Precious Stuff: Lord of the Rings Wins Seven Dora Awards in Toronto

News   Precious Stuff: Lord of the Rings Wins Seven Dora Awards in Toronto
 
The Lord of the Rings, the music-infused spectacle, earned seven Dora Mavor Moore Awards June 26 at the annual ceremony honoring excellence in Toronto theatre, opera and dance.

The new J.R.R. Tolkien-inspired show, which was recently announced to have a London production, was nominated for 15 Doras in the General Theatre division of the 17th annual awards.

The Doras are split into several divisions to accommodate different sized productions and troupe's with distinct goals — General Theatre Division, Independent Theatre Division, Opera Division, Dance Division and Theatre for Young Audiences Division.

Recipients were announced at the Winter Garden Theatre.

Lord of the Rings, currently playing at the Princess of Wales Theatre, won Doras for Outstanding New Musical (award to writers Shaun McKenna and Matthew Warchus), Outstanding Production of a Musical, Outstanding Direction of a Musical (Matthew Warchus), Outstanding Performance by a Male in a Principal Role (Michael Therriault, as Gollum, in Lord of the Rings), Outstanding Costume Design (Rob Howell), Outstanding Lighting Design (Paul Pyant) and Outstanding Choreography in a Play or Musical (Peter Darling).

The winner of Outstanding New Play in the General Theatre division was blood.claat – one womban's story by d'bi.young (the writer also won in the category of Outstanding Performance by a Female in a Principal Role). In the Independent Theatre division, Birdland Theatre's The Last Days of Judas Iscariot won five Doras, and Bombay Black by Anosh Irani won four Doras, including Outstanding New Play or New Musical.

Director Jennifer Tarver was presented with the 2006 Pauline McGibbon Award. She is the founder and artistic director of Theatre Extasis for which she directed the Dora-winning That Time as well as the Dora-nominated History Plays and Not Faust. Each year a jury of theatre professionals presents this award to an emerging theatre artist in Ontario who has displayed a unique talent.

The Silver Ticket Award was awarded to director, poet, performer and "creator extraordinaire," ahdri zhina mandiela. Founder and artistic director of b current as well as the founder and driving force behind the much-buzzed annual rock.paper.sistahz, "Mandiela has been a formidable presence in the Canadian arts scene since the late '70s." The Silver Ticket is bestowed upon an individual "who has excelled in their own career while also nurturing the development of Canadian theatre."

The inaugural Audience Choice Award for Outstanding Production, facilitated and sponsored by NOW Magazine, went to BoyGroove, produced by Michael Rubinoff & Derrick Chua in association with BoyGroove Entertainment Inc.

The winner and nominees of the 2006 Dora Mavor Moore Awards are listed below. Winners are marked in bold and with an asterisk.

GENERAL THEATRE DIVISION

Outstanding New Play
*d'bi.young, blood.claat - one womban story
Rosa Laborde, Léo
Short stories by John Steinbeck adapted for the stage by 'This is a Bird' The Long Valley
Ronnie Burkett, 10 Days on Earth
Niki Landau, Territories

Outstanding New Musical
*Shaun McKenna and Matthew Warchus, The Lord of the Rings
David Finley, Snow White and the Group of Seven Chris Craddock (book) & Aaron Macri (music & lyrics), BoyGroove

Outstanding Production of a Play
blood.claat - one womban story, Theatre Passe Muraille
*Our Town, Soulpepper Theatre Company
The Monument, Obsidian Theatre Company
A Beautiful View, Buddies in Bad Times Theatre in association with da da kamera
Léo, Tarragon Theatre

Outstanding Production of a Musical
*The Lord of the Rings, Kevin Wallace and Saul Zaentz in association with David & Ed Mirvish and Michael Cohl
Snow White and the Group of Seven, Ross Petty Productions
Bunnicula, Lorraine Kimsa Theatre for Young People
BoyGroove, Michael Rubinoff & Derrick Chua in assocition with BoyGroove Entertainment Inc.
Song & Dance, Song & Dance Limited Partnership in association with Diversified Productions Inc.

Outstanding Direction of a Play
Weyni Mengesha, blood.claat - one womban story
Joseph Ziegler, Our Town
Daniel McIvor, A Beautiful View
*Nigel Shawn Williams, The Monument
Richard Rose, Léo

Outstanding Performance by a Male in a Principal Role – Play
Tom McCamus, Mathilde
*Shawn Doyle, A Number
Sergio Di Zio, Léo
Ronnie Burkett, 10 Days on Earth
Jeff Lillico, Our Town
Albert Schultz, Our Town

Outstanding Performance by a Male in a Principal Role Musical
Seán Cullen, Snow White and the Group of Seven
Richard Binsley, Bunnicula
Peter Howe, The Lord of the Rings
*Michael Therriault, The Lord of the Rings
Brent Carver, The Lord of the Rings

Outstanding Performance in a Featured Role in a Play or Musical
*Gord Rand, The Innocent Eye Test
Evan Buliung, The Lord of the Rings
Ensemble, The Long Valley
Ensemble, Banana Boys
David Storch, Habeas Corpus

Outstanding Lighting Design
Michael Whitfield, Wozzeck
Bonnie Beecher, The Monument
*Paul Pyant, The Lord of the Rings
Jan Komarek, The Long Valley
David Finn, Götterdämmerung

Outstanding Sound Design/Composition
John Gzowski, The Monument
Simon Baker (for Autograph), The Lord of the Rings
*Jan Komarek, The Long Valley
Thomas Ryder Payne (Designer) & Marcelo Puente (Composer), Léo
Michael Laird, A Beautiful View

Outstanding Musical Direction
Richard Bradshaw, Wozzeck
Christopher Nightingale, A.R. Rahman and Värttinä, The Lord of the Rings
Bob Foster, Snow White and the Group of Seven
David Fallis, Orfeo
*Richard Bradshaw, Götterdämmerung

Outstanding Choreography in a Play or Musical
*Peter Darling, The Lord of the Rings
Wayne Sleep, Song & Dance
Yu Su Li, Heartbeat
Anita Majumdar, Fish Eyes
Kay Grigar, BoyGroove

Outstanding Touring Production
Exit(s), Théâtre Français de Toronto in association with Théâtre la Catapulte and Théâtre du Nouvel-Ontario
There's a Rabbit in the Moon, Harbourfront Centre
Henry the Fifth, Harbourfront Centre
*Jimmy, Buddies in Bad Times Theatre

Outstanding Direction of a Musical
*Matthew Warchus, The Lord of the Rings
Ted Dykstra, Snow White and the Group of Seven
Allen MacInnis, Bunnicula
Kenneth Brown, BoyGroove
Dennis K. Law, Heartbeat

Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Play
Yanna McIntosh, The Monument
Martha MacIsaac, The Wild Duck
Karen Robinson, Two Can Play
*d'bi.young, blood.claat - one womban story
Christine Brubaker, The Amorous Servant

Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Musical
Rebecca Jackson Mendoza, The Lord of the Rings
Louise Pitre, Song & Dance
Elena Juatco,Snow White and the Group of Seven
*Corinne Koslo, Bunnicula
Carly Street, The Lord of the Rings

Outstanding Set Design
*Michael Levine, Wozzeck
Shawn Kerwin, The Monument
Rob Howell, The Lord of the Rings
Dany Lyne, Rodelinda
Glen Charles Landry, L'Avare
Steve Lucas, blood.claat - one womban story

Outstanding Costume Design
*Rob Howell, The Lord of the Rings
Judith Bowen, The Government Inspector
Nina Okens, L'Avare
Mo Xiao Min, Heartbeat
Astrid Janson, Julie Renton and Sarah Armstrong, Canadian Pacific Scandal

INDEPENDENT THEATRE DIVISION

Outstanding New Play or New Musical
Sue Balint & Ensemble, Return: The Sarajevo Project
Mark Brownell, Medici Slot Machine
Judith Thompson, Enoch Arden by Alfred, Lord Jabber and his Catatonic Songstress
*Anosh Irani, Bombay Black
Alex Poch-Goldin, Cringeworthy

Outstanding Direction
Chris Abraham, Cringeworthy
Daryl Cloran, Return: The Sarajevo Project
Melissa Haller, The Adventures of Joseph Andrews
Sue Miner, Medici Slot Machine
*David Ferry, The Last Days of Judas Iscariot

Outstanding Production
Trilogie, Emergency.Exit in association with the Free Fall Festival and The Theatre Centre
*The Last Days of Judas Iscariot, Birdland Theatre
Return: The Sarajevo Project, Theatrefront
Medici Slot Machine, Pea Green
Theatre Group in association with Theatre Voce
Hank Williams: The Show He Never Gave, Lovesick Productions
e-DENTITY, Theatre Gargantua
Bombay Black, Cahoots Theatre Projects in association with Nightswimming Theatre

Outstanding Performance by a Male
Zachary Bennett, Hank Williams: The Show He Never Gave
Philip Akin, The Last Days of Judas Iscariot
Paul Fauteux, Cringeworthy
John Blackwood, Fallen Angel and the Devil Concubine
Gavin Crawford, Bad Acting Teachers
*Diego Matamoros, The Last Days of Judas Iscariot

Outstanding Performance by a Female
Tara Nicodemo, Cringeworthy
Jani Lauzon, The Merchant of Venice
*Irene Poole, The Last Days of Judas Iscariot
Holly Lewis, Return: The Sarajevo Project
Brooke Johnson, Wish

Outstanding Set Design
*Camellia Koo, Bombay Black
Glenn Davidson, The Last Days of Judas Iscariot
Marysia Bucholc & Camellia Koo, Kafka and Son
David Skelton, Enoch Arden by Alfred, Lord Jabber and his Catatonic Songstress
Julia Tribe, Fallen Angel and the Devil Concubine
Lorenzo Savoini, Return: The Sarajevo Project

Outstanding Costume Design
April Viczko, The Last Days of Judas Iscariot
*Camellia Koo, Bombay Black
Erika Connor & Victoria Wallace, The Affairs of Anatol
Joanne Dente, Cringeworthy
Julia Tribe, The Merry Wives of Windsor
Julia Tribe, Fallen Angel and the Devil Concubine

Outstanding Lighting Design
*Glenn Davidson and David Ferry, The Last Days of Judas Iscariot
Stephan Droege, e-DENTITY
David Skelton, Enoch Arden by Alfred, Lord Jabber and his Catatonic Songstress
Andrea Lundy, bloom
Andrea Lundy, Kafka and Son
Rebecca Picherack, Bombay Black

Outstanding Sound Design/Composition
*Suba Sankaran, Bombay Black
Nicholas Murray, The Last Days of Judas Iscariot
Emergency.Exit, Trilogie
Jacquie Thomas with The Company, e-DENTITY
Thomas Ryder Payne, bloom
Richard Feren, Round Rotund Rumps

DANCE DIVISION

Outstanding New Choreography
Crystal Pite, The Stolen Show
Grupo Corpo, Lecuona and Onqotô
Hiroshi Koike, Ship in a View
Tero Saarinen Company, Westward Ho!/Wavelengths/HUNT
*Peter Chin, STUPA
Stan Won't Dance, Sinner

Outstanding Performance
Susan Elliott, Falls The Shadow
Brian Solomon, Here on Earth
*Susanna Hood, She's Gone Away
Michael Trent, Ce Qu'il en Reste/What Remains
Ensemble, The Stolen Show
ensemble, Unfinished 32

OPERA DIVISION

Outstanding Production
*Götterdämmerung, Canadian Opera Company
Macbeth, Canadian Opera Company
Norma, Canadian Opera Company
Orfeo, Opera Atelier
Rodelinda, Canadian Opera Company
Wozzeck, Canadian Opera Company

Outstanding Performance
Colin Ainsworth, Orfeo
Danielle de Niese, Rodelinda
Georgina Lukács, Macbeth
*June Anderson, Norma
Mats Almgren, Götterdämmerung
Pavlo Hunka, Wozzeck

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES DIVISION

Outstanding Production
The Other Side of the Closet, Lorraine Kimsa Theatre for Young People/Youtheatre
Beneath the Banyan Tree, Theatre Direct Canada
The Man Whose Mother Was a Pirate, Lorraine Kimsa Theatre for Young People
*Wrecked, Roseneath Theatre
Russell's World, Lorraine Kimsa Theatre for Young People/Manitoba Theatre for Young People

Outstanding Performance
Aaron Forward, The Other Side of the Closet
Aaron Willis, Wrecked
Ensemble, The Man Whose Mother Was a Pirate
*Helen Taylor, Wrecked
John Cleland, Wrecked

Today’s Most Popular News: