NY Likely To See Many London Olivier Nominees

News   NY Likely To See Many London Olivier Nominees
 
What do Nicole Kidman, Kevin Spacey and Oklahoma! have in common?
Not only have all three been big hits this season in London, and not only have all three been nominated for UK Olivier Awards, but all are either currently on Broadway or due to arrive this season or next.

What do Nicole Kidman, Kevin Spacey and Oklahoma! have in common?
Not only have all three been big hits this season in London, and not only have all three been nominated for UK Olivier Awards, but all are either currently on Broadway or due to arrive this season or next.

The Blue Room, David Hare's reworking of Schnitzler's La Ronde, received six Olivier nominations (announced Jan. 14), including best actress for Kidman, best actor for co-star Iain Glen, and best play. Another best actor nominee, Kevin Spacey, arrives in The Iceman Cometh this spring. Trevor Nunn's bound-for-Broadway staging of Rodgers & Hammerstein's Oklahoma! received nine nominations, including several design nods, Best Musical Production, Best Choreography (Susan Stroman) and Best Director (Nunn).

As if those weren't enough reasons for New York to feel cocky about its British imports, both Conor McPherson's The Weir and Yasmina Reza's The Unexpected Man were nominated, and both are due in Manhattan in the coming months. Sian Phillips got a Best Actress in a Musical nod for Marlene, which she brings to Broadway in the spring. Meanwhile, best actress nominee Diana Rigg is currently in Brooklyn, NY with the shows that netted her the honor: Phedre and Britannicus.

Last but not least, Best New Musical nominee Saturday Night Fever, and Best Entertainment nominee Jackie Mason are both expected on Broadway in the coming season.

Below is a complete list of the Olivier Award nominations. Winners will be announced Feb. 12, 1999. BEST PLAY:
Copenhagen by Michael Frayn
The Weir by Conor McPherson
The Unexpected Man by Yasmina Reza

BEST NEW COMEDY:
Alarms & Excursions by Michael Frayn
Cleo, Camping, Emmanuelle and Dick by Terry Johnson
Love Upon the Throne by Patrick Barlow
Things We Do For Love by Alan Ayckbourn

BEST NEW MUSICAL:
Rent
Whistle Down the Wind
Saturday Night Fever
Kat and the Kings

BEST MUSICAL PRODUCTION:
Oklahoma!
Into the Woods
Annie
Show Boat

BEST ENTERTAINMENT:
Jackie Mason -- Much Ado About Everything
The Right Size in Do You Come Here Often?
Steve Coogan is the Man Who Thinks He's It
Shakespeare's Villains: A Masterclass in Evil with Steven Berkoff

BEST ACTOR:
Iain Glen, The Blue Room
Michael Gambon, The Unexpected Man
David Suchet, Amadeus
Jim Norton, The Weir
Kevin Spacey, The Iceman Cometh

BEST ACTRESS:
Nicole Kidman, The Blue Room
Dame Judi Dench, Filumena
Diana Rigg, Britannicus and Phedre
Sinead Cusack, Our Lady of Sligo
Eileen Atkins, The Unexpected Man

BEST SUPPORTING PERFORMANCE:
Brendan Coyle, The Weir
Emma Fielding, The School for Scandal
Adam Godley, Cleo, Camping, Emmanuelle and Dick
Michael Sheen, Amadeus

BEST ACTOR (MUSICAL):
Entire Cast, Kat and the Kings
Clarke Peters, Chicago
Adam Garcia, Saturday Night Fever
Hugh Jackman, Oklahoma!

BEST ACTRESS (MUSICAL):
Krysten Cummings, Rent
Maria Friedman, Chicago
Josefina Gabrielle, Oklahoma!
Sophie Thompson, Into the Woods

BEST SUPPORTING PERFORMANCE (MUSICAL):
Shuler Hensley, Oklahoma!
Wilson Jermaine Heredia, Rent
Jimmy Johnston, Oklahoma!
Andrew Kennedy, Annie

BEST DIRECTOR:
Howard Davies, Iceman Cometh
Sam Mendes, Blue Room
Trevor Nunn, Oklahoma!
Ian Rickson, The Weir

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER:
Loukmaan Adams and Jody Abrahams, Kat and the Kings
Peter Gennaro, Annie
Arlene Phillips, Saturday Night Fever
Susan Stroman, Oklahoma!

BEST COSTUME DESIGNER:
Maria Bjornson, Britannicus and Phedre
Bunny Christie, As You Like It
William Dudley, Amadeus at the Old Vic and London Cuckolds at RNT
Robert Jones, Henry VIII

BEST LIGHTING DESIGNER:
Paule Constable, Amadeus and Uncle Vanya
Mark Henderson, Britannicus and Phedre
David Hersey, Oklahoma!
Hugh Vanstone, Blue Room and Unexpected Man

BEST SET DESIGNER:
Maria Bjornson, Britannicus and Phedre
William Dudley, Amadeus and Cleo, Camping, Emmanuelle and Dick
Richard Hoover, Not About Nightingales
Mark Thompson, Blue Room and Unexpected Man

BEST NEW DANCE PRODUCTION:
Ballett Frankfurt's Enemy in the Figure, Sadler's Wells
Royal Ballet's Room of Cooks, Sadler Wells
City Ballet of London's The Man with the Moustache, Sadler's Wells at Peacock
Bill T Jones/ Arnie Zane Dance Company's We Set Out Early...Visibility Was Poor, Sadler's Wells at Peacock

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE:
Trisha Brown for L'Orfeo, BITE:98's presentation of Theatre Royal de la Monnaie's production
William Forsythe and his company for their Sadler's Wells season
Bill T. Jones and his company for We Set Out Early...Visibility Was Poor
Twyla Tharp and her company for their BITE:98 season

BEST NEW OPERA PRODUCTION:
English National Opera's Boris Godunov at Coliseum
ENO's Il Trittico at Coliseum
L'Orfeo
Welsh National Opera's La Clemenza di Tito at the Shaftesbury

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA:
Sandra Ford for her outstanding company debut as principal artist in ENO's The Tales of Hoffman and Mary Stuart at Coliseum
Rene Jacobs for his musical direction of L'Orfeo
The Orchestra of the ROH for its consistently outstanding musicianship in Royal Opera's Le Nozze di Figaro at the Shaftesbury, The Bartered Bride and The Golden Cockerel at Sadler's Wells
Andrew Shore for his outstanding character performances in ENO's Gianni Schicchi and The Elixir of Love at the Coliseum.

Today’s Most Popular News: