The Book of Mormon, Once, Chimerica, Ghosts and Merrily We Roll Along Win Olivier Awards

By Mark Shenton
13 Apr 2014

Gavin Creel in The Book of Mormon.
Gavin Creel in The Book of Mormon.
Photo by Joan Marcus

The West End transfers of Broadway's The Book of Mormon and Once took major Laurence Olivier Awards, as did the West End transfers for two productions first seen at the Almeida (Ghosts and Chimerica) and a transfer for Merrily We Roll Along from the Menier Chocolate Factory. The awards were presented April 13 at a ceremony held at London's Royal Opera House.

The Book of Mormon was named Best New Musical and also took awards for Gavin Creel for Best Actor in a Musical, Stephen Ashfield for Best Performance in a Supporting Role in a Musical and for Casey Nicholaw for Best Theatre Choreography.

Once won the newly introduced award for Outstanding Achievement in Music, with Glen Hansard and Markéta Irglová cited for their music and lyrics and Martin Lowe named for his composition and arrangements. In addition, Zrinka Cviteši was named Best Actress in a Musical from the show's original London company.

Lucy Kirkwood's Chimerica, which premiered at the Almeida before transferring to the Harold Pinter, was named Best New Play, and additionally took awards for Lyndsey Turner for Best Director and Es Devlin for Best Set Designer. It also shared awards for Carolyn Downing's sound design with Gareth Owen for Merrily We Roll Along, and also shared the award for Tim Lutkin and Finn Ross' lighting design with Paul Pyant and Jon Driscoll's work on Charlie and the Chocolate Factory.



Also originating at the Almeida before transferring to the West End's Trafalgar Studios, Ghosts won three awards, Best Revival, Best Actress Lesley Manville and Best Actor in a Supporting Role Jack Lowden, taking the Almeida's tally to eight awards -- the most of any individual theatre. The National won two acting awards -- for Rory Kinnear, named Best Actor for his performance as Iago in Othello, and Sharon D Clarke, for Best Actress in a Supporting Role for her performance in The Amen Corner. The National's departing artistic director Nick Hytner and executive director Nick Starr were presented with a Special Award for Outstanding Achievement. The other Special Award was presented to veteran producer Michael White.

The BBC Radio 2 Audience Award, the only award voted for by the general public, was presented to Les Miserables, which next year celebrates its 30th anniversary in London.

The full list of nominees and winners follows, with winners listed in bold.

BEST ACTOR
Rory Kinnear for Othello at the National Theatre, Olivier
Henry Goodman for The Resistible Rise Of Arturo Ui at the Duchess Theatre
Tom Hiddleston for Coriolanus at the Donmar Warehouse
Jude Law for Henry V at the Noël Coward Theatre

BEST ACTRESS
Lesley Manville for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
Hayley Atwell for The Pride at the Trafalgar Studios
Anna Chancellor for Private Lives at the Gielgud Theatre
Judi Dench for Peter And Alice at the Noël Coward Theatre

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Jack Lowden for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
Ron Cook for Henry V at the Noël Coward Theatre
Mark Gatiss for Coriolanus at the Donmar Warehouse
Ardal O’Hanlon for The Weir at the Donmar Warehouse & the Wyndham’s Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Sharon D Clarke for The Amen Corner at the National Theatre, Olivier
Sarah Greene for The Cripple Of Inishmaan at the Noël Coward Theatre
Katherine Kingsley for A Midsummer Night’s Dream at the Noël Coward Theatre
Cecilia Noble for The Amen Corner at the National Theatre, Olivier

AMERICAN AIRLINES BEST NEW PLAY
Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
1984 at the Almeida Theatre
The Night Alive at the Donmar Warehouse
Peter And Alice at the Noël Coward Theatre

BEST NEW COMEDY
Jeeves & Wooster In Perfect Nonsense at the Duke of York's Theatre
The Duck House at the Vaudeville Theatre
The Full Monty at the Noël Coward Theatre
The Same Deep Water As Me at the Donmar Warehouse

BEST DIRECTOR
Lyndsey Turner for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
Richard Eyre for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
Maria Friedman for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
Susan Stroman for The Scottsboro Boys at the Young Vic

BEST ACTOR IN A MUSICAL
Gavin Creel for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
Jared Gertner for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
Douglas Hodge for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
Kyle Scatliffe for The Scottsboro Boys at the Young Vic

BEST ACTRESS IN A MUSICAL
Zrinka Cviteši for Once at the Phoenix Theatre
Rosalie Craig for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
Jenna Russell for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
Charlotte Wakefield for The Sound Of Music at the Regent’s Park Open Air Theatre

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Stephen Ashfield for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
Colman Domingo for The Scottsboro Boys at the Young Vic
Josefina Gabrielle for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
Nigel Planer for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

MASTERCARD BEST NEW MUSICAL
The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
Once at the Phoenix Theatre
The Scottsboro Boys at the Young Vic

BEST REVIVAL
Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
The Amen Corner at the National Theatre, Olivier
Othello at the National Theatre, Olivier
Private Lives at the Gielgud Theatre

BEST MUSICAL REVIVAL
Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
The Sound Of Music at the Regent’s Park Open Air Theatre
Tell Me On A Sunday at the St James Theatre & the Duchess Theatre

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER
Casey Nicholaw for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
Peter Darling for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
Steven Hoggett for Once at the Phoenix Theatre
Susan Stroman for The Scottsboro Boys at the Young Vic

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY
The Wind In The Willows at the Duchess Theatre
Derren Brown: Infamous at the Palace Theatre
Eric And Little Ern at the Vaudeville Theatre
Barry Humphries’ Farewell Tour - Eat, Pray, Laugh! at the London Palladium

AUTOGRAPH SOUND AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC
Once – Martin Lowe for composition & arrangements, Glen Hansard & Markéta Irglová for music & lyrics
The Book Of Mormon – Trey Parker, Robert Lopez & Matt Stone for book, music & lyrics
Merrily We Roll Along – The orchestra
The Scottsboro Boys – John Kander & Fred Ebb for music & lyrics

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN
Tim Lutkin & Finn Ross for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
Paul Pyant for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
  
Paule Constable for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
 Peter Mumford for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios

BEST SOUND DESIGN
Carolyn Downing for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
Gareth Owen for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre

Simon Baker for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
Clive Goodwin for Once at the Phoenix Theatre

BEST COSTUME DESIGN
Mark Thompson for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
Nicky Gillibrand for The Wind In The Willows at the Duchess Theatre
Soutra Gilmour for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
Rae Smith for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton

XL VIDEO AWARD FOR BEST SET DESIGN
Es Devlin for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
Bob Crowley for Once at the Phoenix Theatre
Tim Goodchild for Strangers On A Train at the Gielgud Theatre
Mark Thompson for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE
Handbagged at the Tricycle Theatre
Cush Jumbo for Josephine And I at the Bush Theatre
Fleabag at the Soho Theatre
Oh What A Lovely War at the Theatre Royal Stratford East

BEST NEW DANCE PRODUCTION
Eastman - Sidi Larbi Cherkaoui & Sadler’s Wells for Puz/zle at Sadler’s Wells   
Compagnie 111 Aurélien Bory/Stéphanie Fuster for What’s Become Of You? (Questcequetudeviens?) at the Barbican Theatre
Richard Alston Dance Company/Britten Sinfonia for Barbican Britten: Phaedra at the Barbican Theatre

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Michael Hulls for his body of lighting work including Ballet Boyz – The Talent at Sadler’s Wells
Arthur Pita for his choreography of Ballet Black - A Dream Within A Midsummer Night’s Dream at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

Clemmie Sveaas for her performance in Witch-Hunt at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House 
The Mark Morris Season at Sadler’s Wells

BEST NEW OPERA PRODUCTION
Les Vepres Siciliennes at the Royal Opera House
The Firework-Maker’s Daughter at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Wozzeck by English National Opera at the London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
English Touring Opera for its brave and challenging touring productions at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Joyce DiDonato and Juan Diego Flórez for their performances in La Donna Del Lago at the Royal Opera House
Plácido Domingo for his performance in Nabucco at the Royal Opera House

BBC RADIO 2 AUDIENCE AWARD
Les Misérables at the Queen’s Theatre
Matilda The Musical at the Cambridge Theatre
The Phantom Of The Opera at Her Majesty’s Theatre
Wicked at the Apollo Victoria Theatre