Fisher, Burton, Van Dyke and Martin Nab Elliot Norton Awards

News   Fisher, Burton, Van Dyke and Martin Nab Elliot Norton Awards
 
Carrie Fisher's Wishful Drinking, actress Kate Burton and playwright Joyce Van Dyke are among the winners of the 2009 Elliot Norton Awards in Boston.

Carrie Fisher in Wishful Drinking.
Carrie Fisher in Wishful Drinking. Photo by Kevin Berne

Presented at Harvard University's Sanders Theatre on May 11, the 27th annual Elliot Norton Awards honor the best in theatre in the greater Boston area. In addition to the competitive categories, special awards were presented to former New Repertory Theatre artistic director Rick Lombardo and late New England stage veteran Paul Benedict.

A complete list of nominations follows (winners are in bold and preceded by an asterisk):

OUTSTANDING PRODUCTION BY A FRINGE COMPANY
In the Continuum, Up You Mighty Race
*Look Back in Anger, Orfeo Group
Voyeurs de Venus, Company One

OUTSTANDING PRODUCTION BY A SMALL COMPANY
*Awake and Sing!, Sandra Feinstein-Gamm Theatre
Faith Healer, Publick Theatre
QED, Catalyst Collaborative @ MIT and Underground Railway Theater

OUTSTANDING PRODUCTION BY A MIDSIZE COMPANY
The History Boys, SpeakEasy Stage Company
The Seafarer, SpeakEasy Stage Company
*Speech & Debate, Lyric Stage Company of Boston OUTSTANDING PRODUCTION BY A LARGE COMPANY
The Corn Is Green, Huntington Theatre Company
*Endgame, American Repertory Theatre
Rock ’n’ Roll, Huntington Theatre Company

OUTSTANDING MUSICAL PRODUCTION
The Light in the Piazza, SpeakEasy Stage Company
She Loves Me, Huntington Theatre Company
*Show Boat, North Shore Music Theatre

OUTSTANDING VISITING PRODUCTION
Aurelia’s Oratorio, American Repertory Theatre
Spalding Gray: Stories Left to Tell, Institute of Contemporary Art
*Wishful Drinking, Huntington Theatre Company

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE
*Elizabeth Aspenlieder, Bad Dates (Merrimack Repertory Theatre)
Nancy E. Carroll, The Year of Magical Thinking (Lyric Stage Company of Boston)
Ken Howard, According to Tip (New Repertory Theatre)

OUTSTANDING NEW SCRIPT
Dick Flavin, According to Tip (New Repertory Theatre)
Ryan Landry (book and lyrics), Ryan Landry and Billy Hough (music), Whizzin’ (Gold Dust Orphans)
*Joyce Van Dyke, The Oil Thief (Boston Playwrights’ Theatre)

OUTSTANDING DIRECTOR, SMALL/FRINGE COMPANY
Akiba Abaka, In the Continuum (Up You Mighty Race)
Judy Braha, The Oil Thief (Boston Playwrights’ Theatre)
*Summer L. Williams, Voyeurs de Venus (Company One)

OUTSTANDING DIRECTOR, MIDSIZE COMPANY
*Scott Edmiston, The History Boys and The Light in the Piazza (SpeakEasy Stage Company) and Cat on a Hot Tin Roof (Lyric Stage Company of Boston)
David R. Gammons, Blackbird (SpeakEasy Stage Company) and The Duchess of Malfi (Actors’ Shakespeare Project)
Carmel O’Reilly, The Seafarer (SpeakEasy Stage Company)

OUTSTANDING DIRECTOR, LARGE COMPANY
*Nicholas Martin, She Loves Me and The Corn Is Green (Huntington Theatre Company)
Carey Perloff, Rock ’n’ Roll (Huntington Theatre Company)
Marcus Stern, Endgame (American Repertory Theatre)

OUTSTANDING ACTOR, SMALL/MIDSIZE COMPANY
*Will Lyman, Exits and Entrances (New Repertory Theatre) and The Oil Thief (Boston Playwrights’ Theatre)
Richard Snee, November (Lyric Stage Company of Boston)
Spiro Veloudos, Cat on a Hot Tin Roof (Lyric Stage Company of Boston)

OUTSTANDING ACTRESS, SMALL/MIDSIZE COMPANY
*Marianna Bassham, Blackbird (SpeakEasy Stage Company)
Georgia Lyman, Cat on a Hot Tin Roof (Lyric Stage Company of Boston) and Look Back in Anger (Orfeo Group)
Annette Miller, Martha Mitchell Calling (Nora Theatre Company)

OUTSTANDING ACTOR, LARGE COMPANY
Brooks Ashmanskas, She Loves Me (Huntington Theatre Company)
Larry Coen, As You Like It (Free Shakespeare, presented by Citi Performing Arts Center)
*Fred Sullivan, Jr., As You Like It (Free Shakespeare, presented by Citi Performing Arts Center) and Blithe Spirit (Trinity Repertory Company)

OUTSTANDING ACTRESS, LARGE COMPANY
*Kate Burton, The Corn Is Green (Huntington Theatre Company)
Karen MacDonald, Endgame and The Seagull (American Repertory Theatre)
Cigdem Onat, The Cry of the Reed (Huntington Theatre Company)

OUTSTANDING ENSEMBLE
The History Boys (SpeakEasy Stage Company)
*The Seafarer (SpeakEasy Stage Company)
Speech & Debate (Lyric Stage Company of Boston)

OUTSTANDING DESIGN, SMALL/MIDSIZE COMPANY
David R. Gammons (set), The Duchess of Malfi (Actors’ Shakespeare Project)
*Janie E. Howland (set), Eurydice (New Repertory Theatre) and The History Boys (SpeakEasy Stage Company)
Susan Zeeman Rogers (set), The Light in the Piazza (SpeakEasy Stage Company)

OUTSTANDING DESIGN, LARGE COMPANY
James Noone (set), The Corn Is Green (Huntington Theatre Company)
*Francis O’Connor (set and costumes), Two Men of Florence (Huntington Theatre Company)
Douglas W. Schmidt (set), Rock ’n’ Roll (Huntington Theatre Company)

Today’s Most Popular News: