NewsFiddler, Heartbeats, The Life, The Goat and Take Me Out Among Florida's 2004 Carbonell NomineesSouth Florida productions of Fiddler on the Roof, Heartbeats and The Life each received nine nominations for the 2004 Carbonell Awards, honoring the best of theatre there.
By
Kenneth Jones
September 21, 2004
Nominations for the 29th annual awards were announced Sept. 21. In 2003-04, Fiddler played Miami's Actors' Playhouse, while Palm Beach productions of Heartbeats and The Life respectively ran at the Caldwell Theatre and the Atlantis Playhouse. Among plays, the Caldwell Theatre Company production of Take Me Out and The Goat, Or Who Is Sylvia? at the GableStage in Miami each earned seven nominations.
Winners, including still to-be-announced non-resident (touring) theatre productions and career arts honors, will be announced Nov. 8 at Fort Lauderdale's Broward Center for the Performing Arts. Florence Henderson, star of last season's Florida Follies, hosts the ceremonies featuring the Peter Graves Orchestra and a guest star lineup to be announced, including tributes to the nominated shows.
The Life (the Cy Coleman musical about Times Square hookers) is the first nominated show for the Atlantis Playhouse, a two-year-old non-Equity company. Also earning its first nominations is the three-year-old Palm Beach Dramaworks with a total of 12. Its musical revue Jacques Brel is Alive and Well and Living in Paris snagged six, including Best Musical, and the drama The Dresser earned five, including Best Play.
Nominees in the Best New Work category include Beauty of the Father by Nilo Cruz (New Theatre); Blind Date by Mario Diament (New Theatre); Fell in Love With a Girl by Samara Siskind (Mad Cat Theatre Company); Heaven Help Us by Ray Roderick and James Hindman (Florida Stage); Running With Scissors by Michael McKeever (Florida Stage).
According to the announcement, the most notable omission in the 2003-04 nominations is The Coconut Grove Playhouse, the region’s largest resident theatre with a $5.3 million annual budget. The issue was debated at several points during the four-hour final balloting session, but scoring of Grove entries never reached placement status. The Grove has an opportunity to pick up non resident awards in separate balloting to take place shortly, for its presentation of Cookin' at the Cookery. The regional theatre panel consists of 24 qualifying voters representing theatre and arts professionals, arts educators and patrons, and critics. A separate panel of critics on venues' opening-night press lists will vote shortly in non resident categories.
Proceeds from the Nov. Nov. 8 ceremony, and a benefit Nov. 1 gala nominees' reception, go to the Carbonell Awards scholarship fund for South Florida theatre and arts students. Tickets are $45 in advance, $50 after Nov. 1 and at the door. Special $100 benefit tickets include a direct donation to the scholarship fund, prestige seating at the Award Ceremony plus admission to all receptions.
Tickets are now on sale at the Broward Center box office, (954) 462-0222 and online at www.browardcenter.org.
For further information, visit the awards online at www.carbonellawards.org.
2004 CARBONELL NOMINATIONS
Best New Work
Beauty of the Father, Nilo Cruz, New Theatre
Blind Date, Mario Diament, New Theatre
Fell in Love With a Girl, Samara Siskind, Mad Cat Theatre Company
Heaven Help Us, Ray Roderick and James Hindman, Florida Stage
Running With Scissors, Michael McKeever, Florida Stage Best Ensemble
The Drawer Boy, Florida Stage
Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
Summer Shorts, City Theatre
Tracers, Juggerknot Theatre Company
Strands, M Ensemble Theatre Company PLAYS
Best Production
The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
The Dresser, Palm Beach Dramaworks
Take Me Out, Caldwell Theatre Company
Waiting for Godot, Sol Theatre Project
White People, New Theatre Best Director
Joseph Adler, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
Nanique Gheridian, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
Michael Hall, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
Robert Hooker, Waiting for Godot, Sol Theatre Project
Louis Tyrrell, Running With Scissors, Florida Stage Best Actor
John Archie, Permanent Collection, Florida Stage
Paul Bodie, Master Harold…and the Boys, GableStage
Steve Gladstone, Blind Date, New Theatre
William Hayes, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
David Kwiat, QED, GableStage
Rob Rogerson, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Actress
Bridget Connors, White People, New Theatre
Lauren Feldman, Proof, Mosaic Theatre Company
Margery Lowe, No Exit, Palm Beach Dramaworks
Annemaria Rajala, Times Like These, New Theatre
Laura Turnbull, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Supporting Actor
Gary Cowling, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
David Kwiat, Blind Date, New Theatre
Carlos Orizondo, Beauty of the Father, New Theatre
Michael Polak, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
Paul Tei, Running With Scissors, Florida Stage Best Supporting Actress
Lorena Diaz, Betty's Summer Vacation, Mad Cat Theatre Company
Lisa Morgan, Blind Date, New Theatre
Angie Radosh, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
Teresa Maria Rojas, Beauty of the Father, New Theatre
Karen Stephens, Running With Scissors, Florida Stage MUSICALS
Best Musical
Annie, Actors' Playhouse
Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Heartbeats, Caldwell Theatre Company
Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
The Life, Atlantis Playhouse Best Director
David Arisco, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Kathi E.B. Ellis, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
Michael Hall, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
J. Barry Lewis, Jacques Brel Is Alive and Well and
Living in Paris,
Palm Beach Dramaworks
Gary Waldman, The Life, Atlantis Playhouse Best Actor
David Arisco, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Tangi Colombel, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
Avi Hoffman, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
E.L. Losada, Bat Boy, Shores Performing Arts Theatre
Martin Vidnovic, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Actress
Jeanne Lynn Gray, The Life, Atlantis Playhouse
Margot Moreland, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Patti Murin, Annie Get Your Gun, Broward Stage Door Theatre
Stacy Schwartz, Closer Than Ever, Hollywood Playhouse
Lourelene Snedeker, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Supporting Actor
Carl Barber-Steele, The Life, Atlantis Playhouse
Brian M. Golub, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Terrell Hardcastle, Annie, Actors' Playhouse
Ricky J. Martinez, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
Dean Swann, The Life, Atlantis Playhouse Best Supporting Actress
Irene Adjan, Annie, Actors' Playhouse
Elizabeth Dimon, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
Nadeen Holloway, The Life, Atlantis Playhouse
Lisa Manuli, Bat Boy, Shores Performing Arts Theatre
Margot Moreland, Annie, Actors' Playhouse Best Musical Direction
Eric Alsford, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Eric Alsford, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
Craig D. Ames, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris, Palm Beach Dramaworks
Phil Hinton, The Life, Atlantis Playhouse
David Nagy, Annie, Actors' Playhouse Best Choreography
Chrissi Ardito, West Side Story, Stage Door's 26th Street Theatre
Kevin Black, The Life, Atlantis Playhouse
Barbara Flaten, Annie, Actors' Playhouse
Barbara Flaten, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Barbara Flaten, Heartbeats, Caldwell Theatre Company DESIGN
Best Scenic Design
Tim Bennett, Take Me Out, Caldwell Theatre Company
Tim Connelly, Master Harold…and the Boys, GableStage
Kent Goetz, Permanent Collection, Florida Stage
William Hayes, The Dresser, Palm Beach Dramaworks
Rich Simone, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage Best Lighting
Jim Fulton, Mercy of a Storm, Florida Stage
Jim Fulton, Permanent Collection, Florida Stage
Jeff Quinn, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
Patrick Tennant, Return to the Forbidden Planet, Actors' Playhouse
Thomas Salzman, Take Me Out, Caldwell Theatre Company Best Costumes
Kevin Black, The Life, Atlantis Playhouse
Mary Lynne Izzo, Annie, Actors' Playhouse; Mary
Lynne Izzo, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Mary Lynne Izzo, Return to the Forbidden Planet, Actors' Playhouse
Estela Vrancovich, Heartbeats, Caldwell Theatre Company Best Sound
Michael J. Hoffmann, The Goat, or Who Is Sylvia?, GableStage
Matt Briganti Kelly, Mercy of a Storm, Florida Stage
Nate Rausch and Alexander Herrin, Fiddler on the Roof, Actors' Playhouse
Steve Shapiro, Heartbeats, Caldwell Theatre Company
Steve Shapiro, Take Me Out, Caldwell Theatre Company BREAKDOWNS Totals by theatre — 101 nominations total, 16 theatres represented.
Greater West Palm Beach theatres: 48 Greater Miami theatres: 45 Greater Fort Lauderdale theatres: 8 18 Actors' Playhouse at the Miracle Theatre 16 Caldwell Theatre Company 12 Palm Beach Dramaworks 11 Florida Stage 10 GableStage 10 New Theatre 9 Atlantis Playhouse 4 Broward Stage Door 2 Mad Cat Theatre Company 2 Sol Theatre Project 2 Shores Performing Arts Theatre 1 City Theatre, Hollywood Theatre, Juggerknot Theatre Company, M Ensemble Theatre, Mosaic Theatre