Wit & Lucky In The Rain Lead Connecticut Critics Awards

News   Wit & Lucky In The Rain Lead Connecticut Critics Awards
 
Wit and luck were two key factors in this year's Connecticut Critics Circle Awards -- that is, the shows with the most wins were Wit, at Long Wharf Theatre, and Lucky In The Rain at Goodspeed, both with three victories.

Wit and luck were two key factors in this year's Connecticut Critics Circle Awards -- that is, the shows with the most wins were Wit, at Long Wharf Theatre, and Lucky In The Rain at Goodspeed, both with three victories.

Announced June 9, the awards will be distributed June 15 at a 7:30 PM ceremony at Square One Theatre on Main St. in Stratford, CT. Now in their eighth year, the Connecticut Critics Circle Awards honor "outstanding contributions to Connecticut Theatre."

Here are the winners (in BOLD CAPS):

Outstanding Production of a Play:
WIT (Long Wharf Theatre)
Candida (Yale Rep)
She Stoops To Conquer (Long Wharf)
King Lear (Connecticut Repertory)

Outstanding Production of a Musical:
MAN OF LA MANCHA (Connecticut Repertory)
Lucky In The Rain (Goodspeed Opera House)
Houdini (Goodspeed Opera House)
A Chorus Line (Downtown Cabaret Theatre) Outstanding Actress in a Play:
KATHLEEN CHALFANT, Wit (Long Wharf)
Tyne Daly, Mystery School (Long Wharf - Stage II)
Catrina Ganey, Miss Evers' Boys (Stamford Theatre Works)
Margaret Kemp, Splash Hatch on the E Going Down (Yale Repertory)

Outstanding Actor in a Play:
JAMES MCDONNELL, Candida (Yale Repertory)
John Michael Higgins, Tiny Alice (Hartford Stage)
Gerry Bamman, Tiny Alice, (Hartford Stage)
Paul Bettany, Love & Understanding, (Long Wharf)

Outstanding Actress in a Musical:
GINA PHILSTINE, A Chorus Line (Downtown Cabaret)
Kendra Kastenbaum, A Chorus Line (Downtown Cabaret)
Nora Cole, Love Langston (Hartford Stage)
Alice Vienneau, Man of La Mancha (Connecticut Rep)

Outstanding Actor in a Musical:
SCOTT WISE, Lucky In The Rain (Goodspeed)
John Schroeder, Brigadoon (Candlewood Playhouse)
Warren Kelly, My Fair Lady (Candlewood Playhouse)

Outstanding Director of a Play:
DEREK ANSON JONES, Wit
Stan Wojewodski, Candida (Yale Rep)
Doug Hughes, She Stoops To Conquer
Lisa Peterson, Sueno (Hartford Stage)

Outstanding Director of a Musical:
CHRISTOPHER ASHLEY, Lucky In The Rain
Mitzi Hamilton, A Chorus Line
Gary English, Man of La Manhca

Outstanding Choreography:
RANDY SKINNER, Lucky in the Rain
Mitzi Hamilton, A Chorus Line

Outstanding Technical Achievement/Set Design: .
TONY ANDREA, The Miser, Connecticut Rep
John Arnone, Tiny Alice
David Gallo, In Walks Ed (Long Wharf)
Michael Yeargan, Sueno (Hartford Stage)

Outstanding Technical Achievement/Lighting Design:
DAVID HOLDER, Tiny Alice
Christopher Akerlind, Sueno (Hartford Stage)
Pat Collins, She Stoops To Conquer (Long Wharf)
Kevin Adams, In Walks Ed (Long Wharf)
Doug Harry, Dracula (Candlewood Playhouse)

Outstanding Technical Achievement/Costume Design:
LINDA FISHER, She Stoops To Conquer
Meg Neville, Sueno (Hartford Stage)
Jeff Fender, Blackbirds of Broadway (Westport Country Playhouse)
Susan Hilferty, Cymbeline (Hartford Stage)

Outstanding Technical Achievement/Sound Design:
SIMON MATTHEWS & JOHN SIBLEY, Dracula (Candlewood Playhouse)
David Budries, Sueno
David Budries, Tiny Alice
David Smith, In Walks Ed

Outstanding Ensemble Performance:
THE DINING ROOM, Stamford Theatre Works
She Stoops To Conquer
Tintypes
(Hartford Stage)
Blackbirds of Broadway (Westport Country Playhouse)

Tom Killen Memorial Award:
MICHAEL PRICE of the Goodspeed Opera House.

Lucille Lortel Debut Award: No award given in 1998.

-- By David Lefkowitz

Today’s Most Popular News: