Shoshana Bean and Mark Rylance Among IRNE Winners

News   Shoshana Bean and Mark Rylance Among IRNE Winners The awards celebrate the Boston theatre community.
nsmt-funny_girl-musicthatmakesmedance.jpg
Shoshana Bean in North Shore Music Theatre's production of Funny Girl Paul Lyden

Broadway favorites Shoshana Bean and Mark Rylance are among the winners of the IRNE Awards (Independent Reviewers of New England), which were given April 24. Bean was honored for her performance in the North Shore Music Theatre production of Funny Girl, while Rylance received the Best Actor in a Play Award for his performance in Nice Fish at A.R.T.

Each year the IRNE Awards recognize the wealth of talent in the Boston theatre community, from fringe companies to large-scale visiting productions. IRNE Awards are presented to actors, directors, choreographers, design disciplines, and theatre companies in 54 categories across the full spectrum of large, mid-size, and small/fringe theatre companies.

The Scottsboro Boys was the big winner for the evening, with the John Kander and Fred Ebb musical taking home 11 awards.

The IRNE Committee also presented a Special Recognition Award to Derek Wolcott, the Nobel laureate in literature, poet and founder of the Boston Playwrights’ Theatre, who passed away in March at the age of 87. Newcomer Jalani Dottin-Coye, who made his professional debut in 2016 with Zeitgeist Stage in Exit Strategy, received the 4th Annual Bob Jolly Award, given to the actor in the Greater Boston Theatre Community that best exemplifies the charisma, creativity, spirit, wit, and dedication to the theatre and to the craft of acting which Bob Jolly demonstrated throughout his professional career.

The complete list of winners follows:

LARGE STAGE

New Play
Milk Like Sugar – Kirsten Greenidge, Huntington Theatre Company

Set Design
Paul Tate dePoo III – Show Boat, Fiddlehead Theatre Company

Costume Design
Stacey Stephens – Priscilla Queen of the Desert, Fiddlehead

Lighting Design
Christopher Akerlind – Sunday in the Park with George

Sound Design
Jon Weston – Sunday in the Park with George, Huntington

Projection Design
David Gallo – How I Learned What I Learned, Huntington

Choreography
Rachel Bertone – Carousel, Reagle Music Theatre

Solo Performance
Eugene Lee – How I Learned What I Learned, Huntington

Ensemble
Show Boat – Fiddlehead

Supporting Actress-Musical
Michelle Alves – West Side Story, NSMT

Supporting Actor-Musical
Joe Wilson Jr. – Oklahoma!, Trinity Rep

Actress-Musical
Shoshana Bean – Funny Girl, NSMT

Actor-Musical
Larry Daggett – Priscilla Queen of the Desert, Fiddlehead

Supporting Actress-Play
Shazi Raja – Milk Like Sugar, Huntington

Supporting Actor-Play
Nael Nacer – Bedroom Farce, Huntington

Actress-Play
Tracee Chimo – Fingersmith

Actor-Play
Mark Rylance – Nice Fish, A.R.T.

Music Director
Charles Peltz – Show Boat, Fiddlehead

Visiting Play
A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Boch Center

Visiting Actress
Adrienne Barbeau – Pippin, Broadway in Boston

Visiting Actor
John Rapson – A Gentleman’s Guide to Love and Murder, Boch Center

Director-Musical
Stacey Stephens and Meg Fofonoff – Show Boat, Fiddlehead

Director-Play
Bill Rauch – Fingersmith, A.R.T.

Musical
Show Boat – Fiddlehead

Play
Disgraced – Huntington

Promising Young Performer
Jake Ryan Flynn – Mary Poppins, NSMT

SMALL STAGE

Best Set Design
Eric Levenson - The Scottsboro Boys, SpeakEasy Stage Company

Costume Design
Miranda Kau Giurleo - The Scottsboro Boys, Speakeasy Stage

Best Lighting Design
Daisy Long - The Scottsboro Boys, Speakeasy Stage

Best Projection Design
Seaghan McKay - Sondheim On Sondheim, Lyric Stage Company

Best Sound Design
David Remedios - The Scottsboro Boys, Speakeasy Stage

Choreography
Ilyse Robbins - The Scottsboro Boys, SpeakEasy

Best Solo Performance
Obehi Janice - We’re Gonna Die, Company One

Ensemble
The Scottsboro Boys – SpeakEasy

Supporting Actress-Play-Fringe
Deb Martin - Mud Blue Sky, Bridge Rep

Supporting Actor-Play-Fringe
Bill Mootos - Blood on the Snow, The Bostonian Society and National Park Service

Best Actress-Play-Fringe
Liz Adams - Wit, Hub

Best Actor-Play-Fringe
Matthew Zahnzinger – Amadeus, Moonbox

Supporting Actress-Play-Midsize
Celeste Oliva – Arcadia, Nora

Best Supporting Actor-Play-Midsize
Eddie Shields – Significant Other, SpeakEasy

Best Actress-Play-Midsize
Adobuere Ebiama – The Convert, Underground Railway

Best Actor-Play-Midsize
Maurice Emmanuel Parent - The Convert, Underground Railway

Best Supporting Actress-Musical-Midsize
Abby Goldfarb - Fiddler on the Roof, New Rep

Best Supporting Actor-Musical-Midsize
Isaiah Reynolds – The Scottsboro Boys, Speakeasy

Best Actress-Musical- Midsize & Fringe
Alison McCartan - Violet, SpeakEasy

Best Actor-Musical – Midsize & Fringe
De’Lon Grant - The Scottsboro Boys, SpeakEasy

Music Director
Matthew Stern - The Scottsboro Boys, SpeakEasy

Best Director-Play-Fringe
John Geoffrion – Wit, Hub

Best Director-Play-Midsize
Megan Sandberg-Zakian -The Convert, Underground Railway

Visiting Production
Bedlam’s Twelfth Night and What You Will – Nora

Best Director-Musical
Paul Daigneault- The Scottsboro Boys, SpeakEasy

Best Musical-Fringe
The Wild Party – Moonbox

Best New Play, Small Stage
Israel Horovitz - Man in Snow, Gloucester Stage Company

Best Musical-Midsize
The Scottsboro Boys- SpeakEasy

Play-Fringe
Wit- Hub Theatre

Play-Midsize
The Convert- Underground Railway

Promising Young Performer
Audree Hedequist - Violet, SpeakEasy

Watch footage of Bean in Funny Girl below:

LOVE BROADWAY? CHECK OUT THE NEW ARRIVALS AT THE PLAYBILL STORE!