Fiddler, Heartbeats, The Life, The Goat and Take Me Out Among Florida's 2004 Carbonell Nominees

News   Fiddler, Heartbeats, The Life, The Goat and Take Me Out Among Florida's 2004 Carbonell Nominees South Florida productions of Fiddler on the Roof, Heartbeats and The Life each received nine nominations for the 2004 Carbonell Awards, honoring the best of theatre there.

Carbonell nominee Gary Cowling (left) and Sebastian LaCause in Take Me Out at the Caldwell Theatre.
Carbonell nominee Gary Cowling (left) and Sebastian LaCause in Take Me Out at the Caldwell Theatre.

Nominations for the 29th annual awards were announced Sept. 21. In 2003-04, Fiddler played Miami's Actors' Playhouse, while Palm Beach productions of Heartbeats and The Life respectively ran at the Caldwell Theatre and the Atlantis Playhouse. Among plays, the Caldwell Theatre Company production of Take Me Out and The Goat, Or Who Is Sylvia? at the GableStage in Miami each earned seven nominations.

Winners, including still to-be-announced non-resident (touring) theatre productions and career arts honors, will be announced Nov. 8 at Fort Lauderdale's Broward Center for the Performing Arts. Florence Henderson, star of last season's Florida Follies, hosts the ceremonies featuring the Peter Graves Orchestra and a guest star lineup to be announced, including tributes to the nominated shows.

The Life (the Cy Coleman musical about Times Square hookers) is the first nominated show for the Atlantis Playhouse, a two-year-old non-Equity company. Also earning its first nominations is the three-year-old Palm Beach Dramaworks with a total of 12. Its musical revue Jacques Brel is Alive and Well and Living in Paris snagged six, including Best Musical, and the drama The Dresser earned five, including Best Play.

Nominees in the Best New Work category include Beauty of the Father by Nilo Cruz (New Theatre); Blind Date by Mario Diament (New Theatre); Fell in Love With a Girl by Samara Siskind (Mad Cat Theatre Company); Heaven Help Us by Ray Roderick and James Hindman (Florida Stage); Running With Scissors by Michael McKeever (Florida Stage).

According to the announcement, the most notable omission in the 2003-04 nominations is The Coconut Grove Playhouse, the region’s largest resident theatre with a $5.3 million annual budget. The issue was debated at several points during the four-hour final balloting session, but scoring of Grove entries never reached placement status. The Grove has an opportunity to pick up non resident awards in separate balloting to take place shortly, for its presentation of Cookin' at the Cookery. The regional theatre panel consists of 24 qualifying voters representing theatre and arts professionals, arts educators and patrons, and critics. A separate panel of critics on venues' opening-night press lists will vote shortly in non resident categories.

Proceeds from the Nov. Nov. 8 ceremony, and a benefit Nov. 1 gala nominees' reception, go to the Carbonell Awards scholarship fund for South Florida theatre and arts students. Tickets are $45 in advance, $50 after Nov. 1 and at the door. Special $100 benefit tickets include a direct donation to the scholarship fund, prestige seating at the Award Ceremony plus admission to all receptions.

Tickets are now on sale at the Broward Center box office, (954) 462-0222 and online at www.browardcenter.org.

For further information, visit the awards online at www.carbonellawards.org.

2004 CARBONELL NOMINATIONS

Best New Work


  • Beauty of the Father, Nilo Cruz, New Theatre
  • Blind Date, Mario Diament, New Theatre
  • Fell in Love With a Girl, Samara Siskind, Mad Cat Theatre Company
  • Heaven Help Us, Ray Roderick and James Hindman, Florida Stage
  • Running With Scissors, Michael McKeever, Florida Stage Best Ensemble


  • The Drawer Boy, Florida Stage
  • Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
  • Summer Shorts, City Theatre
  • Tracers, Juggerknot Theatre Company
  • Strands, M Ensemble Theatre Company PLAYS

    Best Production


  • The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
  • The Dresser, Palm Beach Dramaworks
  • Take Me Out, Caldwell Theatre Company
  • Waiting for Godot, Sol Theatre Project
  • White People, New Theatre Best Director


  • Joseph Adler, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
  • Nanique Gheridian, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
  • Michael Hall, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
  • Robert Hooker, Waiting for Godot, Sol Theatre Project
  • Louis Tyrrell, Running With Scissors, Florida Stage Best Actor


  • John Archie, Permanent Collection, Florida Stage
  • Paul Bodie, Master Harold…and the Boys, GableStage
  • Steve Gladstone, Blind Date, New Theatre
  • William Hayes, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
  • David Kwiat, QED, GableStage
  • Rob Rogerson, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Actress


  • Bridget Connors, White People, New Theatre
  • Lauren Feldman, Proof, Mosaic Theatre Company
  • Margery Lowe, No Exit, Palm Beach Dramaworks
  • Annemaria Rajala, Times Like These, New Theatre
  • Laura Turnbull, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Supporting Actor


  • Gary Cowling, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
  • David Kwiat, Blind Date, New Theatre
  • Carlos Orizondo, Beauty of the Father, New Theatre
  • Michael Polak, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
  • Paul Tei, Running With Scissors, Florida Stage Best Supporting Actress


  • Lorena Diaz, Betty's Summer Vacation, Mad Cat Theatre Company
  • Lisa Morgan, Blind Date, New Theatre
  • Angie Radosh, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
  • Teresa Maria Rojas, Beauty of the Father, New Theatre
  • Karen Stephens, Running With Scissors, Florida Stage MUSICALS

    Best Musical


  • Annie, Actors' Playhouse
  • Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Heartbeats, Caldwell Theatre Company
  • Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
  • The Life, Atlantis Playhouse Best Director


  • David Arisco, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Kathi E.B. Ellis, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
  • Michael Hall, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
  • J. Barry Lewis, Jacques Brel Is Alive and Well and
  • Living in Paris,
  • Palm Beach Dramaworks

  • Gary Waldman, The Life, Atlantis Playhouse Best Actor


  • David Arisco, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Tangi Colombel, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
  • Avi Hoffman, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
  • E.L. Losada, Bat Boy, Shores Performing Arts Theatre
  • Martin Vidnovic, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Actress


  • Jeanne Lynn Gray, The Life, Atlantis Playhouse
  • Margot Moreland, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Patti Murin, Annie Get Your Gun, Broward Stage Door Theatre
  • Stacy Schwartz, Closer Than Ever, Hollywood Playhouse
  • Lourelene Snedeker, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Supporting Actor


  • Carl Barber-Steele, The Life, Atlantis Playhouse
  • Brian M. Golub, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Terrell Hardcastle, Annie, Actors' Playhouse
  • Ricky J. Martinez, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
  • Dean Swann, The Life, Atlantis Playhouse Best Supporting Actress


  • Irene Adjan, Annie, Actors' Playhouse
  • Elizabeth Dimon, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
  • Nadeen Holloway, The Life, Atlantis Playhouse
  • Lisa Manuli, Bat Boy, Shores Performing Arts Theatre
  • Margot Moreland, Annie, Actors' Playhouse Best Musical Direction


  • Eric Alsford, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Eric Alsford, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
  • Craig D. Ames, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
  • Phil Hinton, The Life, Atlantis Playhouse
  • David Nagy, Annie, Actors' Playhouse Best Choreography


  • Chrissi Ardito, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
  • Kevin Black, The Life, Atlantis Playhouse
  • Barbara Flaten, Annie, Actors' Playhouse
  • Barbara Flaten, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Barbara Flaten, Heartbeats, Caldwell Theatre Company DESIGN

    Best Scenic Design


  • Tim Bennett, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
  • Tim Connelly, Master Harold…and the Boys, GableStage
  • Kent Goetz, Permanent Collection, Florida Stage
  • William Hayes, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
  • Rich Simone, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Lighting


  • Jim Fulton, Mercy of a Storm, Florida Stage
  • Jim Fulton, Permanent Collection, Florida Stage
  • Jeff Quinn, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
  • Patrick Tennant, Return to the Forbidden Planet, Actors' Playhouse
  • Thomas Salzman, Take Me Out, Caldwell Theatre Company Best Costumes


  • Kevin Black, The Life, Atlantis Playhouse
  • Mary Lynne Izzo, Annie, Actors' Playhouse; Mary
  • Lynne Izzo, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Mary Lynne Izzo, Return to the Forbidden Planet, Actors' Playhouse
  • Estela Vrancovich, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Sound


  • Michael J. Hoffmann, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
  • Matt Briganti Kelly, Mercy of a Storm, Florida Stage
  • Nate Rausch and Alexander Herrin, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
  • Steve Shapiro, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
  • Steve Shapiro, Take Me Out, Caldwell Theatre Company BREAKDOWNS
    Totals by theatre — 101 nominations total, 16 theatres represented.

    Greater West Palm Beach theatres: 48
    Greater Miami theatres: 45
    Greater Fort Lauderdale theatres: 8
    18 Actors' Playhouse at the Miracle Theatre
    16 Caldwell Theatre Company
    12 Palm Beach Dramaworks
    11 Florida Stage
    10 GableStage
    10 New Theatre
    9 Atlantis Playhouse
    4 Broward Stage Door
    2 Mad Cat Theatre Company
    2 Sol Theatre Project
    2 Shores Performing Arts Theatre
    1 City Theatre, Hollywood Theatre, Juggerknot Theatre Company, M Ensemble Theatre, Mosaic Theatre

  • Today’s Most Popular News: