At Wit's End and Evita Lead 2001 South Florida Carbonell Noms

News   At Wit's End and Evita Lead 2001 South Florida Carbonell Noms The 26th Annual Carbonell Award nominations, recognizing excellence in the South Florida theatre season of the last year, were announced Sept. 18, and Florida Stage and The Actors' Playhouse lead with 22 nominations each.
Blake Hammond and Kathy Santen (seated) and Sean Grennan in the musical, At Wit's End.
Blake Hammond and Kathy Santen (seated) and Sean Grennan in the musical, At Wit's End. (Photo by Photo by Susan Green)

The 26th Annual Carbonell Award nominations, recognizing excellence in the South Florida theatre season of the last year, were announced Sept. 18, and Florida Stage and The Actors' Playhouse lead with 22 nominations each.

The Actors' Playhouse revival of the musical Evita was top among shows, with 12 nominations. The world premiere engagement of the musical At Wit's End, about the wits of the Algonquin Round Table, at The Florida Stage, earned 11 noms.

Nominations for South Florida's 2000-2001 theatre year (ended Labor Day) were announced by Christine Dolen, president of the South Florida Critics' Circle & Carbonell Awards, Inc. Winners will be announced at the 26th annual ceremonies on Monday, Nov. 19 at the Broward Center for the Performing Arts. The program will be presented by the center, the South Florida Critics Circle and the Theatre League of South Florida.

The Actors' Playhouse revival of the musical Violet earned eight nominations. Among plays, The Laramie Project by the Caldwell Theatre Company in Boca Raton leads with seven nominations, followed by The Florida Stage's The Music Lesson with six.

For tickets to the ceremony, call the Broward Center box office at (954) 462-0222. CARBONELL AWARD NOMINATIONS 2001

Best New Work (award to author):
As Fate Would Have It, by Tony Finstrom, Footlights Inc.
At Wit's End, book and lyrics by Cheri Coons, music by Michael Duff, Florida Stage
Karen, by Leonard David Berkowitz, Coconut Grove Playhouse
land/audiovideo, by Michael John Garces, Juggerknot Theatre Company.

Best Ensemble Production:
A Grand Night for Singing, Hollywood Playhouse
As Thousands Cheer, Kravis Center for the Performing Arts
Jerry's Girls, Broward Stage Door Theatre
The Laramie Project, Caldwell Theatre Company
Summer Shorts, City Theatre

PLAYS

Best Production of a Play (award to producer):
The Blue Room, GableStage
The Laramie Project, Caldwell Theatre Company
The Music Lesson, Florida Stage
Syncopation, Florida Stage
Wit, New Theatre

Best Director:
Rafael de Acha, Wit, New Theatre
Joseph Adler, The Blue Room, GableStage
Michael Hall, The Laramie Project, Caldwell Theatre Company
Ken Kay, The Beauty Queen of Leenane, Caldwell Theatre Company
Louis Tyrrell and Mark Lynch, The Music Lesson, Florida Stage

Best Actor:
Stephen G. Anthony, The Real Thing, GableStage
Dan Lauria,The Price, Coconut Grove Playhouse
David Mann, The Blue Room, GableStage
Joris Stuyck, The Music Lesson, Florida Stage
Jack Willis, Art, Coconut Grove Playhouse

Best Actress:
Jessica K. Peterson, The Music Lesson, Florida Stage
Rosemary Prinz, Master Class, Coconut Grove Playhouse
Barbara Sloan, Wit, New Theatre
Cary Anne Spear, The Beauty Queen of Leenane, Caldwell Theatre Company
Frances Sternhagen, The Exact Center of the Universe, Florida Stage

Best Supporting Actor:
John Archie, Lobby Hero, Caldwell Theatre Company
Liam Christopher O'Brien, The Beauty Queen of Leenane, Caldwell Theatre Company
Michael O. Smith, The Last Night of Ballyhoo, Caldwell Theatre Company
Tom Wahl,Summer Shorts, City Theatre
Bill Yule, Summer Shorts, City Theatre

Best Supporting Actress:
Virginia Light, The Beauty Queen of Leenane, Caldwell Theatre Company
Harriet Oser, Summer Shorts, City Theatre
Tara Reid, Far East, New Theatre
Pamela Roza, Bash, Juggerknot Theatre Company
Sloane Shelton, The Exact Center of the Universe, Florida Stage

MUSICALS

Best Production of a Musical (award to producer):
At Wit's End, Florida Stage
The Devil's Music, Florida Stage
Evita, The Actors' Playhouse
Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse
Violet, The Actors' Playhouse.

Best Director:
David Arisco, Evita, The Actors' Playhouse
David Arisco, Violet, The Actors' Playhouse
Joe Leonardo, At Wit's End, Florida Stage
J. Barry Lewis, As Thousands Cheer, Kravis Center for the Performing Arts
Andy Rogow, Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse

Best Choreographer:
Jose de la Cuesta, 42nd Street, Broward Stage Door Theatre
Barbara Flaten, Evita, The Actors' Playhouse
Barbara Flaten, You're a Good Man Charlie Brown, The Actors' Playhouse
Maria Lampert, At Wit's End, Florida Stage
Melissa Rae Mahon, As Thousands Cheer, Kravis Center for the Performing Arts

Best Musical Director:
Eric Alsford, Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse
Craig D. Ames, As Thousands Cheer, Kravis Center for the Performing Arts
Craig D. Ames, At Wit's End, Florida Stage
David Nagy, Evita, The Actors' Playhouse
David Nagy, Violet, The Actors' Playhouse

Best Actor:
Vincent D'Elia, Evita, The Actors' Playhouse
Darryl Reuben Hall, Violet, The Actors' Playhouse
Blake Hammond, At Wit's End, Florida Stage
Avi Hoffman, Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse
Christopher A. Kent, You're a Good Man Charlie Brown, The Actors' Playhouse

Best Actress:
Miche Braden, The Devil's Music, Florida Stage
Rachel Cohen, Funny Girl, Broward Stage Door Theatre
Jennifer Hughes, Violet, The Actors' Playhouse
Rachel Jones, Evita, The Actors' Playhouse
Margot Moreland, Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse

Best Supporting Actor:
Christopher A. Kent, 42nd Street, Broward Stage Door Theatre
Dan Leonard, At Wit's End, Florida Stage
Gary Marachek, Violet, The Actors' Playhouse
Yuri Rodriguez, Evita, The Actors' Playhouse
Barry Tarallo, Violet, The Actors' Playhouse.

Best Supporting Actress:
Ingrid Cole, A Grand Night for Singing, Hollywood Playhouse
Elizabeth Dimon, At Wit's End, Florida Stage
Gwen Hollander, Evita, The Actors' Playhouse
Julie Kleiner, Fiddler on the Roof, Hollywood Playhouse
Whitney Weber, Violet, The Actors' Playhouse.

DESIGN AWARDS

Best Costumes:
Bernard Grenier, As Thousands Cheer, Kravis Center for the Performing Arts
Mary Lynne Izzo, Evita, The Actors' Playhouse
Suzette Pare, At Wit's End, Florida Stage
Penny Koleos Williams, The Laramie Project, Caldwell Theatre Company
Penny Koleos Williams, The Last Night of Ballyhoo, Caldwell Theatre Company

Best Lighting:
Ginny Adams, Evita, The Actors' Playhouse
Jim Fulton, The Music Lesson, Florida Stage
Jim Fulton, At Wit's End, Florida Stage
Jeff Quinn, The Blue Room, GableStage< br> Thomas Salzman, The Laramie Project, Caldwell Theatre Company

Best Set Design:
Lyle Baskin, Evita, The Actors' Playhouse
Tim Bennett, The Laramie Project, Caldwell Theatre Company
Tim Bennett, Lobby Hero, Caldwell Theatre Company
James Morgan, At Wit's End, Florida Stage
Klara Zieglerova, The Music Lesson, Florida Stage

Best Sound:
Nate Rausch, Citizen Tom Paine, GableStage
Nate Rausch, Mindgame, GableStage
Steve Shapiro/Nate Rausch, Evita, The Actors' Playhouse
Steve Shapiro, Far East, New Theatre
Steve Shapiro, The Laramie Project, Caldwell Theatre Company.

NOMINATIONS BY THEATRE

22 Florida Stage
22 The Actors' Playhouse
15 Caldwell Theatre Company
8 Hollywood Playhouse
7 GableStage
5 Kravis Center for the Performing Arts
5 New Theatre
4 City Theatre
4 Coconut Grove Playhouse
4 Broward Stage Door Theatre
2 Juggerknot Theatre Company
1 Footlights, Inc.

— By Kenneth Jones