Nominations Announced for London's Evening Standard Theatre Awards

News   Nominations Announced for London's Evening Standard Theatre Awards Results to be announced in ceremony at Old Vic on November 13 for which Elton John is a co-host
London_Evening_Standard_Theater_Awards_HR

The Evening Standard Theatre Awards have announced the nominees for this year's awards, now in their 62nd year. The winners announced in a ceremony, to be hosted by Evening Standard owner Evgeny Lebedev and Sir Elton John, at London's Old Vic November 13.

Shows are eligible for the awards if they opened in London between November 22, 2015, and September 30, 2016.

The full list is as follows:

Best Actor
Kenneth Branagh, The Entertainer (Garrick)
O-T Fagbenle, Ma Rainey’s Black Bottom (National Theatre, Lyttelton)
Ralph Fiennes, The Master Builder (Old Vic)/Richard III (Almeida)
James McArdle, Platonov (Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier)

Natasha Richardson Award for Best Actress
Noma Dumezweni, Linda (Royal Court, Jerwood Downstairs)
Helen McCrory, The Deep Blue Sea (National Theatre, Lyttelton)
Sophie Melville, Iphigenia in Splott (Sherman Theatre/National Theatre, Temporary Theatre)
Billie Piper, Yerma (Young Vic)

Best Musical Performance
Glenn Close, Sunset Boulevard (Coliseum)
Andy Karl, Groundhog Day (Old Vic)
Sheridan Smith, Funny Girl (Menier Chocolate Factor/Savoy Theatre)

Best Play
Father Comes Home from the Wars, Parts 1, 2 & 3 by Suzan-Lori Parks (Royal Court, Jerwood Downstairs)
The Flick by Annie Baker (National Theatre, Dorfman)
Harry Potter and the Cursed Child by Jack Thorne, J K Rowling & John Tiffany (Palace Theatre)

Best Musical (voted for by the public as the Radio 2 Audiences Award)
Funny Girl - Menier Chocolate Factory/Savoy
Groundhog Day - Old Vic
Guys and Dolls - Savoy/Phoenix
Jesus Christ Superstar - Regent's Park Open Air Theatre
Our Ladies of Perpetual Succour - National Theatre, Dorfman
Sunset Boulevard - Coliseum

Milton Shulman Award for Best Director
Dominic Cooke, Ma Rainey’s Black Bottom (National Theatre, Lyttelton)
John Malkovich, Good Canary (Rose Kingston)
John Tiffany, Harry Potter and the Cursed Child (Palace)

Best Revival
Les Blancs, National Theatre, Olivier (directed by Yaël Farber)
Ma Rainey’s Black Bottom, National Theatre, Lyttelton (directed by Dominic Cooke)
No Man’s Land, Wyndham’s (directed by Sean Mathias)
Young Chekhov: Platonov, Ivanov & The Seagull, Chichester Festival Theatre/National Theatre, Olivier (directed by Jonathan Kent)

Best Design
Jon Bausor, You For Me For You (Royal Court, Jerwood Upstairs)
Gareth Fry (sound design), The Encounter (Edinburgh International Festival/Barbican)
Rob Howell, The Master Builder (Old Vic)/Groundhog Day (Old Vic)

Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Jon Brittain, Rotterdam (Theatre503/Trafalgar Studios)
David Ireland, Cyprus Avenue (Royal Court, Jerwood Upstairs)
Charlene James, Cuttin’ It (Young Vic/Royal Court/The Yard/Sheffield Theatres)

Emerging Talent Award in Partnership with Burberry
Jaygann Ayeh, The Flick (National Theatre, Dorfman)
Anthony Boyle, Harry Potter and the Cursed Child (Palace)
Aoife Duffin, A Girl is a Half-formed Thing (Samuel Beckett Theatre, Dublin & Young Vic)/ The Taming of the Shrew (Shakespeare’s Globe)
Tyrone Huntley, Jesus Christ Superstar (Regent’s Park Open Air Theatre)

Today’s Most Popular News: