DC's Hayes Awards To Be Announced May 5

News   DC's Hayes Awards To Be Announced May 5
 
The 1997 Helen Hayes Awards, honoring excellence in Washington D.C. theatre, will be announced May 5.

The 1997 Helen Hayes Awards, honoring excellence in Washington D.C. theatre, will be announced May 5.

Nominations were posted March 19, with Arena Stage garnering the most: 20. At a reception held at the Canadian Embassy, other multiply nominated venues included the Kennedy Center (18 nominations), Shakespeare Theatre (13), Signature Theatre and Woolly Mammoth (12 each). Woolly Mammoth also had the distinction of presenting the season's most-nominated (7) play, Doug Wright's Quills. The awards will be presented May 5 at the John F. Kennedy Center For The Performing Arts.

There are 120 nominations in all, in 22 categories. Executive director Elizabeth Brown told the assembled that the nominees were selected from 202 productions staged by 46 professional theatres in the Washington metropolitan area in 1996.

In other Arena nomination news, Arena Stage's artistic director Douglas C. Wager has been nominated for directing both a play (Arcadia) and a musical (Candide); both works are also up for "Best-Ofs" in their respective categories as well. Special awards to be presented will also include the KPMG Peat Marwick Award for Distinguished Service to the Washington Professional Theatre Community, and The Washington Post Award for Distinguished Community Service. The Helen Hayes Awards were founded in 1983 by the Washington Theatre Awards Society, governed by a 30-member board of directors.

Expected at the May 5 gala are Richard Thomas, Tyne Daley, Scott Wise, Lynn Redgrave, Pat Carroll, Robert Prosky and Kelly McGillis. Here are the nominees:

OUTSTANDING NON-RESIDENT PRODUCTION
Damn Yankees, Kennedy Center
Disney's Beauty And The Beast, Kennedy Center
A Huey P. Newton Story, Woolly Mammoth
A Midsummer Night's Dream, Kennedy Center
Nomathemba, Kennedy Center/Crossroads
Stomp, Warner Theatre.

OUTSTANDING RESIDENT MUSICAL
Candide, Arena Stage
Hip 2: Birth Of The Boom, Studio
The Mikado, Interact
Passion, Signature
The Rink, Signature
Torn From The Headlines, African Continuum Company


OUTSTANDING RESIDENT PLAY
Arcadia, Arena Stage
Henry VI, Shakespeare Theatre
Quills, Woolly Mammoth
Two Trains Running, Studio
Volpone, Shakespeare Theatre.


CHARLES MACARTHUR AWARD FOR OUTSTANDING NEW PLAY
Amstel in Tel Aviv by Allyson Currin, Source Theatre Company
The Man Who Laughs by Susan Haedicke, Monica Neagoy and Didier Rousselet, Le Neon French-American Theatre Company
The Obituary Bowl by Barbara McConagha, Woolly Mammoth
They Never Said a Word by Ron O'Leary, the Rose Organization
Torn From the Headlines by Jennifer L. Nelson, the African Continuum

OUTSTANDING LEAD ACTRESS, RESIDENT PLAY
Jane Beard, One Shoe Off, Round House
Helen Carey, Henry VI, Shakespeare Theatre
Pamela Nyberg Blithe Spirit, Arena Stage
Phylicia Rashad, Blues For An Alabama Sky
Nancy Robinette, Better Living, Round House
Nancy Robinette, The Obituary Bowl, Woolly Mammoth
Michelle Shupe, Cymbeline, Washington Shakespeare Co.


OUTSTANDING LEAD ACTOR, RESIDENT PLAY
David Fendig, Travesties, Washington Shakespeare Co.,
Edward Gero, Broken Glass, Olney Center/Rep Stage
Floyd King, Quills, Woolly Mammoth
Howard Shalwitz, The Gigli Concert, Woolly Mammoth
Henry Strozier, Dance Of Death, Arena Stage
Jon Tindle, Talking Heads, Studio Theatre
Jerry Whiddon, An Almost Holy Picture, Round House


OUTSTANDING DIRECTOR, RESIDENT MUSICAL
Catherine Flye, The Mikado, Interact
Marsha A. Jackson-Randolph, Hip 2: Birth Of The Boom, Studio
Eric D. Schaeffer, Passion, Signature
Eric D. Schaeffer, The Rink, Signature
Douglas C. Wager, Candide, Arena Stage


OUTSTANDING DIRECTOR, RESIDENT PLAY
JoAnne Akalaitis, Dance Of Death, Arena Stage
Joe Banno, Cymbeline, Washington Shakespeare Co.
Thomas W. Jones II, Two Trains Running, Studio Theatre
Michael Kahn, Henry VI, Shakespeare Theatre
Howard Shalwitz, Quills, Woolly Mammoth
Douglas C. Wager Arcadia, Arena Stage


OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS, RESIDENT PLAY
Helen Carey, Volpone, Shakespeare Theatre
Mary Teresa Fortuna, Quills, Woolly Mammoth
Deidrie N. Henry, Blues For An Alabama Sky, Arena Stage
Tana Hicken, Arcadia, Arena Stage
Megan Morgan, Four Dogs And A Bone, Signature
Lisa Newman-Williams, A Cheever Evening, Source Theatre Co.


OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR, RESIDENT PLAY
Wallace Acton, Henry VI, Shakespeare Theatre
Wallace Acton, Volpone, Shakespeare Theatre
Philip Goodwin, Volpone, Shakespeare Theatre
Donald Griffin Two Trains Running, Studio
J. Fred Shiffman, The Miser, Arena Stage
Ted van Griethuysen, Vopone, Shakespeare Theatre


OUTSTANDING LEAD ACTRESS, RESIDENT MUSICAL
Rebecca Baxter, Candide, Arena Stage
Sherri L. Edelen, The Rink, Signature Theatre
Patricia Pearce Gentry, The Rink, Signature
Anita Hollander, The Fifth Season, Olney Theatre Center for the Arts
Anne Kanengeiser, Passion, Signature
Eileen Ward, The Mikado, Interact Theatre Company

OUTSTANDING LEAD ACTOR, RESIDENT MUSICAL
Paul Binotto, Candide, Arena
Lewis Cleale, Passion, Signature
Steve Cramer, The Mikado, Interact
D'Monroe, Torn From the Headlines, the African Continuum Theatre Company
Thomas W. Jones II, Hip 2: Birth of the Boom, the Studio Theatre
Michael Sharp, Side by Side by Sondheim, MetroStage

OUTSTANDING SUPPORTING PERFORMER, RESIDENT MUSICAL
Patdro Harris, Hip 2: Birth of the Boom, Studio
Michael Howell, Hip 2: Birth of the Boom, Studio
Kate Kiley, The Mikado, Interact
Dana Krueger, Candide, Arena
Lawrence Redmond, The Rink, Signature

OUTSTANDING LEAD ACTRESS, NON-RESIDENT PRODUCTION
Micki Grant, Having Our Say, Kennedy Center
Uta Hagan, Mrs. Klein, Kennedy Center
Cee-Cee Harshaw, Nomathemba, Kennedy Center and Crossroads Theater Company
Irene Malloy, Whistle Down the Wind, National Theatre
Lizan Mitchell, Having Our Say, Kennedy Center
Valerie Wright, Damn Yankees, Kennedy Center

OUTSTANDING LEAD ACTOR, NON-RESIDENT PRODUCTION
Frederick C. Inkley, Disney's Beauty and the Beast, Kennedy Center
Alex Jennings, A Midsummer Night's Dream, Kennedy Center
Jerry Lewis, Damn Yankees, Kennedy Center
Bruse McIntosh, Fixin' to Die: A Visit to the Mind of Lee Atwater, Church Street Theater
Ntare Mwine, Nomathemba, Kennedy Center and Crossroads Theatre Company
Roger Guenveur Smith, A Huey P. Newton Story, Woolly Mammoth

SUPPORTING PERFORMER, NON-RESIDENT PRODUCTION
Desmond Barrit, A Midsummer Night's Dream, Kennedy Center
Andrea McArdle, State Fair, Kennedy Center
Laila Robins, Mrs. Klein, Kennedy Center
Joseph Shabalala, Nomathemba, Kennedy Center and Crossroads Theatre Company
Scott Wise, State Fair, Kennedy Center.

OUTSTANDING SET DESIGN, RESIDENT PLAY OR MUSICAL
John Conklin, Dance of Death, Arena
Daniel Conway, subUrbia, Studio
James Kronzer, Broken Glass, Olney
Lou Stancari, Passion, Signature
Michael Yeargan, Antony and Cleopatra, Shakespeare

OUTSTANDING COSTUME DESIGN, RESIDENT PLAY OR MUSICAL
Zack Brown, Candide, Arena
Martin Pakledinaz, Volpone, Shakespeare
Rosemary Pardee, The Mikado, Interact
Robin Stapley, Quills, Woolly Mammoth
Paul Tazewell, Blithe Spirit, Arena
Andrew V. Yelusich, All's Well That Ends Well, Shakespeare

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN, RESIDENT PLAY OR MUSICAL
Ayun Fedorcha, La Chunga, GALA Hispanic Theatre
James F. Ingalls, Antony and Cleopatra, Shakespeare
Marianne Meadows, Quills, Woolly Mammoth
Jennifer Tipton, Dance of Death, Arena
Daniel MacLean Wagner, Broken Glass, Olney Theatre Center for the Arts
Daniel MacLean Wagner, Passion, Signature

OUTSTANDING SOUND DESIGN, RESIDENT PLAY OR MUSICAL
Scott Burgess, Quills, Woolly Mammoth
David Maddox, The Wonderful One-Hoss Shay, Theater of the First Amendment
Rob Milburn, The Miser, Arena
Bruce Odland, Dance of Death, Arena
Dan Schrader, Cymbeline, Washington Shakespeare Company

-- By David Lefkowitz

Today’s Most Popular News: