Urinetown, Half Life, Bigger Than Jesus Among Winners of Toronto's 2005 Dora Awards

By .(JavaScript must be enabled to view this email address)
28 Jun 2005

The musicals Urinetown and Aladdin, the opera Dido and Aeneas and the plays Bigger Than Jesus, Thy Neighbour's Wife and Half Life were among winners of the 2005 Dora Mavor Moore Awards in Toronto June 27.



The Doras celebrate excellence in theatre, dance and opera in Toronto, and are split into five divisions that address differing production sizes and budgets, as well as different disciplines: General Theatre, Independent Theatre, Theatre for Young Audiences, Dance and Opera.

Director John Rando and choreographer John Caraffa won Doras for recreating their Broadway work on Urinetown for the resident Canadian premiere of the musical satire (it played CanStage in 2004-05). The show won six awards in all.

The 2005 Dora nominees and winners are listed below, with winners indicated by an asterisk and boldface type.

The Dora eligibility year runs from June 1 to May 31. For more information, visit www.tapa.ca.

GENERAL THEATRE

Outstanding New Play
Claudia Dey Trout Stanley
Keira Loughran Little Dragon
Rick Miller & Daniel Brooks Bigger Than Jesus
*John Mighton Half Life
David S. Young with the company No Great Mischief

Outstanding New Musical
*David Finley Aladdin
Guy Mignault Autour de Kurt Weill

Outstanding Production of a Play
*Bigger Than Jesus Necessary Angel Theatre Company in Association with Factory Theatre
Blue Planet Lorraine Kimsa Theatre for Young People
Half Life Tarragon Theatre and Necessary Angel Theatre Company
Take Me Out CanStage
The Leisure Society Factory Theatre

Outstanding Production of a Musical
Aladdin Ross Petty Productions
Ain't Misbehavin' CanStage and Dancap Private Equity Inc.
Autour de Kurt Weill Le Théâtre français de Toronto
Hairspray David and Ed Mirvish / Margo Lion, Adam Epstein, The Baruch-Viertel-Routh-Frankel Group, James D. Stern/Douglas L. Meyer, Rick Steiner/Frederic H. Mayerson, SEL & GFO, New Line Cinema in association with Clear Channel Entertainment, A. Gordon/E. McAllister, D. Harris/M. Swinsky, JGB Osher
*Urinetown CanStage

Outstanding Direction of a Play
Daniel Brooks Bigger Than Jesus
Daniel Brooks Half Life
*Ken Gass The Leisure Society
Allen MacInnis Blue Planet
Joseph Ziegler Hamlet

Outstanding Direction of a Musical
Marion J. Caffey Ain't Misbehavin'
Ted Dykstra Aladdin
Guy Mignault Autour de Kurt Weill
Jack O'Brien Hairspray
*John Rando Urinetown

Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Play
Stuart Hughes The Dumb Waiter/The Zoo Story
Daniel MacIvor Cul-De-Sac
*Rick Miller Bigger Than Jesus
Eric Peterson Half Life
Paul Soles Trying

Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Play
Marie-Hélène Fontaine Le Collier d'Hélène
Carolyn Hetherington Half Life
Melody Johnson Trout Stanley
*Irene Poole The Leisure Society
Alison Sealy-Smith Cast Iron

Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Musical
Jay Brazeau Hairspray
*David Keeley Urinetown
David Lopez Ain't Misbehavin'
Derek McGrath Aladdin
Frank Moore Urinetown

Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Musical
Divine Brown Ain't Misbehavin'
*Mary Ann McDonald Urinetown
Mary Ann McDonald Side by Side by Sondheim
Vanessa Olivarez Hairspray
Jennifer Waiser Urinetown

Outstanding Performance in a Featured Role in a Play or Musical
Oliver Dennis Waiting for Godot
Barbara Gordon Half Life
Fran Jaye Hairspray
Richard Lee Little Dragon
Mike Shara Take Me Out
*Michael Simpson Translations

Outstanding Set Design
*Judith Bowden Blue Planet
Beth Kates and Ben Chaisson Bigger Than Jesus
Ken MacDonald Take Me Out
Francis O'Connor Translations
Marian Wihak The Leisure Society

Outstanding Costume Design
Sarah Balleux Le Bourgeois Gentilhomme
Judith Bowden Blue Planet
William Ivey Long Hairspray
*Astrid Janson and Julie Renton The Red River Rebellion
Francis O'Connor Translations

Outstanding Lighting Design
*Beth Kates Bigger Than Jesus
Kevin Lamotte Translations
Glen Charles Landry Le Bourgeois Gentilhomme
Brian MacDevitt Urinetown
Kimberly Purtell The Leisure Society
Graeme S. Thomson No Great Mischief

Outstanding Sound Design/Composition
Ben Chaisson Bigger Than Jesus
Richard Feren Cul-De-Sac
Keith Handegord Urinetown
Wayne Kelso The Leisure Society
*Lyon Smith Little Dragon
Ernie Tollar and Maryem Hassan Tollar Le Collier d'Hélène

Outstanding Musical Direction
Bob Foster Hairspray
William Foster McDaniel Ain't Misbehavin'
Marek Norman Dream in High Park - As You Like It
Mike Ross No Great Mischief
David Warrack Aladdin
*Stephen Woodjetts Urinetown

Outstanding Choreography in a Play or Musical
Marion J. Caffey Ain't Misbehavin'
*John Carrafa Urinetown
Tracey Flye Aladdin
Sven Johansson Blue Planet
Jerry Mitchell Hairspray

Outstanding Touring Production
Bombshells , Harbourfront Centre - World Stage Festival and Associated Artists
Dream Machine, Theatre Passe Muraille and One Yellow Rabbit
*Est-ce qu'on ne pourrait pas s'aimer un peu?, Le Théâtre français de Toronto and Théâtre Loyal de Trac de Bruxelles, Belgique
Lili, Lorraine Kimsa Theatre for Young People and Dynamo Théâtre
Past Half Remembered, Harbourfront Centre - Milk International Children's Festival of the Arts and New International Theatre Encounter (Czechoslovakia/Norway/France/UK co-production)

INDEPENDENT THEATRE

Outstanding New Play or Musical
Erika Batdorf Poetic License
*Tara Beagan Thy Neighbour's Wife
Andy Massingham Rough House
Gord Rand Pond Life
Rick Roberts Kite

Outstanding Production
A Whistle in the Dark The Company Theatre
Rough House Nightswimming
*That Time Theatre Extasis and The Theatre Centre
The Anger in Ernest and Ernestine Theatre Columbus
The Strange & Eerie Memoirs of Billy Wuthergloom Alianak Theatre Productions in association with VideoCabaret and Eldritch Theatre

Outstanding Direction
Leah Simone Bowen Thy Neighbour's Wife
Leah Cherniak The Anger in Ernest and Ernestine
Todd Hammond Poetic License
Brian Quirt Rough House
Rick Roberts Kite
*Jennifer Tarver That Time

Outstanding Performance by a Male
Paul Fauteux That Time
*Andy Massingham Rough House
Rick Roberts The Anger in Ernest and Ernestine
Eric Woolfe The Strange & Eerie Memoirs of Billy Wuthergloom
Joseph Ziegler A Whistle in the Dark

Outstanding Performance by a Female
Erika Batdorf Poetic License
Tara Beagan Thy Neighbour's Wife
*Barbara Gordon That Time
Yanna McIntosh Hedda Gabler
Jenny Young The Anger in Ernest and Ernestine

Outstanding Set Design
*Glenn Davidson The Anger in Ernest and Ernestine
Joanne Dente That Time
David Duclos and Steve Lucas I Know and Feel That Fate is Harsh But I am so Loath to Accept This
Emma Polimac The Romance of Magno Rubio
Teresa Przybylski Hedda Gabler

Outstanding Costume Design
Joanne Dente That Time
Shawn Kerwin St. Christopher
Camellia Koo The Two Gentlemen of Verona
Heather McCrimmon The Hollow
*Teresa Przybylski Hedda Gabler

Outstanding Lighting Design
Bonnie Beecher Hedda Gabler
Rebecca Picherack and Sandra Marcroft I Know and Feel That Fate is Harsh But I am so Loath to Accept This
*Rebecca Picherack and Michelle Ramsay Rough House
Kimberly Purtell Pond Life
Michelle Ramsay That Time

Outstanding Sound Design/Composition
Romeo Candido Banana Boys
Morgan Doctor and Todd Hunter Between Us Goddesses
Marc Downing The Strange & Eerie Memoirs of Billy Wuthergloom
Ian Lefeuvre Macbeth
*E.C. Woodley That Time

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES

Outstanding Production
*And by the Way Miss... Theatre Direct Canada
Bed and Breakfast Puppetmongers Theatre
Bird's Eye View Cliffhanger Productions and Theatre LMNOP
Dib and Dob and The Journey Home Roseneath Theatre
Where the Wild Things Are Carousel Players in Association with Manitoba Theatre for Young People

Outstanding Performance
Andrew Craig Smokescreen
*Ensemble And by the Way Miss...
Ensemble The Triple Truth
Ensemble Dib and Dob and The Journey Home
Blair Keyzer Where the Wild Things Are

OPERA

Outstanding Production
Actéon Opera Atelier
Constantinople Tapestry New Opera Works and the Gryphon Trio in association with Music Toronto, The Banff Centre and Ex Machina
*Dido and Aeneas Opera Atelier
Don Giovanni Opera Atelier

Outstanding Performance
Peggy Kriha-Dye Don Giovanni
*Nathalie Paulin Dido and Aeneas
Laura Pudwell Dido and Aeneas
Maryem Hassan Tollar Constantinople
Monica Whicher Dido and Aeneas

DANCE

Outstanding New Choreography
*Susie Burpee Mischance & Fair Fortune
Dominique Dumais Fading Shadows / Returning Echoes
Emio Greco and Pieter C. Sholten Rimasto Orfano
Matjash Mrozewski Break Open Play
Heidi Strauss At Last
Kinya "Zulu" Tsuruyama HA-SU - breath of lotus flower

Outstanding Performance
Susie Burpee Countess of Main Events
*Susie Burpee Mischance & Fair Fortune
Ensemble Rustling Shadows
Ensemble HA-SU - breath of lotus flower
Andrea Nann Source
Yvonne Ng Fading Shadows / Returning Echoes