Carbonell Awards Honor South Florida Stagings of Frozen, Aida, Ice Glen

News   Carbonell Awards Honor South Florida Stagings of Frozen, Aida, Ice Glen
 
Productions of Frozen, Aida and the new work, Ice Glen, received honors April 10 in the 30th Annual Carbonell Awards, celebrating excellence in South Florida resident professional theatre.

The ceremony was held at the Broward Center for the Performing Arts in Fort Lauderdale.

Among musicals, The Actors' Playhouse production of Aida took a number of categories, including Musical Direction, Choreography, Actress, Director and Production.

Joan Ackermann's Ice Glen at Florida Stage was named Best New Work.

For plays, GableStage's Frozen won in the categories of Production, Director, Actress, Actor and Lighting Design.

The Carbonell board of directors moved the awards ceremony from November to April to coincide with the region's cultural season, expanding eligibility for the 30th annual awards to 16 months spanning September 2004 through December 2005. To accommodate the extra-long period, categories have six nominations apiece instead of the usual five for this season only. For more information, visit www.carbonellawards.org.

The nominees and recipients of 2006 Carbonell Awards are listed below, with winners indicated by an asterisk and boldface type.

30th Annual Carbonell Awards: Regional Theatre Nominations

Best New Work (Plays and Musicals)
Artful Dodgers by Paul Tei, Mad Cat Theatre
Buck Fever by Juan Sanchez, Promethean Theatre
Clarence Darrow's Last Trial by Shirley Lauro, New Theatre
*Ice Glen by Joan Ackermann, Florida Stage
A Marriage Minuet by David Wiltse, Florida Stage
Wait and See by Michael McKeever, New Theatre

Best Ensemble (Plays and Musicals)
*Art, Mosaic Theatre
Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks
String of Pearls, Florida Stage
Songs for a New World, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Summer Shorts, City Theatre
That Championship Season, Palm Beach Dramaworks

PLAYS

Best Production
Amadeus, Mosaic Theatre
Exits and Entrances, Florida Stage
*Frozen, GableStage
'night, Mother, Palm Beach Dramaworks
The Retreat From Moscow, GableStage
That Championship Season, Palm Beach Dramaworks

Best Director
*Joseph Adler, Frozen, GableStage
Joseph Adler, The Retreat from Moscow, GableStage
William Hayes, 'night, Mother, Palm Beach Dramaworks
J. Barry Lewis, That Championship Season, Palm Beach Dramaworks
Stephen Sachs, Exits and Entrances, Florida Stage
Richard Jay Simon, Amadeus, Mosaic Theatre

Best Actor
Antonio Amadeo, The Elephant Man, Mosaic Theatre
Todd Allen Durkin, Bug, GableStage
Morlan Higgins, Exits and Entrances, Florida Stage
David Kwiat, The Retreat from Moscow, GableStage
*Gordon McConnell, Frozen, GableStage
Michael McKeever, The Normal Heart, Public Theatre of South Florida

Best Actress
Nanique Gheridian, 'night, Mother, Palm Beach Dramaworks
*Lisa Morgan, Frozen, GableStage
Lisa Morgan, Misery, GableStage
Lisa Morgan, The Retreat from Moscow, GableStage
Kathryn Lee Johnston, Bug, GableStage
Claire Tyler, The Syringa Tree, GableStage

Best Supporting Actor
*Todd Allen Durkin, That Championship Season, Palm Beach Dramaworks
Howard Elfman, Brooklyn Boy, GableStage
Christian Rockwell, Amadeus, Mosaic Theatre
Nicholas Richberg, Romeo and Juliet, New Theatre
Michael H. Small, Brooklyn Boy, GableStage
Gregg Weiner, That Championship Season, Palm Beach Dramaworks

Best Supporting Actress
Bridget Connors, Frozen, GableStage
Lela Elam, Touch, New Theatre
*Patti Gardner, Lips Together, Teeth Apart, Palm Beach Dramaworks
Jacqueline Knapp, Enchanted April, Caldwell Theatre Company
Beth McIntosh, Brooklyn Boy, GableStage
Pat Nesbit, Enchanted April, Caldwell Theatre Company

MUSICALS

Best Production
*Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks
The Good War, Maltz Jupiter Theatre
Jekyll & Hyde, Broward Stage Door
Songs for a New World, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre

Best Director
*David Arisco, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
David Arisco, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
David Arisco, Songs for a New World, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Lynnette Barkley, Sisters of Swing, Florida Stage
Robert Johanson, Nefertiti, Parker Playhouse (Nefertiti Productions)
J. Barry Lewis, Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks

Best Actor
Josh Grisetti, Where’s Charley?, Caldwell Theatre Company
Christopher A. Kent, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
*E.L. Losada, Jekyll & Hyde, Broward Stage Door
Jarret Mallon, Will Rogers Follies, Stage Door
Nicholas Rodriguez, Nefertiti, Parker Playhouse (Nefertiti Productions)
Talley Sessions, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre

Best Actress
Elizabeth Dimon, Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks
Gwen Hollander, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Rachel Jones, Johnny Guitar, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Nicole Leach, Nefertiti, Parker Playhouse (Nefertiti Productions)
Jennifer Swiderski, Sisters of Swing, Florida Stage
*Desmon N. Walker, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre

Best Supporting Actor
*Terrell Hardcastle, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Bruce Linser, Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks
Darren Matthias, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Bill Perlach, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Robert Rokicki, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Shane Tanner, Johnny Guitar, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre

Best Supporting Actress
Jeanne Lynn Gray, The Last Session, Hollywood Playhouse (Florida Musicals)
Rachel Jones, Songs for a New World, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Melanie Penn, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Stacy Schwartz, Johnny Guitar, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
*Lourelene Snedeker, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Wendy Wood, Jekyll & Hyde, Broward Stage Door

Best Musical Direction
*Eric Alsford, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Eric Alsford, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Eric Alsford, Songs for a New World, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Christopher McGovern, Sisters of Swing, Florida Stage
Paul Reekie, Berlin to Broadway, Palm Beach Dramaworks
Nick Williams, The Good War, Maltz Jupiter Theatre

Best Choreography
Lynnette Barkley, Sisters of Swing, Florida Stage
Kathi E.B. Ellis, Jekyll & Hyde, Broward Stage Door
*Barbara Flaten, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Barbara Flaten, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Barbara Flaten, Grease, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Ron Hutchins, Will Rogers Follies, Broward Stage Door

DESIGN AWARDS (Plays and Musicals)

Best Set Design
M.P. Amico, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Lyle Baskin, Misery, GableStage
Jesse Dreikosen, Madagascar, New Theatre
*Tim Bennett, Enchanted April, Caldwell Theatre Company
Tim Bennett, Morning's at Seven, Caldwell Theatre Company
Sean McClelland, Talley's Folly, Broward Stage Door

Best Lighting Design
John D. Hall, Bug, GableStage
John D. Hall, Misery, GableStage
*Jeff Quinn, Frozen, GableStage
Matthew Reinert, Ice Glen, Florida Stage
Patrick Tennent, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Thomas Salzman, Enchanted April, Caldwell Theatre Company

Best Costume Design
*Erin Amico, Seascape, Palm Beach Dramaworks
Mary Lynne Izzo, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Mary Lynne Izzo, Beauty and the Beast, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre Susan Stowell, Enchanted April, Caldwell Theatre Company
Estela Vrancovich, The Elephant Man, Mosaic Theatre
Estela Vrancovich, Nefertiti, Parker Playhouse (Nefertiti Productions)

Best Sound Design
Traci Almeida, Pull of Negative Gravity, Mosaic Theatre
*Michael J. Hoffman, Bug, GableStage
Michael J. Hoffman, Frozen, GableStage
Michael J. Hoffman, Misery, GableStage
Nate Rausch, Aida, Actors' Playhouse at The Miracle Theatre
Marc Scott and Jeff Holmes, Trafficking in Broken Hearts, Sol Theatre Project

George Abbott Award for Outstanding Achievement in the Arts: Arnold Mittelman, producing artistic director, Coconut Grove Playhouse.

Today’s Most Popular News: