2004 Olivier Award Nominations Announced; Overtures, Ragtime and Springer Each Garner Eight Noms

News   2004 Olivier Award Nominations Announced; Overtures, Ragtime and Springer Each Garner Eight Noms
 
Awards season is in high gear in London, with the Evening Standard Theatre Awards gone, and the Critics' Circle Awards still to come, but first comes news of the Olivier Awards nominations.
David Bedella in Jerry Springer: The Opera
David Bedella in Jerry Springer: The Opera Photo by Catherine Ashmore

Some surprising results see heavyweight thesp Kenneth Branagh go head-to-head with Matthew Kelly, till now best known as a lightweight TV presenter; Maureen Lipman and Amanda Holden face off as Best Actress in a Musical — the same musical (Thoroughly Modern Millie). A similar situation has occurred twice more, with Michael Brandon and David Bedella, stars of Jerry Springer: The Opera, and Graham Bickley and Kevyn Morrow, stars of Ragtime all competing for Best Actor in a Musical. There are some other surprises among the nominations — not the 20 nominations allotted to the National, who've had a tremendous year (though that's still one nomination less than last year). But the entire chorus of Springer is up for Best Performance In A Supporting Role In A Musical. And despite a much-criticized year, the Hampstead Theatre has still managed three nods. And, in a year when chief rival English National Opera quit its Coliseum home during renovations, the Royal Opera can be reasonably sure of winning the Outstanding Achievement In Opera award; it's got all four nominations.

As the Oliviers include members of the theatregoing public on their voting panels, it will be interesting to see how the results compare to the more critic-heavy Evening Standard and Critics' Circle awards.

The nominations in full are:-

BEST ACTRESS

Eileen Atkins for Honour at the Cottesloe
Helen Mirren for Mourning Becomes Electra at the Lyttelton
Ann Mitchell for Through The Leaves at the Duchess
Kelly Reilly for After Miss Julie at the Donmar Warehouse
Kristin Scott Thomas for Three Sisters at the Playhouse

BEST ACTOR

Roger Allam for Democracy at the Cottesloe
Edmond at the Cottesloe
Greg Hicks for Coriolanus at the Old Vic
Matthew Kelly for Of Mice And Men at the Savoy
Michael Sheen for Caligula at the Donmar Warehouse

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE

Joe Dixon for The Roman Actor at the Gielgud
Oliver Ford Davies for Absolutely! (Perhaps) at Wyndham's
Paul Hilton for Mourning Becomes Electra at the Lyttelton
Warren Mitchell for The Price at the Apollo

BEST NEW PLAY

Democracy by Michael Frayn at the Cottesloe
Elmina's Kitchen by Kwame Kwei-Armah at the Cottesloe
Hitchcock Blonde by Terry Johnson at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Lyric
The Pillowman by Martin McDonagh at the Cottesloe

BEST REVIVAL

Absolutely! (Perhaps) by Luigi Pirandello in a new version by Martin Sherman at Wyndham's
Caligula by Albert Camus in a new translation by David Greig at the Donmar Warehouse
Mourning Becomes Electra by Eugene O'Neill at the Lyttelton Of Mice And Men by John Steinbeck at the Savoy

BEST NEW MUSICAL

Jerry Springer — The Opera music by Richard Thomas, book and lyrics by Stewart Lee & Richard Thomas at the Lyttelton and Cambridge
Ragtime book by Terrence McNally, music by Stephen Flaherty, lyrics by Lynn Ahrens, based on the novel by E L Doctorow at the Piccadilly
Thoroughly Modern Millie book by Richard Morris and Dick Scanlan, new music by Jeanine Tesori, new lyrics by Dick Scanlan, at the Shaftesbury

OUTSTANDING MUSICAL PRODUCTION

High Society music and lyrics by Cole Porter, book by Arthur Kopit at the Open Air
Tim Rice and Andrew Lloyd Webber's Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat at the New London
Pacific Overtures music and lyrics by Stephen Sondheim, book by John Weidman, additional material by Hugh Wheeler at the Donmar Warehouse
Tell Me On A Sunday music by Andrew Lloyd Webber, lyrics by Don Black at the Gielgud

BEST ENTERTAINMENT

Duckie's C'est Barbican! devised and written by Mark Whitelaw, Ursula Martinez, Christopher Green, Marisa Carnesky, Francesca Baglione and Simon Vincenzi, scored by Ian Hill at The Pit
Fascinating Aida's One Last Flutter at the Comedy
Jus‚ Like That written and created by John Fisher at the Garrick
My Brilliant Divorce by Geraldine Aron at the Apollo
The Rat Pack — Live From Las Vegas by Paul Walden, Mitch Sebastian and Derek Nicol at the Strand

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Maria Friedman for Ragtime at the Piccadilly
Amanda Holden for Thoroughly Modern Millie at the Shaftesbury
Alison Jiear for Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge
Maureen Lipman for Thoroughly Modern Millie at the Shaftesbury

BEST ACTOR IN A MUSICAL

David Bedella for Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge
Graham Bickley for Ragtime at the Piccadilly
Michael Brandon for Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge
Kevyn Morrow for Ragtime at the Piccadilly

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Tracie Bennett for High Society at the Open Air
The Chorus of Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge
Richard Henders for Pacific Overtures at the Donmar Warehouse
Jerome Pradon for Pacific Overtures at the Donmar Warehouse
Matthew White for Ragtime at the Piccadilly

BEST DIRECTOR

Stafford Arima for Ragtime at the Piccadilly
Michael Grandage for Caligula at the Donmar Warehouse
Gary Griffin for Pacific Overtures at the Donmar Warehouse
Stewart Lee for Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Jenny Arnold for Jerry Springer — The Opera at the Lyttelton and Cambridge
Rob Ashford for Thoroughly Modern Millie at the Shaftesbury
Karen Bruce for Pacific Overtures at the Donmar Warehouse

BEST SET DESIGN

Absolutely! (Perhaps) designed by Franco Zeffirelli at Wyndham's
Hitchcock Blonde designed by William Dudley at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Lyric
Mourning Becomes Electra designed by Bob Crowley at the Lyttelton

BEST COSTUME DESIGN

Absolutely! (Perhaps) designed by Raimonda Gaetani at Wyndham's
Pacific Overtures designed by Mara Blumenfeld at the Donmar Warehouse
Power designed by Christopher Oram at the Cottesloe
Thoroughly Modern Millie designed by Martin Pakledinaz at the Shaftesbury

BEST LIGHTING DESIGN

Hitchcock Blonde designed by Simon Corder at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Lyric
Pacific Overtures designed by Hugh Vanstone at the Donmar Warehouse
Ragtime designed by Howard Harrison at the Piccadilly

BEST SOUND DESIGN

Jerry Springer — The Opera designed by Mike Walker at the Lyttelton and Cambridge
Pacific Overtures designed by Nick Lidster at the Donmar Warehouse
Ragtime designed by Peter Hylenski for Autograph at the Piccadilly
The Pillowman designed by Paul Arditti at the Cottesloe

MOST PROMISING NEWCOMER IN AN AFFILIATE THEATRE

Debbie Tucker Green for Born Bad at Hampstead Theatre
Lucy Prebble for The Sugar Syndrome at the Jerwood Theatre Upstairs at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Tom Hardy for his performance in In Arabia, We'd All Be Kings at Hampstead Theatre
Ruth Negga for her performance in Duck at the Jerwood Theatre Upstairs at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE

The Young Vic for an audacious season under the artistic direction of David Lan
Tanika Gupta for Fragile Land at Hampstead Theatre and her adaptation of Hobson's Choice at the Young Vic
The Almeida Theatre for its production of The Lady From The Sea
The Lyric Hammersmith for its production of Pericles

BEST NEW OPERA PRODUCTION

English National Opera's Così Fan Tutte at the Barbican
The Royal Opera's Madama Butterfly at the Royal Opera House
The Royal Opera's Orlando at the Royal Opera House
English National Opera's The Trojans (Parts I and II) at the London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
Cristina Gallardo-Domas for The Royal Opera's Madama Butterfly at the Royal Opera House
Simon Keenlyside for The Royal Opera's Hamlet and Die Zauberflote at the Royal Opera House
Bejun Mehta for The Royal Opera's Orlando at the Royal Opera House
Felicity Palmer for The Royal Opera's Elektra and Sweeney Todd at the Royal Opera House

BEST NEW DANCE PRODUCTION

Nederlands Dans Theater 2's Dream Play at Sadler's Wells
George Piper Dances‚ Mesmerics at Sadler's Wells
Paul Taylor Dance Company's Promethean Fire at Sadler's Wells
Broken Fall, a George Piper Dances commission in association with The Royal Ballet at the Royal Opera House

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Carlos Acosta for his Tocororo — A Cuban Tale at Sadler's Wells
Thomas Edur and Agnes Oaks their performances in English National Ballet's 2 Human at Sadler's Wells
Javier De Frutos for his choreography of Rambert Dance Company's Elsa Canasta at Sadler's Wells
The dancers of Rambert Dance Company for their season at Sadler's Wells

The winners will be announced at the London Hilton on Park Lane on Feb 22. The host, as with recent years, will be the popular comedian and TV presenter Clive Anderson.

Today’s Most Popular News: