Evan Jonigkeit, Michel Bell and Ashley Brown Win Kevin Kline Awards

News   Evan Jonigkeit, Michel Bell and Ashley Brown Win Kevin Kline Awards
 
Evan Jonigkeit, Michel Bell and Ashley Brown are among the winners of the 2011 Kevin Kline Awards, recognizing professional theatre in the greater St. Louis area. The awards were presented March 28 at the Loreto Hilton Center.

Jonigkeit took the Outstanding Supporting Actor in a Play Award for his portrayal of a young addict in High. He is currently repeating the performance opposite Kathleen Turner on Broadway. Brown, also currently on Broadway in Mary Poppins, was awarded Outstanding Lead Actress in a Musical for The Sound of Music. Bell, who originated the role of Joe in the Hal Prince Broadway revival of Show Boat, was honored with the Outstanding Supporting Actor in a Musical Award for reprising the role for St. Louis audiences.

The 2011 Kevin Kline nominees (winners in bold with an asterisk) follow:

Outstanding Production for Young Audiences
*Delilah's Wish, Metro Theater Company
A Peter Rabbit Tale, The Rep's Imaginary Theatre Company
Amelia Earhart, The Rep's Imaginary Theatre Company
*The Aristocats, Stages St. Louis
The Nutcracker, The Rep's Imaginary Theatre Company

Outstanding New Play or Musical
Jami Brandli, The Sinker, HotCity Theatre
Lee Patton Chiles, Eye on the Sparrow — The World Within St. Louis, Gitana Productions
*David Slavitt, translator, from Sophocles, Oedipus King, Upstream Theater
Sandra Marie Vago, Treading Backwards Thru Quick sand Without Wearing Your Water Wings, Black Cat Theatre

Outstanding Costume Design
JC Krajicek, Tartuffe, Mustard Seed Theatre
Dorothy Marshall Englis, Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
*John Inchiostro, The Aristocats, Stages St. Louis
JC Krajicek, Crumbs from the Table of Joy, Mustard Seed Theatre
Jess Goldstein, High, Repertory Theatre of St. Louis Outstanding Lighting Design
Brian Sidney Bembridge, Crime and Punishment, Repertory Theatre of St. Louis
Matthew McCarthy, Big River, Stages St. Louis
Matthew McCarthy, Promises, Promises, Stages St. Louis
*John Lasiter, High, Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Set Design
Gianni Downs, Crime and Punishment, Repertory Theatre of St. Louis
Christopher M. Waller, It Had To Be You, Max and Louie Productions
Mark Halpin, Promises, Promises, Stages St. Louis
Michael Heil, Oedipus King, Upstream Theater
*David Gallo, High, Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Sound Design
Mic Pool, The 39 Steps, Repertory Theatre of St. Louis
*Josh Limpert, Outlying Islands, Upstream Theatre
*Ann Slayton and Robin Weatherall, Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
*Chuck Harper, Slasher, HotCity Theatre

Outstanding Ensemble in a Play
The 39 Steps, Repertory Theatre of St. Louis
Outlying Islands, Upstream Theater
Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
High, Repertory Theatre of St. Louis
*The Chosen, Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Play
*Kari Ely, Why Torture Is Wrong, and the People Who Love Them, HotCity Theatre
Kimiye Corwin, Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
Colleen Backer, Our Town, Stray Dog Theatre
Patrese McClain, Crumbs from the Table of Joy, Mustard Seed Theatre
Kelley Ryan, Equus, HotCity Theatre
Betsy Bowman, The Tempest, St. Louis Shakespeare
Susan Greenhill, Next Fall, Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actor in a Play
Jerry Vogel, Outlying Islands, Upstream Theater
Bobby Miller, Laughter on the 23rd Floor, New Jewish Theatre
*Evan Jonigkeit, High, Repertory Theatre of St. Louis
Richard Lewis, The Chosen, Mustard Seed Theatre
Aaron Orion Baker, Long Day's Journey Into Night, Muddy Waters Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play
Michelle Hand, Fires in the Mirror, Mustard Seed Theatre
Magan Wiles, My Name Is Rachel Corrie, Blue Rose Stage Collective
Kathleen Turner, High, Repertory Theatre of St. Louis
*Kari Ely, Long Day's Journey Into Night, Muddy Waters Theatre

Outstanding Lead Actor in a Play
Jason Cannon, Outlying Islands, Upstream Theater
Scott McMasters, Outlying Islands, Upstream Theater
*Jim Butz, Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
Drew Pannebacker, Equus, HotCity Theatre
Alan Knoll, This Wonderful Life, Dramatic License Productions

Outstanding Director of a Play
*Philip Boehm, Outlying Islands, Upstream Theater
Bruce Longworth, Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
Doug Finlayson, Equus, HotCity Theatre
Philip Boehm, Oedipus King, Upstream Theater
Rob Ruggiero, High, Repertory Theatre of St. Louis
Deanna Jent, The Chosen, Mustard Seed Theatre

Outstanding Production of a Play
Outlying Islands, Upstream Theater
*Hamlet, Shakespeare Festival St. Louis
High, Repertory Theatre of St. Louis
The Chosen, Mustard Seed Theatre

Outstanding Choreography
Lazette Rayford-O'Brien, Five Guys Named Moe, the Black Rep
Heather Beal, The Me Nobody Knows, the Black Rep
*Mary MacLeod, Damn Yankees, the Muny
Suzanne Viverito, Cats, the Muny

Outstanding Musical Direction
*Charles Creath, Five Guys Named Moe, the Black Rep
Sallie duMaine, Pump Boys and Dinettes, Bear Stage
Michael Horsley, Damn Yankees, the Muny
Lisa Campbell Albert, Promises, Promises, Stages St. Louis
Ben Whiteley, The Sound of Music, the Muny
Catherine Majetka, Show Boat, the Muny
Henry Palkes, The Last of the Red Hot Mamas, New Jewish Theatre

Outstanding Ensemble in a Musical
*Five Guys Named Moe, the Black Rep
The Wild Party, New Line Theatre
Damn Yankees, the Muny
Cats, the Muny
The Aristocats, Stages St. Louis
Show Boat, the Muny
State Fair, Stages St. Louis
The Last of the Red Hot Mamas, New Jewish Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical
Sharisa Whatley, The Me Nobody Knows, the Black Rep
*Brandi Wooten, Promises, Promises, Stages St. Louis
Jo Ann Hawkins-White, Show Boat, the Muny
Johanna Elkana-Hale, The Last of the Red Hot Mamas, New Jewish Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical
Joneal Joplin, The Fantasticks, Repertory Theatre of St. Louis
Lara Teeter, Beauty and the Beast, the Muny
Kevin Loreque, Cats, the Muny
*Michel Bell, Show Boat, the Muny

Outstanding Lead Actress in a Musical
Vanessa Rubin, Yesterdays: An Evening with Billie Holiday, the Black Rep
Stephanie J. Block, Cats, the Muny
*Ashley Brown, The Sound of Music, the Muny
Leah Horowitz, Show Boat, the Muny
Hollie Howard, State Fair, Stages St. Louis

Outstanding Lead Actor in a Musical
Ben Nordstrom, Gutenberg! The Musical!, Temporary Theatre
John Sparger, Pump Boys and Dinettes, Bear Stage
Jeffrey Pruett, The Wild Party, New Line Theatre
Eric Kunze, Damn Yankees, the Muny
*Ben Nordstrom, Promises, Promises, Stages St. Louis

Outstanding Director of a Musical
Ron Himes, Five Guys Named Moe, the Black Rep
Paul Blake, Damn Yankees, the Muny
*Michael Hamilton, Promises, Promises, Stages St. Louis
Marc Bruni, The Sound of Music, the Muny
Edward Coffield, Man of La Mancha, Insight Theatre Company

Outstanding Production of a Musical
Five Guys Named Moe, the Black Rep
Big River, Stages St. Louis
Damn Yankees, the Muny
Promises, Promises, Stages St. Louis
The Sound of Music, the Muny
*Show Boat, the Muny
State Fair, Stages St. Louis

Visit KevinKlineAwards.

Ashley Brown and children in <i>The Sound of Music</i>.
Ashley Brown and children in The Sound of Music. Photo by Larry Pry
Today’s Most Popular News: