Elliot Norton Awards Presented May 13; Pippin, Glass Menagerie, Cherry Jones, Will Lyman Are Nominees

By Adam Hetrick
13 May 2013

Patina Miller in Pippin.
Patina Miller in Pippin.
Photo by Michael J. Lutch

The American Repertory Theater productions of Pippin and The Glass Menagerie, David Cromer's staging of Our Town at the Huntington Theatre Company and the world-premiere play Operation Epsilon are among the nominees of Boston's 2013 Elliot Norton Awards, which are presented May 13 at the Paramount Center.

Two-time Tony Award winner Chita Rivera will be honored with the 2013 Elliot Norton Lifetime Achievement Award during the 7 PM awards ceremony.

The Norton Awards, named for the late Boston theatre critic, recognize achievement in the greater Boston theatre community.

The 2013 Elliot Norton Award nominees follow:



Outstanding Visiting Production
War Horse (Broadway in Boston)
The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
Metamorphosis (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Production by a Large Resident Theatre
Good People (Huntington Theatre Company)
Our Town (Huntington Theatre Company)
The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Production by a Midsize Theatre
The Motherfucker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Chinglish (Lyric Stage Company of Boston)
Clybourne Park (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Production by a Small Theatre
The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Of Mice and Men (Moonbox Productions)
Ted Hughes' Tales from Ovid (Whistler in the Dark, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Production by a Fringe Theatre
Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)
A Behanding in Spokane (Theatre on Fire)
Tigers Be Still (Zeitgeist Stage Company)

Outstanding Design, Large Theatre
Marie Antoinette: scenic design by Riccardo Hernandez, costumes by Gabriel Berry, lighting by Christopher Akerlind, sound by Matt Hubbs, puppet design by Matt Acheson (American Repertory Theater)
Metamorphosis: set design by Börkur Jonsson, lighting by Björn Helgason, sound by Nick Manning (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)
A Raisin in the Sun: set by Clint Ramos, costumes by Kathleen Geldard, lighting by Lap Chi Chu, original music and sound design by Broken Chord (Huntington Theatre Company)

Outstanding Design, Midsize, Small or Fringe Theatre
The Elaborate Entrance of Chad Deity: set and props by Jason Ries, lighting by Jen Rock, sound by Arshan Gailus, costumes by Kendra Bell, video by Olivia Sebesky (Company One)
Mildred Fierce: sets by Amelia Gossett and Lauren Duffy, costumes by Scott Martino, lighting by Sparrow Provoost, sound by Roger Moore (Gold Dust Orphans)
Bloody Bloody Andrew Jackson: scenic design by Eric Levenson, costumes by Elisabetta Polito, lighting by Jeff Adelberg, sound by Eric Norris (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Musical Production by a Large Theatre
Billy Elliot The Musical (Broadway in Boston)
Fela! (Shawn Jay-Z Carter, Will and Jada Pinkett Smith, Ruth and Stephen Hendel, in association with Edward Tyler Nahem, presented by ArtsEmerson)
Pippin (American Repertory Theater)

Outstanding Musical Production by a Midsize, Small or Fringe Company
Mildred Fierce (Gold Dust Orphans)
Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Musical Performance by an Actor
Sahr Ngaujah, Fela! (Shawn Jay-Z Carter, Will and Jada Pinkett Smith, Ruth and Stephen Hendel, in association with Edward Tyler Nahem, ArtsEmerson)
Gus Curry, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
John Ambrosino, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Musical Performance by an Actress
Erica Spyres, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
Amy Jo Jackson, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)
Andrea Martin, Pippin (American Repertory Theater)

Outstanding New Script
The Last Will, by Robert Brustein (Commonwealth Shakespeare Company and Suffolk University)
Operation Epsilon, by Alan Brody (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)
Mildred Fierce, by Ryan Landry (Gold Dust Orphans)

Outstanding Solo Performance
Georgia Lyman, Chesapeake (New Repertory Theatre)
Seana McKenna, Shakespeare's Will (Merrimack Repertory Theatre)
Hershey Felder, Maestro: Leonard Bernstein (ArtsEmerson)

Outstanding Director, Large Theatre
Maria Aitken, Private Lives and Betrayal (Huntington Theatre Company)
Rebecca Taichman, Marie Antoinette (American Repertory Theater)
John Tiffany, The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Director, Midsize Theatre
David R. Gammons, The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Spiro Veloudos, Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
Paul Melone, Bloody Bloody Andrew Jackson (SpeakEasy Stage Company)

Outstanding Director, Small or Fringe Theatre
Shawn LaCount, The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
James P. Byrne, Mary Poppers and Mildred Fierce (Gold Dust Orphans)
Alice Olivia Choate, Of Mice and Men (Moonbox Productions)

Outstanding Actor, Large Theatre
Steven Epp, The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
LeRoy McClain, A Raisin in the Sun (Huntington Theatre Company)
Gísli Örn Garðarsson, Metamorphosis (Vesturport Theatre and Lyric Hammersmith Theatre, presented by ArtsEmerson)

Outstanding Actress, Large Theatre
Brooke Bloom, Marie Antoinette (American Repertory Theater)
Bianca Amato, Private Lives (Huntington Theatre Company)
Cherry Jones, The Glass Menagerie (American Repertory Theater)

Outstanding Actor, Midsize Theatre
Will Lyman, Long Day's Journey into Night (New Repertory Theatre), Operation Epsilon (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)
Maurice Emmanuel Parent, The Motherf**ker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Steven Barkhimer, Round and Round the Garden (Gloucester Stage Company), Middletown (Actors' Shakespeare Project)

Outstanding Actress, Midsize Theatre
Evelyn Howe, The Motherfucker with the Hat (SpeakEasy Stage Company)
Marvelyn McFarlane, Clybourne Park (SpeakEasy Stage Company)
Celeste Oliva, Chinglish (Lyric Stage Company of Boston)

Outstanding Actor, Small or Fringe Theatre
Harry McEnerny, Of Mice and Men (Moonbox Productions)
Ricardo Engermann, The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Mason Sand, Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (Company One)

Outstanding Actress, Small or Fringe Theatre
Becca A. Lewis, Tigers Be Still (Zeitgeist Stage Company)
Kiki Samko, Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)
Lizette M. Morris, Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead (Happy Medium Theatre)

Outstanding Ensemble, Large Theatre
The Servant of Two Masters (Yale Repertory Theatre, presented by ArtsEmerson)
The Glass Menagerie (American Repertory Theater)
Our Town (Huntington Theatre Company)

Outstanding Ensemble, Midsize, Small or Fringe Theatre
Avenue Q (Lyric Stage Company of Boston)
The Elaborate Entrance of Chad Deity (Company One)
Operation Epsilon (Nora Theatre Company and Catalyst Collaborative @ MIT Project)

This year's recipient of the Elliot Norton Prize for Sustained Excellence is Will Lyman. The BTCA also is awarding a Special Citation honoring Actors Equity Association on the occasion of its 100th birthday.

Visit nortonawardsboston.com.