Spitfire, Blessing, Cruz Among 2002 South Florida Carbonell Nominees

News   Spitfire, Blessing, Cruz Among 2002 South Florida Carbonell Nominees Nominees for the 27th Annual Carbonell Awards, honoring the best of South Florida professional theatre, were announced Sept. 18, with productions of James Joyce's The Dead, The King and I, Smokey Joe's Cafe and Ruthless being top nom earners.

Nominees for the 27th Annual Carbonell Awards, honoring the best of South Florida professional theatre, were announced Sept. 18, with productions of James Joyce's The Dead, The King and I, Smokey Joe's Cafe and Ruthless being top nom earners.

Also in the nomination mix are playwrights Lee Blessing and Nilo Cruz; the musicals The Spitfire Grill and The Immigrant; and Ray Cooney's farce, Caught in the Net.

Winners will be announced in a ceremony Nov. 18 at the Broward Center for the Performing Arts.

The King and I and Smokey Joe's Cafe both played at The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre in Coral Gables (where Little Shop of Horrors will launch prior to Broadway in spring 2003). The Dead was the first musical ever mounted by the current regime at the GableStage, also in Coral Gables, according to the announcement. Ruthless played the Hollywood Playhouse.

A total of 32 separate plays and musicals from 12 regional companies from Miami, Fort Lauderdale and the Palm Beaches received nominations. In all, more than two dozen professional troupes mounted over 100 eligible shows from Miami through Fort Lauderdale to the Palm Beaches for the season that officially ended on Labor Day, according to the announcement. Nominated in the category of Best New Work were Lee Blessing's Black Sheep, along with Nilo Cruz's Hortensia and the Museum of Dreams, Smithereens by Mario Diament, Portrait by Ivonne Azurdia and Teo Castellanos' monodrama NE 2nd Avenue.

For ticket information about the ceremony, hosted by Marc Kudisch, call the Broward Center box office at (954)462-0222.

The Carbonell Awards were founded in 1976 by the South Florida Critics Circle, which relinquished administrative control of the program earlier this year. Transition to a new community-based board of trustees, and an awards council comprised of theatre and arts executives is currently under way. Some critics continue to form a minority of the regional voting panel, and continue as the sole voters for non-resident touring shows, selected separately in a single ballot to produce winners.

27th Annual Carbonell Award Nominations:

PLAYS OR MUSICALS

Best New Work (play or musical)


  • Nilo Cruz, Hortensia and the Museum of Dreams, New Theatre
  • Teo Castellanos, NE Second Avenue, Miami Light Project & Coconut Grove Playhouse
  • Lee Blessing, Black Sheep, Florida Stage
  • Mario Diament, Smithereens, New Theatre
  • Ivonne Azurdia, Portrait, Mad Cat Theatre Company Best Ensemble Production (play or musical)


  • Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Pump Boys and Dinettes, Hollywood Playhouse
  • James Joyce's The Dead, GableStage
  • 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Cobb, Mosaic Theatre PLAYS

    Best Production of a Play


  • A Lesson Before Dying, GableStage
  • Hamlet, New Theatre
  • Orphans, Caldwell Theatre Company
  • Proof, Coconut Grove Playhouse
  • Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse Best Director/Play


  • Joseph Adler, Boy Gets Girl, GableStage
  • Rafael de Acha, Hamlet, New Theatre
  • Joseph Adler, A Lesson Before Dying, GableStage
  • Ray Cooney, Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse
  • Bruce Lecure, Orphans, Caldwell Theatre Company Best Actor/Play


  • John Archie, A Lesson Before Dying, GableStage
  • Paxton Whitehead, Caught In the Net, Coconut Grove Playhouse
  • David Mann, Hamlet, New Theatre
  • Peter Haig, Nixon's Nixon, GableStage
  • Sheaun McKinney, A Lesson Before Dying, GableStage Best Actress/Play


  • April Henry, Jazz Like A Drug, Juggerknot Theatre Company
  • Pamela Roza, Boy Gets Girl, GableStage
  • Anney Giobbe, Proof, Coconut Grove Playhouse
  • Cynthia Caquelin, The Play About the Baby, GableStage
  • Sally Levin, The Waverly Gallery, New Theatre Best Supporting Actor/Play


  • Robert Strain, Tom Walker, New Theatre
  • Ken Clement, Tom Walker, New Theatre
  • Paul Tei, Black Sheep, Florida Stage
  • David Kwiat, Smithereens, New Theatre
  • Michael Vines, A Lesson Before Dying, GableStage Best Supporting Actress/Play


  • Dorothy Morrison, Proposals, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Harriet Oser, Concertina's Rainbow, Caldwell Theatre Company
  • Marta Velasco, Hortensia and the Museum of Dreams, New Theatre
  • Autumn Horne, Boy Gets Girl, GableStage
  • Lisa Morgan, Tom Walker, New Theatre MUSICALS

    Best Production of a Musical


  • Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • James Joyce's The Dead, GableStage
  • 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Ruthless, Hollywood Playhouse
  • The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse Best Director/Musical


  • David Arisco, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Joseph Adler, James Joyce's The Dead, GableStage
  • Michael Larsen, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Peter Moore, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse
  • Bill Castellino, The Spitfire Grill, Florida Stage Best Actor/Musical


  • Lego Louis, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Stephen G. Anthony, James Joyce's The Dead, GableStage
  • Wayne LeGette, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Walter Charles, The Immigrant, Coconut Grove Playhouse
  • Jerry Gulledge, My Favorite Year, Broward Stage Door Theatre Best Actress/Musical


  • Kathryn Blake, The Spitfire Grill, Florida Stage
  • Lissette Gonzalez, 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Connie SaLoutos, Sweet Charity, Broward Stage Door Theatre
  • Stacey Schwartz, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Kay Brady, James Joyce's The Dead, GableStage Best Supporting Actor/Musical


  • Heath Kelts, James Joyce's The Dead, GableStage
  • Christopher Kent, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Reggie Whitehead, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Wayne Steadman, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  • Fausto Pineda, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Best Supporting Actress/Musical


  • Susan Brownfield, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Maribeth Graham, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Lissa Grossman, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Laura Anne Hodos, Ruthless, Hollywood Playhouse
  • Wen Zhang, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Musical Direction/Musical


  • David Nagy, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • David Nagy, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Jeffrey Hodgson, James Joyce's The Dead, GableStage
  • Eric Alsford, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  • Joseph Vass, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse Choreography/Musical


  • Barbara Flaten, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Barbara Flaten, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Andrew Fiacco, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  • Maria Torres, 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Robert Craig Dawson, Sweet Charity, Broward Stage Door Theatre DESIGN AWARDS

    Best Scenic Design


  • M.P. Amico, Proposals, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Rich Simone, James Joyce's The Dead, GableStage
  • M.P. Amico, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Tim Bennett, Out of Season, Caldwell Theatre Company
  • Steve Lambert, Proof, Coconut Grove Playhouse Best Lighting Design


  • Stuart Reiter, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Travis Neff, Portrait, Mad Cat Theatre Company
  • Eric Nelson, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse
  • Jim Fulton, The Spitfire Grill, Florida Stage
  • Thomas Salzman, Orphans, Caldwell Theatre Company Best Costume Design


  • Anne Toewe, James Joyce's The Dead, GableStage
  • Mary Lynn Izzo, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • Lynda Peto, Black Sheep, Florida Stage
  • Estela Vrancovich, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  • Estela Vrancovich, Ruthless, Hollywood Playhouse Best Sound Design


  • Steve Shapiro, Proof, Coconut Grove Playhouse
  • Steve Shapiro, Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse
  • Steve Shapiro, NE Second Avenue, Coconut Grove Playhouse
  • M. Anthony Reimer, Hamlet, New Theatre
  • Nate Rausch, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Nomination breakdown:

  • 23 Actors' Playhouse, Coral Gables (greater Miami)
  • 19 GableStage, Coral Gables (greater Miami)
  • 15 Coconut Grove Playhouse, Miami (greater Miami)
  • 13 Hollywood Playhouse, Hollywood (greater Ft. Lauderdale)
  • 12 New Theatre, Coral Gables (greater Miami)
  • 6 Florida Stage, Manalapan (Palm Beaches)
  • 5 Caldwell Theatre, Boca Raton (Palm Beaches)
  • 3 Broward Stage Door Theatre, Coral Springs (greater Ft. Lauderdale)
  • 2 Mad Cat Theatre Company, Miami
  • 2 Miami Light Project, Miami (shares nominations with Coconut Grove Playhouse)
  • 1 Juggerknot Theatre Company, Miami
  • 1 Mosaic Theatre, Plantation (greater Ft. Lauderdale) 32 different productions nominated:

  • 9 James Joyce's The Dead, GableStage
  • 9 The King and I, The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • 8 Smokey Joe's Cafe, The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • 8 Ruthless, Hollywood Playhouse
  • 5 A Lesson Before Dying, GableStage
  • 4 Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse
  • 4 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, The Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • 4 Hamlet, New Theatre
  • 4 Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  • 4 Proof, Coconut Grove Playhouse
  • 4 The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse
  • 3 Black Sheep, Florida Stage
  • 3 Boy Gets Girl, GableStage
  • 3 Orphans, Caldwell Theatre Company
  • 3 Spitfire Grill, Florida Stage
  • 3 Tom Walker, New Theatre
  • 2 Hortensia and the Museum of Dreams, New Theatre
  • 2 NE Second Avenue, Miami Light Project & Coconut Grove Playhouse
  • 2 Portrait, Mad Cat Theatre Company
  • 2 Proposals, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  • 2 Smithereens, New Theatre
  • 2 Sweet Charity, Broward Stage Door Theatre
  • 1 Cobb, Mosaic Theatre
  • 1 Concertina's Rainbow, Caldwell Theatre Company
  • 1 Jazz Like a Drug, Juggerknot Theatre Company
  • 1 The Immigrant (the musical), Coconut Grove Playhouse
  • 1 My Favorite Year, Broward Stage Door Theatre
  • 1 Nixon's Nixon, GableStage
  • 1 Out of Season, Caldwell Theatre Company
  • 1 The Play About the Baby, GableStage
  • 1 Pump Boys & Dinettes, Hollywood Playhouse
  • 1 The Waverly Gallery, New Theatre — By Kenneth Jones