42nd Street and The Producers Lead Outer Critics Nominations

By Robert Simonson
and Ernio Hernandez
April 16, 2001

42nd Street and The Producers, two Broadway shows that have not yet officially opened, lead the 2000-01 Outer Critics Circle Awards nominations. 42nd Street, which still has a couple weeks of previews to go, netted 11 nods, with The Producers only slightly behind with 10. The Full Monty won 7 nominations.



42nd Street and The Producers, two Broadway shows that have not yet officially opened, lead the 2000-01 Outer Critics Circle Awards nominations. 42nd Street, which still has a couple weeks of previews to go, netted 11 nods, with The Producers only slightly behind with 10. The Full Monty won 7 nominations.

Out in front in the play categories were Tom Stoppard's The Invention of Love with 6 nominations and David Auburn's Proof with 5.

The Outer Critics Circle is made up of out-of-town reporters and critics who cover the New York theatre. This year's nominating panel features Marjorie Gunner, Mario Fratti, Glenn Loney, Louis A. Rachow, Patrick Hoffman, Joan T. Nourse, Irene Backalenick, Aubrey Reuben and Simon Saltzman. The winners of this year's awards will be announced on April 30 and an award ceremony will be held on May 24.

A complete list of nominations follows:

Outstanding Broadway Play
Judgment at Nuremberg
Proof
Stones In His Pockets
The Invention Of Love

Outstanding Off-Broadway Play
Comic Potential
Jitney
Lobby Hero
Ten Unknowns

Outstanding Revival of a Play
The Best Man
Juno And The Paycock
One Flew Over The Cuckoo’s Nest
The Man Who Came To Dinner

Outstanding Actor in a Play
Richard Easton (The Invention Of Love )
George Grizzard (Judgment At Nuremberg)
Brian Stokes Mitchell (King Hedley II)
Donald Sutherland (Ten Unknowns)

Outstanding Actress in a Play
Eileen Atkins (The Unexpected Man)
Juliette Binoche (Betrayal)
Mary-Louise Parker (Proof)
Marian Seldes (The Play About the Baby)

Outstanding Featured Actor in a Play
Larry Bryggman (Proof)
Charles Durning (The Best Man)
Justin Kirk (Ten Unknowns)
Robert Sean Leonard (The Invention Of Love)

Outstanding Featured Actress In A Play
Viola Davis (King Hedley II)
Marthe Keller (Judgment at Nuremberg)
Michael Learned (The Best Man)
Leslie Uggams (King Hedley II)

Outstanding Director of a Play
Ian Mcelhinney (Stones in His Pockets)
Jack O’Brien (The Invention of Love)
Daniel Sullivan (Proof)
John Tillinger (Judgment at Nuremberg)

Outstanding Broadway Musical
A Class Act
Jane Eyre
The Full Monty
The Producers

Outstanding Off-Broadway Musical
Bat Boy: The Musical
Newyorkers
Pete ‘N’ Keely
Suburb

Outstanding Revival of a Musical
Bells Are Ringing
Follies
42nd Street
The Rocky Horror Show

Outstanding Actor in a Musical
Matthew Broderick (The Producers)
Michael Cumpsty (42nd Street)
Nathan Lane (The Producers)
Patrick Wilson (The Full Monty)

Outstanding Actress in a Musical
Christine Ebersole (42nd Street)
Randy Graff (A Class Act)
Faith Prince (Bells Are Ringing)
Marla Schaffel (Jane Eyre)

Outstanding Featured Actor in a Musical
Gary Beach (The Producers)
André De Shields (The Full Monty)
David Elder (42nd Street)
John Ellison Conlee (The Full Monty)

Outstanding Featured Actress in a Musical
Kathleen Freeman (The Full Monty)
Cady Huffman ( The Producers )
Kate Levering ( 42nd Street )
Mary Testa ( 42nd Street )

Outstanding Director of a Musical
Christopher Ashley ( The Rocky Horror Show)
Mark Bramble (42nd Street)
Jack O’Brien (The Full Monty)
Susan Stroman (The Producers)

Outstanding Choreography
Kathleen Marshall (Follies)
Jerry Mitchell (The Full Monty)
Randy Skinner (42nd Street)
Susan Stroman (The Producers)

Outstanding Scenic Design
Bob Crowley (The Invention of Love)
Heidi Ettinger (The Adventures of Tom Sawyer)
Douglas W. Schmidt (42nd Street)
Robin Wagner (The Producers)

Outstanding Costume Design
Theoni V. Aldredge (Follies)
Roger Kirk (42nd Street)
William Ivey Long (The Producers)
Andreane Neofitou (Jane Eyre)

Outstanding Lighting Design
Paul Gallo (42nd Street)
Peter Kaczorowski (The Producers)
Brian Macdevitt (The Invention of Love)
Kenneth Posner (The Adventures of Tom Sawyer)

Outstanding Solo Performance
Brian D’Arcy James (The Good Thief)
Pamela Gien (The Syringa Tree)
Bill Irwin (Texts for Nothing)
Tovah Feldshuh (Tallulah Hallelujah!)

John Gassner Playwriting Award
David Auburn (Proof)
Pamela Gien (The Syringa Tree)
Rebecca Gilman (Boy Gets Girl)
Kenneth Lonergan (Lobby Hero)