mastrosimone, Dirty Business, Florida Stage
Lauren Feldman, Fill Our Mouths, New Theatre
Michelle Rosenfarb, Gates of Choice, New Theatre
Jules Tasca, The Mission, New Theatre
Andrew Case, The Rant, New Theatre

Best Ensemble Production (Play or Musical)
Art, Sol Theatre Project
From the Mississippi Delta, M Ensemble
Radio Golf, Mosaic Theatre Company
Summer Shorts, City Theatre
*Two Sisters and A Piano, The Promethean Theatre

PLAYS

Best Production of a Play
Dirty Business, Florida Stage
The Chairs, Palm Beach Dramaworks
4.48 Psychosis, The Naked Stage
*The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Souvenir, Palm Beach Dramaworks

Best Director/Play
Margaret M. Ledford, Two Sisters and A Piano, The Promethean Theatre
J. Barry Lewis, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
J. Barry Lewis, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
*Richard Jay Simon, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Paul Tei, 4.48 Psychosis, The Naked Stage

Best Actor/Play
I'm Not Rappaport, New Vista Theatre Company
Tom Kenaston, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
Gordon McConnell, Blackbird, GableStage
Gordon McConnell, Dirty Business, Florida Stage
*Gregg Weiner, The Seafarer, Mosaic Theatre Company

Best Actress/Play
Katharine Amadeo, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Barbara Bradshaw, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Katy Brazda, A Moon for the Misbegotten, Palm Beach Dramaworks
*Elizabeth Dimon, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
Mary Rasmussen, Blackbird, GableStage

Best Supporting Actor/Play
John Archie, Radio Golf, Mosaic Theatre Company
*Dennis Creaghan, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
John Felix, The Seafarer, Mosaic Theatre Company The Lonesome West, The Naked Stage
Stephen Trovillion, Summer Shorts, City Theatre

Best Supporting Actress/Play
*Kim Morgan Dean, A Body of Water, Mosaic Theatre Company
Elena Maria Garcia, Summer Shorts, City Theatre
Carolyn Johnson, Jar The Floor, The Women's Theatre Project
Margery Lowe, Agnes of God, Palm Beach Dramaworks
Laura Turnbull, Summer Shorts, City Theatre

MUSICALS

Best Production of a Musical
*Adding Machine, GableStage
Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre

Best Director/Musical
*Joseph Adler, Adding Machine, GableStage
David Arisco, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Michael Barnard, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
Dan Kelley, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Alan Souza, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre

Best Actor/Musical
*Oscar Cheda, Adding Machine, GableStage
Matthew Chizever, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Timothy J. Conway, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Gavin Lodge, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Gary Marachek, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre

Best Actress/Musical
Amy Miller Brennan, Footloose, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
*Maribeth Graham, Adding Machine, GableStage
Christine Hope, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
Connie Saloutas, Pete 'n' Keely, Caldwell Theatre Company
Alissa Schiff, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage

Best Supporting Actor/Musical
*Jim Ballard, Adding Machine, GableStage
Oscar Cheda, She Loves Me, Caldwell Theatre Company
Ken Clement, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Javier Ignacio, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Bruce Linser, She Loves Me, Caldwell Theatre Company

Best Supporting Actress/Musical
Irene Adjan, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Mimi Hines, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Laura Hodos, She Loves Me, Caldwell Theatre Company
Heather Jane Rolfe, Footloose, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
*Stacy Schwartz, Adding Machine, GableStage

Musical Direction/Musical
*Eric Alsford, Adding Machine, GableStage
Helen Gregory, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Chistopher McGovern, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
David Nagy, Footloose, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
David Nagy, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre

Choreography/Musical
Chrissi Ardito, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
*Ron De Jesus, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Barbara Flaten, Footloose, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Barbara Flaten, Pete 'n' Keely, Caldwell Theatre Company
Ron Headrick, Adding Machine, GableStage

DESIGN (Plays & Musicals)

Best Scenic Design
Antonio Amadeo, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Michael Amico, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Michael Amico, A Moon for the Misbegotten, Palm Beach Dramaworks
*Sean McClelland, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Michael Philippi, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre

Best Lighting Design
*Sevim Abaza, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Donald Thomas, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Jeff Quinn, Adding Machine, GableStage
Jeff Quinn, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Todd Wren, The Chairs, Palm Beach Dramaworks

Best Costume Design
*Erin Amico, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
T. Michael Hall, Marie Antoinette: The Color of Flesh, Caldwell Theatre Company
Ellis Tillman, Adding Machine, GableStage
Ellis Tillman, 1776, Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
Ellis Tillman, Summer Shorts, City Theatre

Best Sound Design
Matt Corey, Two Sisters and A Piano, The Promethean Theatre
*Marty Metts, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Steve Shapiro, Adding Machine, GableStage
Steve Shapiro, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Steve Shapiro, Souvenir, Palm Beach Dramaworks

STOCK/ROAD SHOW AWARDS (Touring, Independent Productions, Plays and Musicals Combined)

Best Production
*Sweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street, Broadway Across America

Best Actor
*Jim Brochu, Zero Hour, Broward Stage Door Theatre

Best Actress
*Judy Kaye, Sweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street

Best Supporting Actor
*Julian Gamble, Twelve Angry Men

Best Supporting Actress
*Nancy Opel, The Drowsy Chaperone

The George Abbott Award for Outstanding Achievement in the Arts
*David Arisco, artistic director of the Actors' Playhouse at the Miracle Theater

Today’s Most Popular News: