Panaro, Jacoby, Story of My Life, Fiddler, When We Go Upon the Sea Are Barrymore Nominees Oct. 4

News   Panaro, Jacoby, Story of My Life, Fiddler, When We Go Upon the Sea Are Barrymore Nominees Oct. 4
 
Walnut Street Theatre in Philadelphia is nominated for 21 Barrymore Awards for its work in the 2009-10 season. Winners of Philly's top theatre honors will be revealed in an Oct. 4 ceremony.

Hugh Panaro, a Barrymore nominee for his work in Oliver! at Walnut Street.
Hugh Panaro, a Barrymore nominee for his work in Oliver! at Walnut Street.

WST's Fiddler on the Roof alone earned 13 nominations. The 16th annual awards celebrate excellence in Philly-area theatre — including Delaware, central Jersey and suburban Philadelphia. Nominees were revealed Aug. 2.

Among the nationally known artists nominated this year are actors Mark Jacoby, Hugh Panaro, Paul Schoeffler and director Joe Calarco. Local favorites (and previous nominees or winners) who were nommed this year include composer-lyricist Michael Ogborn, actress Mary Martello, actor Ben Dibble, actor Scott Greer, actor Pete Pryor, musical director Eric Ebbenga and sound designer/composer Christopher Colucci, among others.

A new production of the Broadway flop The Story of My Life was rediscovered by Act II Playhouse in Ambler, PA, and earned Barrymore noms for Best Musical Production, Best Ensemble of a Musical and Best Direction. Bud Martin, the ACT II artistic director who was also one of the producers of the Broadway run, directed.

A city's ability to support new plays generally speaks to the good health of its theatre community. In the category of Best New Play, the nominees are Any Given Monday by Bruce Graham (Act II Playhouse & Theatre Exile), Cabinet of Wonders, An Impossible History by Kira Obolensky (Gas & Electric Arts), Grace, or the Art of Climbing by Lauren Feldman (Nice People Theatre Company), Welcome to Yuba City by Pig Iron Theatre Company & Deborah Stein (Pig Iron Theatre Company) and When We Go Upon the Sea by Lee Blessing (InterAct Theatre Company). The Philly production of Blessing's play moved to a limited Off-Broadway engagement.

The Barrymores are administered by the Theatre Alliance of Greater Philadelphia. Visit theatrealliance.org. 2010 Barrymore Award Nominees

Overall Production of a Play

Becky Shaw The Wilma Theater

The Breath of Life Lantern Theater Company

The History Boys Arden Theatre Company

If You Give a Mouse a Cookie Arden Theatre Company

Welcome to Yuba City Pig Iron Theatre Company

Direction of a Play

Gabriel Quinn Bauriedel Welcome to Yuba City/Pig Iron Theatre Company

James J. Christy Rabbit Hole/Arden Theatre Company

Walter Dallas Blue Door/Arden Theatre Company

Madi Distefano A 24-Hour The Bald Soprano/Brat Productions

Anne Kauffman Becky Shaw/Wilma Theater

Direction of a Musical

Joe Calarco The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Bruce Lumpkin Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Bud Martin The Story of My Life/Act II Playhouse

Kimberly Reilly & Matt Silva Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat/Devon Theater

Richard Stafford Dirty Rotten Scoundrels/Walnut Street Theatre

Music Direction

Patrick Brady Closer Than Ever/Bristol Riverside Theatre

Eric Ebbenga The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Eric Ebbenga Sunday in the Park with George/Arden Theatre Company

Douglass G. Lutz Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Collin Maier Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat/Devon Theater

Leading Actor in a Play

Jeremy Bobb as Max Garrett Becky Shaw/Wilma Theater

Tony Braithwaite as Sam Fully Committed/Montgomery Theater

Keith J. Conallen as Stephen The Long Christmas Ride Home/Azuka Theatre

Scott Greer as John Shining City/Theatre Exile

Steve Pacek as Mouse If You Give a Mouse a Cookie/Arden Theatre Company

Leading Actress in a Play

Grace Gonglewski as Becca Rabbit Hole/Arden Theatre Company

Patrice Johnson as Veronica Coming Home/Wilma Theater

Ceal Phelan as Madeleine The Breath of Life/Lantern Theater Company

Mary Elizabeth Scallen as Winnie Happy Days/Lantern Theater Company

Cheryl Williams as Frances The Breath of Life/Lantern Theater Company

C. Kelly Wright as Pearl Johnson Black Pearl Sings!/InterAct Theatre Company

Leading Actor in a Musical

Ben Dibble as Freddy Benson Dirty Rotten Scoundrels/Walnut Street Theatre

Mark Jacoby as Tevye Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Steve Pacek as Seymour Little Shop of Horrors/11th Hour Theatre Company & Theatre Horizon

Hugh Panaro as Fagin Oliver!/Walnut Street Theatre

Paul Schoeffler as Lawrence Jameson Dirty Rotten Scoundrels/Walnut Street Theatre

Leading Actress in a Musical

Janine DiVita as Nancy Oliver!/Walnut Street Theatre

Sherri L. Edelen as Margaret Johnson The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Liz Filios as Narrator Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat/Devon Theater

Maggie Lakis as Audrey Little Shop of Horrors/11th Hour Theatre Company & Theatre Horizon

Mary Martello as Golde Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Supporting Actor in a Play

Peter DeLaurier as Kent King Lear/People's Light & Theatre Company

Andrew Kane as Hotspur, Ensemble Henry IV, Part I/Lantern Theater Company

Kes Khemnu as Simon, Rex, Jesse Blue Door/Arden Theatre Company

Stephen Novelli as Gloucester King Lear/People's Light & Theatre Company

Pete Pryor as Mickey Any Given Monday/Act II Playhouse & Theatre Exile

Supporting Actress in a Play

Brooke Bloom as Becky Shaw Becky Shaw/Wilma Theater

Kim Carson as Cordelia King Lear/People's Light & Theatre Company

Janis Dardaris as Susan Slater Becky Shaw/Wilma Theater

Charlotte Ford Welcome to Yuba City/Pig Iron Theatre Company

Sarah Sanford as Wendy Hunter Gatherers/Theatre Exile

Supporting Actor in a Musical

Nick Dalton as Perchik Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Charles Pistone as Signor Naccarelli, et al. The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Fran Prisco as André Thibault Dirty Rotten Scoundrels/Walnut Street Theatre

Matthew Scott as Fabrizio Naccarelli The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Marcus Stevens as Motel Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Supporting Actress in a Musical

Whitney Bashor as Clara Johnson The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Jennie Eisenhower as Julie Show Boat/Media Theatre

Rita Markova as Tzeitel Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Mary Martello as Muriel Dirty Rotten Scoundrels/Walnut Street Theatre

Gianna Yanelli as Hodel Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Set Design

Michael Fagin The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

David P. Gordon If You Give a Mouse a Cookie/Arden Theatre Company

Dave Jadico The Foocy/Delaware Theatre Company

Mimi Lien Becky Shaw/Wilma Theater

Mimi Lien Welcome to Yuba City/Pig Iron Theatre Company

Lighting Design

Jack Jacobs Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

R. Lee Kennedy The Light in the Piazza/Philadelphia Theatre Company

Thom Weaver Blue Door/Arden Theatre Company

Thom Weaver The Breath of Life/Lantern Theater Company

Thom Weaver The Foocy/Delaware Theatre Company

Outstanding Costume Design

Colleen Grady Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Mark Mariani The Breath of Life/Lantern Theater Company

Rosemarie E. McKelvey Snow White/People's Light & Theatre Company

Rosemarie E. McKelvey Sunday in the Park with George/Arden Theatre Company

Richard St. Clair Golden Age/Philadelphia Theatre Company

Sound Design

Christopher Colucci The Breath of Life/Lantern Theater Company

Christopher Colucci The Long Christmas Ride Home/Azuka Theatre

Jorge Cousineau The History Boys/Arden Theatre Company

Mark Valenzuela The Story of My Life/Act II Playhouse

Ryan Rumery Golden Age/Philadelphia Theatre Company

Original Music

Christopher Colucci The Breath of Life/Lantern Theater Company

Christopher Colucci Rabbit Hole/Arden Theatre Company

Tim Harbeson Cabinet of Wonders, An Impossible History/Gas & Electric Arts

Robert Kaplowitz Blue Door/Arden Theatre Company

Michael Ogborn Snow White/People's Light & Theatre Company

Choreography/Movement

John Bellomo & Tony "Hitman" Stetson The Elaborate Entrance of Chad Deity/InterAct Theatre Company

John Bellomo Hunter Gatherers/Theatre Exile

J. Alex Cordaro Henry IV, Part I/Lantern Theater Company

Michelle Gaudette Fiddler on the Roof/Walnut Street Theatre

Angela Pomo Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat/Devon Theater

New Play

Any Given Monday By Bruce Graham/Act II Playhouse & Theatre Exile

Cabinet of Wonders, An Impossible History By Kira Obolensky/Gas & Electric Arts

Grace, or the Art of Climbing By Lauren Feldman/Nice People Theatre Company

Welcome to Yuba City By Pig Iron Theatre Company & Deborah Stein/Pig Iron Theatre Company

When We Go Upon the Sea By Lee Blessing/InterAct Theatre Company

Ensemble in a Play

A 24-Hour The Bald Soprano Brat Productions

Becky Shaw Wilma Theater

The Breath of Life Lantern Theater Company

The History Boys Arden Theatre Company

Welcome to Yuba City Pig Iron Theatre Company

Ensemble in a Musical

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee Montgomery Theater

Fiddler on the Roof Walnut Street Theatre

Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat Devon Theater

The Light in the Piazza Philadelphia Theatre Company

The Story of My Life Act II Playhouse

The Brown Martin Philadelphia Award

Black Pearl Sings InterAct Theatre Company

Language Rooms Wilma Theater

Nathan the Wise People's Light & Theatre Company

The Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations

Enchantment Theatre Company & The Philadelphia Orchestra The Firebird

InterAct Theatre Company & Mural Arts Program City of Numbers

Lantern Theater Company & DaVinci Art Alliance Henry IV, Part I

Excellence in Theatre Education and Community Service Award

1812 Productions – 1812 Outreach

B. Someday Productions – Of Mythic Proportions

Philadelphia Young Playwrights – Annual Playwriting Festival

F. Otto Haas Award for an Emerging Theatre Artist

James Ijames

Steve Pacek

Sarah Sanford

Amanda Schoonover

Thom Weaver

Special Recognition Award

Pete Pryor/Lunt-Fontanne Fellowship recipient

<i>Fiddler on the Roof</i> stars and Barrymore nominees Mary Martello and Mark Jacoby.
Fiddler on the Roof stars and Barrymore nominees Mary Martello and Mark Jacoby. Photo by Mark Garvin
Today’s Most Popular News: