Leavel, Vogt, Juvier, Powers and Poulos Nominated for Kevin Kline Awards

News   Leavel, Vogt, Juvier, Powers and Poulos Nominated for Kevin Kline Awards Souvenir, Doubt, The Drowsy Chaperone and Hairspray are among the productions that will compete for top honors at the 2010 Kevin Kline Awards in St. Louis.
Beth Leavel
Beth Leavel

For the fifth year in a row, the greater St. Louis theatrical community celebrates the best works from professional regional companies. The awards will be presented March 22 at the Loretto Hilton Center on the campus of Webster University.

Kevin Kline nominations follow:

  • Outstanding New Play or Musical
    Woyzeck, Upstream Theater
    Cockeyed, HotCity Theatre
    My Heart is Always Shaking, Gitana Productions
    Helver’s Night, Upstream Theater
    Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
  • Outstanding Production of a Play
    A Song for Coretta, The Black Rep
    Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
    Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
    Doubt, Dramatic License Productions
    Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
    Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
    Brooklyn Boy, New Jewish Theatre

    Advertisement


  • Outstanding Production of a Musical
    Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
    The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
    The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Hairspray, The Muny
    Guys and Dolls, Stages St. Louis
  • Outstanding Director of a Play
    Michael Evan Haney, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
    Jason Cannon, Doubt, Dramatic License Productions
    Paul Mason Barnes, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
    Philip Boehm, Helver’s Night, Upstream Theater
    Risa Brainin, Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
    Bobby Miller, Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
  • Outstanding Director of a Musical
    Scott Miller, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
    Michael Hamilton, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Marc Bruni, The Music Man, The Muny
    Matt Lenz, Hairspray, The Muny
    Michael Hamilton, Guys and Dolls, Stages St. Louis
  • Outstanding Lead Actress in a Play
    Neva Rae Powers, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
    Emily Strembicki, A Shot in the Dark, West End Players Guild
    Sarah Cannon, The Lady from Dubuque, Muddy Waters
    Kim Furlow, Doubt, Dramatic License Productions
    Andrea Frye, A Song for Coretta, The Black Rep
    Kari Ely, Sonia Flew, New Jewish Theatre
  • Outstanding Lead Actor in a Play
    Edwin Cahill, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
    John Contini, Barrymore, Avalon Theatre Company
    Jason Cannon, Doubt, Dramatic License Productions
    Andrew Long, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
    Jim Poulos, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
  • Outstanding Supporting Actress in a Play
    Cathy Simpson, A Song for Coretta, The Black Rep
    Elisabeth Stanley, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
    Kiersten Wylder, Wonder of the World, Orange Girls
    Trish McCall, The Merry Wives of Windsor, Shakespeare Festival St. Louis
    Theresa Doggett, A Man For All Seasons, St. Louis Actors’ Studio
  • Outstanding Supporting Actor in a Play
    Peter Mayer, Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
    Jerry Russo, Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
    Terry Meadows, The Ugly One, Echo Theatre
    Stan Lanchow, Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
    John Bratkowski, Woyzeck, Upstream Theater
    Alan Knoll, Conversations With My Father, New Jewish Theatre
    Travis Estes, Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
  • Outstanding Ensemble in a Play
    A Song for Coretta, The Black Rep
    Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
    Doubt, Dramatic License Productions
    Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
    Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
  • Outstanding Ensemble in a Musical
    The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
    The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Hairspray, The Mun
    Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
    Black Nativity, The Black Rep
  • Outstanding Supporting Actress in a Musical
    Molly Denninghoff, Quilters, Avalon Theatre Company
    Christianne Tisdale, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Melinda Cohen, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Lisa M. Ramey, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
    Valisia Lakae, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
    Rashidra Scott, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
    Susann Fletcher, Hairspray, The Muny
    Charity Dawson, Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
  • Outstanding Supporting Actor in a Musical
    Lara Teeter, Hairspray, The Muny
    Edward Juvier, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Brian Claussen, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
    John Alban Coughlin, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
  • Outstanding Lead Actress in a Musical
    Anita Jackson, Blues in the Night, The Black Rep
    Beth Leavel, Annie, The Muny
    Joline Mujica, Hairspray, The Muny
    Julia Cardia, Guys and Dolls, Stages St. Louis
    Kristy Cates, Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
  • Outstanding Lead Actor in a Musical
    Paul Vogt, Hairspray, The Muny
    David Foley, Jr., Guys and Dolls, Stages St. Louis
    Nicholas Kelly, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
    Ben Nordstrom, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
    David Schmittou, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    David Elder, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
    Jerry Russo, Fiddler on the Roof, Mustard Seed Theatre For a complete listing of nominees, visit KevinKlineAwards.

  • Today’s Most Popular News: