FL Carbonell Awards Given April 2; Hairspray, Light in the Piazza, Michael McKeever Among Nominees

By Kenneth Jones
02 Apr 2012

Matt Loehr and and Vanessa Sonon Crazy for You
Matt Loehr and and Vanessa Sonon Crazy for You
Photo by Alicia Donelan

The Carbonell Awards, celebrating South Florida professional theatrical productions from 2011, will be handed out at an April 2 ceremony at Broward Center for the Performing Arts in Fort Lauderdale. Maltz Jupiter Theatre in Jupiter, FL, received the most nominations — 25.

The evening will feature entertainment from shows of the year.

Actors' Playhouse earned 14 nominations followed by Broward Stage Door Theatre with 11 and Palm Beach Dramaworks with 10. Actor Avi Hoffman was nominated in two categories — Actor in a Play for Superior Donuts and Supporting Actor in a Musical in Hairspray.

In a category that indicates the health of community, suggesting adventurousness on the part of producers and audiences, the nominees for Best New Work are David Michael Sirois for his play Brothers Beckett (Alliance Theatre Lab) in Miami Lakes; Michael McKeever for his play Stuff (Caldwell Theatre Company in Boca Raton); Christopher Demos Brown, who won the award last year, for his play Captiva (Zoetic Stage in Miami); and Carter W. Lewis for his play The Cha-Cha of a Camel Spider (the final production at Florida Stage in Palm Beach County; the theatre folded in 2011).



Here is the complete list of 2011 Carbonell Award nominees:

Best New Work
Brothers Beckett, David Michael Sirois Alliance Theatre Lab
Captiva, Christopher Demos Brown, Zoetic Stage The Cha-Cha of the Camel Spider, Carter W. Lewis, Florida Stage
Stuff, Michael McKeever, Caldwell Theatre Company

Best Production of a Play
All My Sons, Palm Beach Dramaworks
August: Osage County, Actors' Playhouse
Clybourne Park, Caldwell Theatre Company
The Pillowman, Infinite Abyss
Stuff, Caldwell Theatre Company

Best Director of a Play
Joseph Adler, Red, GableStage
Jeffrey D. Holmes, The Pillowman, Infinite Abyss
J.Barry Lewis, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Stuart Meltzer, Captiva, Zoetic Stage
Richard Jay Simon, Side Effects, Mosaic Theatre

Best Actor in a Play
Ken Clement, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse
Scott Douglas Wilson, The Pillowman, Infinite Abyss
Avi Hoffman, Superior Donuts, GableStage
Kenneth Tigar, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Gregg Weiner, Red, GableStage

Best Actress in a Play
Kati Brazda, The Beauty Queen of Leenane, Palm Beach Dramaworks
Elizabeth Dimon, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Annette Miller, August: Osage County, Actors' Playhouse
Deborah Sherman, Side Effects, Mosaic Theatre
Laura Turnbull, August: Osage County, Actors' Playhouse

Best Supporting Actor in a Play
Antonio Amadeo, The Cha-Cha of a Camel Spider, Florida Stage
Marckenson Charles, Superior Donuts, GableStage
Mark Della Ventura, Brothers Beckett, Alliance Theatre Lab
Ryan Didato, Red, GableStage
Todd Allen Durkin, Captiva, Zoetic Stage

Best Supporting Actress in a Play
Barbara Bradshaw, The Beauty Queen of Leenane, Palm Beach Dramaworks
Renata Eastlick, Eclipsed, The Women's Theatre Project
Elvire Emmanuelle, Eclipsed, The Women's Theatre Project
Angie Radosh, Stuff, Caldwell Theatre Company
Laura Turnbull, Lombardi, Mosaic Theatre

Best Production of a Musical
Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
Song of the Living Dead, Promethean Theatre

Best Director, Musical
Michael Leeds, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Margaret M. Ledford, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Mark Martino, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Mark Martino, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Marc Robin, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Actor in a Musical
Matt Loehr, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
John Pinto, Jr., Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Michael Sharon, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
Dylan H. Thompson, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre

Best Actress in a Musical
Colleen Amaya, The Music Man, Broward Stage Door Theatre
Joline Mujica, Hairspray, Actors' Playhouse
Vanessa Sonon, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Gabrielle Visser, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Catherine Walker, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actor in a Musical
Clay Cartland, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Michael Brian Dunn, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Avi Hoffman, Hairspray, Actors' Playhouse
Bruce Rebold, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Ryan Williams, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actress in a Musical
Julie Kleiner, Hairspray, Actors' Playhouse
Avery Sommers, Hairspray, Actors' Playhouse
Lara Hayhurst, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Natalie Ramirez, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
April Woodall, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Musical Direction
Helen Gregory, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Kim Douglas Steiner, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Aaron McAllister, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre
David Nagy, Hairspray, Actors' Playhouse
Garrett Taylor, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre

Best Choreography
Chrissy Ardito, The Music Man, Broward Stage Door Theatre
Chrissy Ardito, Song of the Living Dead, Promethean Theatre
Barbara Flaten, Hairspray, Actors' Playhouse
Mark Martino, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Shea Sullivan, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre

Best Scenic Design (Play or Musical)
Michael Amico, All My Sons, Palm BeachDramaworks
Tim Bennett, Stuff, Caldwell Theatre Company
Douglas Grinn, Lombardi, Mosaic Theatre
Sean McClelland, August: Osage County, Actors' Playhouse
Michael Schweikardt, The Sound of Music, Maltz Jupiter Theatre

Best Lighting Design (Play or Musical)
Paul Black, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
John Hall, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Andrew Myers, The Light in the Piazza, Broward Stage Door Theatre
Jeff Quinn, Red, GableStage
Patrick Tennent, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse

Best Costume Design (Play or Musical)
Brian O'Keefe, All My Sons, Palm Beach Dramaworks
Jose M. Rivera, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Ellis Tillman, Hairspray, Actors' Playhouse
Ellis Tillman, In the Next Room (or The Vibrator Play), GableStage
Ellis Tillman, Song of the Living Dead, Promethean Theatre

Best Sound Design (Play or Musical)
Victoria Deiorio, Alfred Hitchcock's The 39 Steps, Maltz Jupiter Theatre
Alexander Herrin, Jacob Marley's Christmas Carol, Actors' Playhouse
Keith Kohrs, Crazy for You, Maltz Jupiter Theatre
Marty Mets, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Maltz Jupiter Theatre
Rich Szczublewski, All My Sons, Palm Beach Dramaworks

Best Ensemble
Brothers Beckett, Alliance Theatre Lab
The Brothers Size, GableStage
Clybourne Park, Caldwell Theatre Company
The Irish Curse, Mosaic Theatre
Masked, GableStage