Rags Reaps Nine Riches as FL Carbonell Nominations are Announced

News   Rags Reaps Nine Riches as FL Carbonell Nominations are Announced It may have been a flop on Broadway, but Rags has come up ermines in Florida, where the musical, staged by the Coconut Grove Playhouse, has just received nine Carbonell Award nominations, leading the field (and beating Caldwell Theatre's How I Learned to Drive by one). 29 shows at 12 theatres received nominations, with Actor's Playhouse scoring the most nods: 20.

It may have been a flop on Broadway, but Rags has come up ermines in Florida, where the musical, staged by the Coconut Grove Playhouse, has just received nine Carbonell Award nominations, leading the field (and beating Caldwell Theatre's How I Learned to Drive by one). 29 shows at 12 theatres received nominations, with Actor's Playhouse scoring the most nods: 20.

Thirty theatre professionals vote for the Carbonell nominations and awards, to be given out Nov. 8, 7:30 PM, at the Colony Theatre in Miami Beach. Now in its 24th year, the Carbonells are sponsored by the South Florida Critics' Circle and the Theatre League of South Florida. For tickets and information call (305) 674-1040.

Here are the 1999 Carbonell Award nominees:

Best New Work (plays and musicals):
The King's Mare, Caldwell Theatre Co.
Jumping Through Windows, New Theatre
Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Sleepwalkers, Area Stage
Mickey and Will, New Theatre

Best Ensemble Production (plays and musicals):
Summer Shorts, City Theatre
Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
I Love You, You're Perfect, Now Change, The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
Around the World in 80 Days, New Theatre. Best Production of a Play:
Collected Stories, Caldwell
How I Learned to Drive, Caldwell
Quills, Florida Stage
One Flea Spare, New Theatre
Skylight, GableStage.

Best Director:
Joe Adler, Skylight, GableStage
Rafael de Acha, Around the World in 80 Days, New Theatre
Michael Hall, Collected Stories, Caldwell
Kenneth Kay, How I Learned to Drive, Caldwell
Louis Tyrell, Quills, Florida Stage.

Best Actor:
Theodore Bikel, The Disputation, Coconut Grove Playhouse
Peter Paul De Leo, Of Mice and Men, GableStage
David Forsyth, How I Learned to Drive, Caldwell
William Metzo, Quills, Florida Stage
Bob Rogerson, Skylight, GableStage.

Best Actress:
Kim Cozort, How I Learned to Drive, Caldwell
Judith Delgado, Full Gallop, GableStage
Elizabeth Dimon, The King's Mare, Caldwell
Pat Nesbit, Collected Stories, Caldwell
Kathleen Turner, Tallulah, Coconut Grove.

Best Supporting Actor:
Bill Hindman, A Moon for the Misbegotten, New Theatre
George Kapetan, Quills, Florida Stage
David Kwiat, Psychopathia Sexualis, GableStage
Michael McKeever, Love's Fire, The Actors' Project
Jacob Witkin, The Disputation, Coconut Grove.

Best Supporting Actress: Elizabeth Dimon, Quills, Florida Stage
Elena Garcia, Summer Shorts, City Theatre
Jessica Peterson, How I Learned to Drive, Caldwell
Angie Radosh, Summer Shorts, City Theatre
Kathy Tyrell, Collected Stories, Caldwell.

Best Production of a Musical:
I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm Festival Dinner Theatre
Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Rags, Coconut Grove.

Best Director:
David Arisco, I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
David Arisco, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
Bob Bogdanoff, A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm
J. Barry Lewis, Lynnette Barkley and Joy Abbott, Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Jeff Moss, Rags, Coconut Grove.

Best Choreographer:
Lynnette Barkley, The World Goes 'Round, Caldwell
Lynnette Barkley, Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Barbara LeGette, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
Barbara LeGette, Steel Pier, Actor's Playhouse
Barbara Siman, Rags, Coconut Grove.

Best Musical Director: Craig D. Ames, Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Tom Dillickrath, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
David Nagy, Steel Pier, Actor's Playhouse
David Nagy, I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
John Mulcahy, Rags, Coconut Grove.

Best Actor:
Stephen G. Anthony, I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
Paul Blankenship, Steel Pier, Actor's Playhouse
John Fionte, 1776, Broward Stage Door Theatre
Wayne LeGette, I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
Barry Tarallo, A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm.

Best Actress:
Irene Adjan, A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm
Marilyn Caskey, Rags, Coconut Grove
Elizabeth Dimon, A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm
Margot Moreland, I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse
Denise Celina Sanchez, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse.

Best Supporting Actor:
Christopher Bishop, Rags, Coconut Grove
George Contini, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
Daniel Franzese, A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm
Tom Kenaston, Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
Matthew Wright, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse.

Best Supporting Actress:
Gia Bradley-Cheda, Gypsy, Royal Palm
Sheryl McCallum, Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage
M. Kathryn Quinlan, Rags, Coconut Grove
Lourelene Snedeker, Steel Pier, Actor's Playhouse
Sally Struthers, Always, Patsy Cline, Hollywood Playhouse.

Best Costume Design:
Penny Koleos-Williams, The King's Mare, Caldwell
Mary Lynne Izzo, Steel Pier, Actor's Playhouse
Mary Lynne Izzo, Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse
Ellis Tillman, The Disputation, Coconut Grove
Ellis Tillman, Rags, Coconut Grove.

Best Lighting Design:
Stuart Duke, Rags, Coconut Grove
Jim Fulton, Quills, Florida Stage
Thomas M. Salzman, The Disputation, Coconut Grove
Thomas M. Salzman, How I Learned to Drive, Caldwell.

Best Scenic Design:
Lyle Baskin, Full Gallop, GableStage
Tim Bennett, How I Learned to Drive, Caldwell
Tim Bennett, Collected Stories, Caldwell
Allen D. Cornell, Quills, Florida Stage
Steve Lambert, The Disputation, Coconut Grove.

Best Sound Design:
Scott Burgess, Quills, Florida Stage
M. Anthony Reimer, Miss Julie and The Stronger, New Theatre
Steve Shapiro, The Disputation, Coconut Grove
Steve Shapiro, How I Learned to Drive, Caldwell.

Nomination totals:

by theater:
Actor's Project 1
Area Stage 1
Actor's Playhouse at the Miracle Theatre 20
Broward Stage Door Theatre 1
Caldwell Theatre Co. 17
City Theatre 3
Coconut Grove Playhouse 16
Florida Stage 16
GableStage 7
Hollywood Playhouse 1
New Theatre 7
Royal Palm Festival Dinner Theatre 7

by show:

Always, Patsy Cline, Hollywood Playhouse 1
Around the World in 80 Days, New Theatre 2
Collected Stories, Caldwell 5
The Disputation, Coconut Grove 6
Full Gallop, GableStage 2
Gypsy, Royal Palm 1
How I Learned to Drive, Caldwell 8
I Love You, You're Perfect, Now Change, Actor's Playhouse 7
Jesus Christ, Superstar, Actor's Playhouse 8
Jumping Through Windows, New Theatre 1
The King's Mare, Caldwell 3
Love's Fire, The Actors' Project 1
Mickey and Will, New Theatre 1
Miss Julie & The Stronger, New Theatre 1
Mister Abbott: A Broadway Legacy, Florida Stage 8
A Moon for the Misbegotten, New Theatre 1
Of Mice and Men, GableStage 1
One Flea Spare, New Theatre 1
Quills, Florida Stage 8
Psychopathia Sexualis, GableStage 1
Rags, Coconut Grove 9
1776, Broward Stage Door Theatre 1
Skylight, GableStage 3
Sleepwalkers, Area Stage 1
Steel Pier, Actor's Playhouse 5
Summer Shorts, City Theatre 3
Tallulah, Coconut Grove 1
A Tree Grows in Brooklyn, Royal Palm 6
The World Goes 'Round, Caldwell 1

-- By David Lefkowitz