Touring Proof, The Dead, Lesson Before Dying Win Big at FL's Carbonells

News   Touring Proof, The Dead, Lesson Before Dying Win Big at FL's Carbonells The national tour of David Auburn's Proof, the GableStage mountings of James Joyce's The Dead and A Lesson Before Dying big winners at the 27th Annual Carbonell Awards, held Nov. 18 at the Broward Center for the Performing Arts.

The national tour of David Auburn's Proof, the GableStage mountings of James Joyce's The Dead and A Lesson Before Dying big winners at the 27th Annual Carbonell Awards, held Nov. 18 at the Broward Center for the Performing Arts.

Thoroughly Modern Millie's Marc Kudisch performed two songs from Bells Are Ringing in memory of the late Adolph Green. It was previously incorrectly reported here that Kudisch was host, but the evening was host-free, with introductions and voiceovers by Roger Martin. The Carbonells honor the best in South Florida theatre.

The Dead, which walked away with four awards, including Best Ensemble, Best Musical and Best Director (Joe Adler), was the first musical ever mounted by the current regime at the GableStage of Coral Gables. The national tour of Proof won all four Road Show Awards, scoring for Best Production, Best Director (Tony winner Daniel Sullivan), Best Actor (Robert Foxworth) and Best Actress (Chelsea Altman). The GableStage Lesson garnered awards for Best Production of a Play, Best Director (Adler, picking up his second award of the evening) and Best Actor in a Play (John Archie).

A total of 32 separate plays and musicals from 12 regional companies from Miami, Fort Lauderdale and the Palm Beaches received nominations. In all, more than two dozen professional troupes mounted over 100 eligible shows from Miami through Fort Lauderdale to the Palm Beaches for the season that officially ended on Labor Day 2002, according to the announcement.

The Carbonell Awards were founded in 1976 by the South Florida Critics Circle, which relinquished administrative control of the program earlier this year. Transition to a new community-based board of trustees, and an awards council comprised of theatre and arts executives is currently under way. Some critics continue to form a minority of the regional voting panel, and continue as the sole voters for non-resident touring shows, selected separately in a single ballot to produce winners. Here are the 27th Annual Carbonell Award nominees and winners (indicated in bold-face type).

PLAYS OR MUSICALS

Best New Work (play or musical)

 

  • Nilo Cruz, Hortensia and the Museum of Dreams, New Theatre
  •  

     

  • Teo Castellanos, NE Second Avenue, Miami Light Project & Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Lee Blessing, Black Sheep, Florida Stage
  •  

     

  • Mario Diament, Smithereens, New Theatre
  •  

     

  • Ivonne Azurdia, Portrait, Mad Cat Theatre Company Best Ensemble Production (play or musical)

  •  

     

  • Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Pump Boys and Dinettes, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Cobb, Mosaic Theatre PLAYS

    Best Production of a Play

  •  

     

  • A Lesson Before Dying, GableStage
  •  

     

  • Hamlet, New Theatre
  •  

     

  • Orphans, Caldwell Theatre Company
  •  

     

  • Proof, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse Best Director/Play

  •  

     

  • Joseph Adler, Boy Gets Girl, GableStage
  •  

     

  • Rafael de Acha, Hamlet, New Theatre
  •  

     

  • Joseph Adler, A Lesson Before Dying, GableStage
  •  

     

  • Ray Cooney, Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Bruce Lecure, Orphans, Caldwell Theatre Company Best Actor/Play

  •  

     

  • John Archie, A Lesson Before Dying, GableStage
  •  

     

  • Paxton Whitehead, Caught In the Net, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • David Mann, Hamlet, New Theatre
  •  

     

  • Peter Haig, Nixon's Nixon, GableStage
  •  

     

  • Sheaun McKinney, A Lesson Before Dying, GableStage Best Actress/Play

  •  

     

  • April Henry, Jazz Like A Drug, Juggerknot Theatre Company
  •  

     

  • Pamela Roza, Boy Gets Girl, GableStage
  •  

     

  • Anney Giobbe, Proof, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Cynthia Caquelin, The Play About the Baby, GableStage
  •  

     

  • Sally Levin, The Waverly Gallery, New Theatre Best Supporting Actor/Play

  •  

     

  • Robert Strain, Tom Walker, New Theatre
  •  

     

  • Ken Clement, Tom Walker, New Theatre
  •  

     

  • Paul Tei, Black Sheep, Florida Stage
  •  

     

  • David Kwiat, Smithereens, New Theatre
  •  

     

  • Michael Vines, A Lesson Before Dying, GableStage Best Supporting Actress/Play

  •  

     

  • Dorothy Morrison, Proposals, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Harriet Oser, Concertina's Rainbow, Caldwell Theatre Company
  •  

     

  • Marta Velasco, Hortensia and the Museum of Dreams, New Theatre
  •  

     

  • Autumn Horne, Boy Gets Girl, GableStage
  •  

     

  • Lisa Morgan, Tom Walker, New Theatre MUSICALS

    Best Production of a Musical

  •  

     

  • Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse Best Director/Musical

  •  

     

  • David Arisco, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Joseph Adler, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • Michael Larsen, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Peter Moore, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Bill Castellino, The Spitfire Grill, Florida Stage Best Actor/Musical

  •  

     

  • Lego Louis, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Stephen G. Anthony, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • Wayne LeGette, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Walter Charles, The Immigrant, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Jerry Gulledge, My Favorite Year, Broward Stage Door Theatre Best Actress/Musical

  •  

     

  • Kathryn Blake, The Spitfire Grill, Florida Stage
  •  

     

  • Lissette Gonzalez, 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Connie SaLoutos, Sweet Charity, Broward Stage Door Theatre
  •  

     

  • Stacey Schwartz, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Kay Brady, James Joyce's The Dead, GableStage Best Supporting Actor/Musical

  •  

     

  • Heath Kelts, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • Christopher Kent, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Reggie Whitehead, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Wayne Steadman, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Fausto Pineda, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Best Supporting Actress/Musical

  •  

     

  • Susan Brownfield, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Maribeth Graham, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Lissa Grossman, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Laura Anne Hodos, Ruthless, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Wen Zhang, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Musical Direction/Musical

  •  

     

  • David Nagy, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • David Nagy, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Jeffrey Hodgson, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • Eric Alsford, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Joseph Vass, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse Choreography/Musical

  •  

     

  • Barbara Flaten, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Barbara Flaten, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Andrew Fiacco, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Maria Torres, 4 Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Robert Craig Dawson, Sweet Charity, Broward Stage Door Theatre DESIGN AWARDS

    Best Scenic Design

  •  

     

  • M.P. Amico, Proposals, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Rich Simone, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • M.P. Amico, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Tim Bennett, Out of Season, Caldwell Theatre Company
  •  

     

  • Steve Lambert, Proof, Coconut Grove Playhouse Best Lighting Design

  •  

     

  • Stuart Reiter, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Travis Neff, Portrait, Mad Cat Theatre Company
  •  

     

  • Eric Nelson, The Soul of Gershwin, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Jim Fulton, The Spitfire Grill, Florida Stage
  •  

     

  • Thomas Salzman, Orphans, Caldwell Theatre Company Best Costume Design

  •  

     

  • Anne Toewe, James Joyce's The Dead, GableStage
  •  

     

  • Mary Lynn Izzo, The King and I, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre
  •  

     

  • Lynda Peto, Black Sheep, Florida Stage
  •  

     

  • Estela Vrancovich, Man of La Mancha, Hollywood Playhouse
  •  

     

  • Estela Vrancovich, Ruthless, Hollywood Playhouse Best Sound Design

  •  

     

  • Steve Shapiro, Proof, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Steve Shapiro, Caught in the Net, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • Steve Shapiro, NE Second Avenue, Coconut Grove Playhouse
  •  

     

  • M. Anthony Reimer, Hamlet, New Theatre
  •  

     

  • Nate Rausch, Smokey Joe's Café, Actor's Playhouse at the Miracle Theatre Winners breakdown:

     

  •  

     

  • 7 GableStage, Coral Gables (greater Miami)
  •  

     

  • 4 Actors' Playhouse, Coral Gables (greater Miami)
  •  

     

  • 4 New Theatre, Coral Gables (greater Miami)
  •  

     

  • 2 Hollywood Playhouse, Hollywood (greater Ft. Lauderdale)
  •  

     

  • 1 Broward Stage Door Theatre, Coral Springs (greater Ft. Lauderdale)
  •  

     

  • 1 Coconut Grove Playhouse, Miami (greater Miami)
  •  

     

  • 1 Mad Cat Theatre Company, Miami Several special awards were also given. Mitchell Kaplan, founder of Miami Book Fair, was honored with the George Abbott Award for Outstanding Achievement in the Arts; the M Ensemble company was given the Ruth Foreman Award; the Delray Beach Playhouse artistic director Randolph Dellago received the Bill Hindman Award and arts patron and producer Jay H. Harris received the Howard Kleinberg Award.