McAnuff won for his direction of Jersey Boys, the Canadian sitdown of which features Outstanding Actor winner Jeff Madden. MacKenzie is the reality-show-chosen star of The Sound of Music.
The ceremony was hosted by Jian Ghomeshi at the Winter Garden Theatre. The awards are administered by Toronto Alliance for the Performing Arts.
Winners follow:
GENERAL THEATRE PRODUCTION DIVISION
Outstanding New Play
Waawaate Fobister, Agokwe Outstanding New Musical/Opera
Abigail Richardson (Composer) & Marjorie Chan (Librettist)
Sanctuary Song
Outstanding Production of a Play
Agokwe, Buddies in Bad Times Theatre
Outstanding Production of a Musical
The Sound of Music, Andrew Lloyd Webber, David Ian, David Mirvish
Outstanding Direction of a Play
Ed Roy, Agokwe
Outstanding Direction of a Musical
Des McAnuff, Jersey Boys
Outstanding Performance by a Male in a Principal Role – Play
Waawaate Fobister, Agokwe
Outstanding Performance by a Female in a Principal Role – Play
Alison Sealy-Smith, A Raisin in the Sun
Outstanding Performance by a Male in a Principal Role – Musical
Jeff Madden, The Jersey Boys
Outstanding Performance by a Female in a Principal Role – Musical
Elicia MacKenzie, The Sound of Music
Outstanding Performance in a Featured Role in a Play or Musical
Raven Dauda, Miss Julie: Freedom Summer
Outstanding Set Design
Robert Jones, The Sound of Music
Outstanding Costume Design
Erika Iserhoff, Agokwe
Outstanding Lighting Design
Kimberly Purtell, Agokwe
Outstanding Sound Design/Composition
John Gzowski, It's a Wonderful Life
Outstanding Musical Direction
Anne Manson, A Midsummer Night's Dream
Outstanding Choreography in a Play or Musical
Denise Clarke/Peggy Baker, Radio Play
Outstanding Touring Production
Black Watch, Luminato presents The National Theatre of Scotland
INDEPENDENT THEATRE PRODUCTION DIVISION
Outstanding New Play or New Musical
Anton Piatigorsky, Eternal Hydra
Outstanding Production
Eternal Hydra, Crow's Theatre
Outstanding Direction
Chris Abraham, Eternal Hydra
Outstanding Performance by a Male
David Ferry, Someone Who'll Watch Over Me
Outstanding Performance by a Female
Maja Ardal, You Fancy Yourself
Outstanding Set Design
Gillian Gallow, Appetite
Outstanding Costume Design
Gillian Gallow, Appetite
Outstanding Lighting Design
John Thompson, Eternal Hydra
Outstanding Sound Design/Composition
Waylen Miki, An Inconvenient Musical
DANCE DIVISION
Outstanding New Choreography
Crystal Pite, Innovation: Emergence
Outstanding Production
Innovation: Emergence, The National Ballet of Canada
Outstanding Performance
The Ensemble, Innovation: Emergence
Outstanding Sound Design/Composition
Owen Belton, Innovation: Emergence
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES DIVISION
Outstanding Production
Walking the Tightrope, Theatre Direct
Outstanding Performance
Wayne Robson, Walking the Tightrope
OPERA DIVISION
Outstanding Performance
Paolo Gavanelli, Simon Boccanegra
Outstanding Production
War and Peace, Canadian Opera Company/English National Opera
OTHER AWARDS