Constant Star Wins Seven Barrymore Awards in Philly; Cy Coleman, Permanent Collection Also Honored

News   Constant Star Wins Seven Barrymore Awards in Philly; Cy Coleman, Permanent Collection Also Honored Jesus Hopped the 'A' Train, Constant Star and Permanent Collection are among the titles honored in the 2004 Barrymore Awards, announced Nov. 15 in Philadelphia.

The awards recognize excellence in the Philadelphia area's professional theatre community. That community reaches as far away as Wilmington, DE, where Lynn Redgrave appeared in a staging of Collected Stories. For her work there, she won the Barrymore for Leading Actress in a Play. Her co-star, Karina Mackenzie, also won for Supporting Actress in a Play. The production was the inaugural work of a young troupe called Contemporary Stage Company.

Constant Star, a production by Delaware Theatre Company, won the most Barrymores this year: Seven, in the categories of Outstanding Overall Production of a Musical, Harold Prince Award for Outstanding Direction of a Musical (Tazewell Thompson), Outstanding Musical Direction (Dianne Adams McDowell), Outstanding Set Design (Donald Eastman), Outstanding Costume Design (Merrily Murray-Walsh), Outstanding Sound Design (Fabian Obispo) and Outstanding Ensemble in a Musical.

Thomas Gibbons' new play, Permanent Collection, won for Outstanding New Play. It was produced by InterAct Theatre Company.

Cy Coleman, the Tony Award-winning composer, won for Outstanding Original Music for the Prince Music Theatre staging of The Great Ostrovsky.

Mary Martello was named Outstanding Actress in a Musical for Cafe Puttanesca at the Arden Theatre. The world premiere Philly native Michael Ogborn was also produced in Pittsburgh in a unique sort of co-staging, and had an independent production in Atlanta in recent months. Jorge Couisineau received the F. Otto Haas Award for Emerging Theatre Artist.

The 2004 Barrymore nominees and winners are listed below. Winners are indicated by an asterisk and in boldface.

For more information, visit www.theatrealliance.org.

Outstanding Overall Production of a Play
Mary's Wedding - Act II Playhouse
Permanent Collection - InterAct Theatre Company
The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
Travels With My Aunt - Lantern Theater Company
*Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater

Outstanding Overall Production of a Musical
Hedwig and the Angry Inch - City Theater Company
*Constant Star - Delaware Theatre Company
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lenape Regional Performing Arts Center
The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
Parade - Villanova Theatre

Outstanding Direction of a Play
Michael Brophy - Travels With My Aunt - Lantern Theater Company
Charles McMahon - The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
Aaron Posner - Mary's Wedding - Act II Playhouse
William Roudebush - A Christmas Carol - Mum Puppettheatre
*Blanka Zizka - Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater

Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Jesse Cline - The Wild Party - The Media Theatre
Peter M. Donohue, O.S.A. - Parade - Villanova Theatre
Terrence J. Nolen - Café Puttanesca - Arden Theatre Company
*Tazewell Thompson - Constant Star - Delaware Theatre Company
Douglas C. Wager - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater

Outstanding Musical Direction
John Baxindine & Ken Brill - Parade - Villanova Theatre
Steven Gross - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
Michael Keck - It Ain't Nothin' but the Blues - Prince Music Theater
*Dianne Adams McDowell - Constant Star - Delaware Theatre Company
Jim Ryan - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lenape Regional Performing Arts Center

Outstanding Leading Actor in a Play
Aaron Cromie - Travels With My Aunt - Lantern Theater Company
*Peter DeLaurier - Underneath the Lintel - Lantern Theater Company
Vaneik Echeverria - Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater
John Glover - The Goat or, Who is Sylvia? - Philadelphia Theatre Company
Bruce McCarty - According to Goldman - Philadelphia Theatre Company

Outstanding Leading Actress in a Play
Madi Distefano - Popsicle's Departure, 1989 - Brat Productions
Meg O'Brian - The Miracle Worker - Hedgerow Theatre
Karen Peakes - Born Yesterday - The People's Light & Theatre Company
*Lynn Redgrave - Collected Stories - Contemporary Stage Company
Erin Weaver - Mary's Wedding - Act II Playhouse

Outstanding Leading Actor in a Musical
*David Colbert - Hedwig and the Angry Inch - City Theater Company
Hershey Felder - George Gershwin Alone - Prince Music Theater
Bob Gunton - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
Josh Sauerman - Parade - Villanova Theatre
Danny Zolli - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lenape Regional Performing Arts Center

Outstanding Leading Actress in a Musical
Nina Donze - Parade - Villanova Theatre
Laura Dysarczyk - Sweet Charity - The Media Theatre
Kristine Fraelich - Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lenape Regional Performing Arts Center
*Mary Martello - Café Puttanesca - Arden Theatre Company
Rachel Ulanet - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater

Outstanding Supporting Actor in a Play
Bradford William Anderson - The Goat or, Who is Sylvia? - Philadelphia Theatre Company
Buck Schirner - In the Heart of America - InterAct Theatre Company
Tobias Segal - According to Goldman - Philadelphia Theatre Company
Geoff Sobelle - The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
*John Douglas Thompson - Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater

Outstanding Supporting Actress in a Play
*Karina Mackenzie - Collected Stories - Contemporary Stage Company
Christie Parker - Proof - Arden Theatre Company
Marcia Saunders - Sideways Stories from Wayside School - Arden Theatre Company
Danielle Skraastad - Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater
Karen Vicks - Nickel & Dimed - Philadelphia Theatre Company

Outstanding Supporting Actor in a Musical
Ben Dibble - Harry Chapin: Remember When the Music - Act II Playhouse
*Lenny Haas - The Fantasticks - The People's Light & Theatre Company
Jonathan Hadary - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
John O'Hara - Harry Chapin: Remember When the Music - Act II Playhouse
Edward Staudenmayer - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater

Outstanding Supporting Actress in a Musical
*Jennie Eisenhower as Kate - The Wild Party - The Media Theatre
Barbara D. Mills - It Ain't Nothin' but the Blues - Prince Music Theater
Louise Pitre - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
Kimberly Rehfuss - Harry Chapin: Remember When the Music - Act II Playhouse
Rachel Ulanet - Casino Paradise - Prince Music Theater

Outstanding Set Design
Beowulf Boritt - Talley's Folly - Delaware Theatre Company
Thom Bumblauskas - Mary's Wedding - Act I Playhouse
*Donald Eastman - Constant Star - Delaware Theatre Company
Nick Embree - Permanent Collection - InterAct Theatre Company
Jerry Rojo - Wintertime - The Wilma Theater

Outstanding Lighting Design
Jerold R. Forsyth - Wintertime - The Wilma Theater
Thomas C. Hase - Julius Caesar - The People's Light & Theatre Company
*James Leitner - Mary's Wedding - Act II Playhouse
Charles S. Reece - The Woman in Black - Bristol Riverside Theatre
Robert Wierzel - Constant Star - Delaware Theatre Company

Outstanding Costume Design
Charlotte "Cloe" Fox Wind - Don Juan - Villanova Theatre
Millie Hiibel - The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
Marla Jurglanis - Born Yesterday - The People's Light & Theatre Company
Janus Stefanowicz - Parade - Villanova Theatre
*Merrily Murray-Walsh - Constant Star - Delaware Theatre Company

Outstanding Sound Design
Aaron Cromie & John Mock - A Christmas Carol - Mum Puppettheatre Lindsay Jones - Julius Caesar - The People's Light & Theatre Company *Fabian Obispo - Constant Star - Delaware Theatre Company
James Sugg - Moby Dick-Rehearsed - Brat Productions
Shannon Zura - Talley's Folly - Delaware Theatre Company

Outstanding Original Music
*Cy Coleman - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
Michael Ogborn - Café Puttanesca - Arden Theatre Company
Polly Pen - Embarrassments - The Wilma Theater
Jim Ryan - Something Wonderful Right Away: Improv for The Holidays - 1812 Productions
Andy Teirstein - The Snow Queen - Enchantment Theatre Company

Outstanding Choreography/Movement
Richard Amelius - Sweet Charity - The Media Theatre
Patricia Birch - The Great Ostrovsky - Prince Music Theater
*Aaron Cromie - The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
Barby Hobyak Roche - Parade - Villanova Theatre Tazewell Thompson - Constant Star - Delaware Theatre Company

Outstanding New Play
Popsicle's Departure, 1989 - By Madi Distefano - Brat Productions
*Permanent Collection - By Thomas Gibbons - InterAct Theatre Company
According to Goldman - By Bruce Graham - Philadelphia Theatre Company
Brief Interviews with Hideous Men - Adapted for the stage by Scott Greer, Michael Hollinger, Tony Lawton & Aaron Posner - 1812 Productions
An Artist's Workshop - Conceived by Alden Moore, Written by Raelle Myrick Hodges - Azuka Theatre Collective

Outstanding Ensemble in a Play
The Uneasy Chair - 1812 Productions
*The Comedy of Errors - Lantern Theater Company
Travels With My Aunt - Lantern Theater Company
Rose Selavy Takes a Lover in Philadelphia - New Paradise Laboratories
Jesus Hopped the 'A' Train - The Wilma Theater

Outstanding Ensemble in a Musical
Café Puttanesca - Arden Theatre Company
*Constant Star - Delaware Theatre Company
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lenape Regional Performing Arts Center
It Ain't Nothin' but the Blues - Prince Music Theater
Parade - Villanova Theatre

F. Otto Haas Award for Emerging Theatre Artist
*Jorge Cousineau
Madi Distefano
Nick Embree
Andre D. Harrington
Geoff Sobelle
James Sugg

Excellence in Theatre Education and Community Service Award
InterAction - InterAct Theatre Company
Playwrights Retreats - Philadelphia Young Playwrights
*Rainbow Connection Program - Prince Music Theater
Wilmagination - The Wilma Theater

Lifetime Achievement Honoree
*Louis Lippa

Ted & Stevie Wolf New Approaches to Collaborations Honorees
*Random Acts of Theater & Kitchen Aid's The Book and The Cook - A Catered Affair by Arje Shaw and Front of House by Michael A. Carson

The Suzanne Roberts Theatre Alliance Scholarship Award
*Jaclyn Robinson