Matilda - the Musical Sweeps Olivier Awards; Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller Are Also Winners

By .(JavaScript must be enabled to view this email address)
15 Apr 2012

The winners of the 2012 Laurence Olivier Awards, announced in a ceremony at the Royal Opera House, Covent Garden April 15, saw a record seven wins for the Broadway-bound Matilda - the Musical, including being named Best New Musical, as well as both the Best Actor in a Musical (Bertie Carvel) and Best Actress in a Musical (shared between the original quartet who originated the role) and Best Director (Matthew Warchus).



The awards to Matilda represent the largest number of wins by a single production in Olivier history; the closest to it previously was six for Nicholas Nickleby, coincidentally also an RSC production, in 1980.

Other major performance awards were won by Benedict Cumberbatch and Jonny Lee Miller (joint winners of the Best Actor award for the roles they alternated in the National's Frankenstein of the title character and the creature), Ruth Wilson (Best Actress for the title role in the Donmar Warehouse's Anna Christie), Sheridan Smith (Best Performance in a Supporting Role for Flare Path, consolidating her reputation after last year winning the  Best Actress in a Musical award for Legally Blonde) and Nigel Harman  (Best Performance in a Supporting Role in a musical for Shrek - the Musical, in which he played Lord Farquaad).

One Man, Two Guvnors, now also running on Broadway, went away empty-handed; the award for Best Play went instead to John Hodge's Collaborators, originally seen at the National's Cottesloe and returning to the repertoire there from April 30 to the larger Olivier Theatre.

Olivier Special Awards were granted to Sir Tim Rice and the Royal Ballet's Dame Monica Mason, with special tributes including performances by Maria Friedman, Siobhan McCarthy, Elaine Paige and the cast of The Lion King for Rice; and a performance by the Royal Ballet from Wayne McGregor's Limen for Mason.

The full nominations are shown below, with the winning entry appearing first in bold.

BEST NEW PLAY
* Collaborators at the Cottesloe
* Jumpy at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
* The Ladykillers at the Gielgud
* One Man, Two Guvnors at the Lyttelton

BEST REVIVAL
* Anna Christie at the Donmar Warehouse
* Flare Path at the Theatre Royal, Haymarket
* Much Ado About Nothing at the Wyndham’s
* Noises Off at the Old Vic

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY
* Derren Brown - Svengali at the Shaftesbury
* Midnight Tango at the Aldwych
* Potted Potter at the Garrick
* The Tiger Who Came to Tea at the Vaudeville

BEST ACTRESS
* Ruth Wilson for Anna Christie at the Donmar Warehouse
* Celia Imrie for Noises Off at the Old Vic
* Lesley Manville for Grief at the Cottesloe
* Kristin Scott Thomas for Betrayal at the Harold Pinter
* Marcia Warren for The Ladykillers at the Gielgud

BEST ACTOR
* Benedict Cumberbatch and Jonny Lee Miller for Frankenstein at the Olivier
* James Corden for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton
* David Haig for The Madness of George III at the Apollo
* Douglas Hodge for Inadmissable Evidence at the Donmar Warehouse
* Jude Law for Anna Christie at the Donmar Warehouse

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE
* Sheridan Smith for Flare Path at the Theatre Royal, Haymarket
* Mark Addy for Collaborators at the Cottesloe
* Oliver Chris for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton
* Johnny Flynn for Jerusalem at the Apollo
* Bryony Hannah for The Children's Hour at the Harold Pinter

BEST ACTRESS IN A MUSICAL
* The Matilda's (Cleo Demetriou, Kerry Ingram, Sophia Kelly, Eleanor Worthington) for Matilda The Musical at the Cambridge
* Kate Fleetwood for London Road at the Cottesloe
* Sarah Lancashire for Betty Blue Eyes at the Novello
* Scarlett Strallen for Singin' In The Rain at the Palace

BEST ACTOR IN A MUSICAL
* Bertie Carvel for Matilda The Musical at the Cambridge
* Nigel Lindsay for Shrek The Musical at the Theatre Royal, Drury Lane
* Reece Shearsmith for Betty Blue Eyes at the Novello
* Paulo Szot for South Pacific at the Barbican

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
* Nigel Harman for Shrek The Musical at the Theatre Royal, Drury Lane
* Sharon D Clarke for Ghost The Musical at the Piccadilly
* Sophie-Louise Dann for Lend Me A Tenor The Musical at the Gielgud
* Paul Kaye for Matilda The Musical at the Cambridge
* Katherine Kingsley for Singin' In The Rain at the Palace

BEST NEW MUSICAL
* Matilda the Musical at the Cambridge
* Betty Blue Eyes at the Novello
* Ghost the Musical at the Piccadilly
* London Road at the Cottesloe
* Shrek the Musical at the Theatre Royal, Drury Lane

BEST MUSICAL REVIVAL
* Crazy for You at the Regent's Park Open Air Theatre
* Singin' in the Rain at the Palace
* South Pacific at the Barbican
* The Wizard Of Oz at the London Palladium

BEST DIRECTOR
* Matthew Warchus for Matilda The Musical at the Cambridge
* Sean Foley for The Ladykillers at the Gielgud
* Nicholas Hytner for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton
* Rufus Norris for London Road at the Cottesloe

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER
* Peter Darling for Matilda The Musical at the Cambridge
* Javier de Frutos for London Road at the Cottesloe
* Stephen Mear for Crazy For You at the Regent's Park Open Air Theatre
* Andrew Wright for Singin' In The Rain at the Palace

BEST LIGHTING DESIGN
* Frankenstein designed by Bruno Poet at the Olivier
* Anna Christie designed by Howard Harrison at the Donmar Warehouse
* Ghost the Musical designed by Hugh Vanstone at the Piccadilly
* Matilda the Musical designed by Hugh Vanstone at the Cambridge

BEST SET DESIGN
* Matilda the Musical designed Rob Howell at the Cambridge
* Ghost the Musical designed by Rob Howell at the Piccadilly
* The Ladykillers designed by Michael Taylor at the Gielgud
* One Man, Two Guvnors designed by Mark Thompson at the Lyttelton

BEST COSTUME DESIGN
* Crazy for You designed by Peter McKintosh at the Regent’s Park Open Air Theatre
* Matilda the Musical designed by Rob Howell at the Cambridge
* Shrek the Musical designed by Tim Hatley at the Theatre Royal, Drury Lane
* South Pacific designed by Catherine Zuber at the Barbican

BEST SOUND DESIGN
* Matilda the Musical designed by Simon Baker at the Cambridge
* Ghost the Musical designed by Bobby Aitken at the Piccadilly
* Frankenstein designed by Underworld and Ed Clarke at the Olivier
* The Ladykillers designed by Ben and Max Ringham at the Gielgud

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE
* Theatre Royal, Stratford East in association with the Barbican and Traverse Theatre for Roadkill
* The Royal Exchange Theatre, Manchester for Mogadishu at the Lyric Hammersmith
* The Donmar Warehouse for Salt, Root and Roe at the Trafalgar Studios 2
* The Royal Court for The Village Bike at the Jerwood Theatre Upstairs

BEST NEW OPERA PRODUCTION
* English National Opera’s Castor and Pollux at the London Coliseum
* English National Opera's A Midsummer Night's Dream at the London Coliseum
* English National Opera's The Passenger at the London Coliseum
* ROH2’s Clemency (in association with Scottish Opera) at the Linbury Studio, Royal Opera House, Covent Garden

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
* ENO for the breadth and diversity of its artistic programme
* Amanda Holden for her translation of Castor and Pollux at the London Coliseum
* Richard Jones for his direction of Anna Nicole and Il Trittico at the Royal Opera House, Covent Garden and The Tales of Hoffmann at the London Coliseum
* Mark-Anthony Turnage for his composition of Anna Nicole at the Royal Opera House, Covent Garden and Twice Through the Heart at Sadler's Wells.

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE
* Edward Watson for his performance in The Metamorphosis at the Linbury Studio at the Royal Opera House
* The Design Team for their work on the Royal Ballet's Alice's Adventures in Wonderland at the Royal Opera House
* Sylvie Guillem for her performance in her production of 6000 Miles Away at Sadler’s Wells
* Tommy Franzen for his performance in ZooNation’s Some Like it Hip Hop at the Peacock

BEST NEW DANCE PRODUCTION
* Desh by Akram Khan Company at Sadler's Wells, choreographed by Akram Khan
* Gardenia by Les Ballets C de la B at Sadler's Wells, directed by Alain Platel and Frank van Laecke
* The Metamorphosis by ROH2 at the Linbury Studio, choreographed by Arthur Pita
* Some Like It Hip Hop by ZooNation at the Peacock, choreographed by Kate Prince, Tommy Franzen and Carrie-Anne Ingrouille

BBC RADIO 2 OLIVIER AUDIENCE AWARD
(Voted for by public).
* Les Miserables
* Billy Elliot
* Jersey Boys
* Wicked