Gatz, Diane Paulus, Rachel York, Stephanie Umoh Nab IRNE Nominations

News   Gatz, Diane Paulus, Rachel York, Stephanie Umoh Nab IRNE Nominations Elevator Repair Service's production of Gatz, as well as the national tour of Dreamgirls and actors Leslie Uggams, Stephanie Umoh, Rachel York and Daniel Jenkins have been nominated for the 2011 Independent Reviewers of New England Awards.
Rachel York and Krista Buccellato
Rachel York and Krista Buccellato

The IRNE Awards honor the work of local theatre from the greater Boston area alongside large-scale productions and national tours. The awards will be presented April 25 at the Boston for the Arts Cyclorama at 7:30 PM. The IRNE Awards are free and open to the public.

Highlights of the 2011 IRNE nominations follow:

DIRECTOR OF A MUSICAL
Stacey Stephens Into The Woods (Reagle Music Theatre)
Steven Bogart Cabaret (A.R.T.)
Will Pomerantz The Blue Flower (A.R.T.)
Diane Paulus Johnny Baseball (A.R.T.)
Shaun Kerrison Sunset Boulevard (Ogunquit Playhouse)
Todd Michael Smith and Judine Somerville Hairspray (Reagle Music Theatre)

DIRECTOR OF A DRAMA
Kenny Leon Stick Fly (Huntington Theatre)
David Esbjornson All My Sons (Huntington Theatre)
Nicholas Martin Bus Stop (Huntington Theatre)
Charles Towers Four Places (Merrimack Repertory Company)
Peter Dubois Becky Shaw (Huntington Theatre)

VISITING PRODUCTION The Laramie Project (Artsemerson)
August: Osage County (Broadway Across America)
Dreamgirls (Broadway Across America)
In the Heights (Broadway Across America)
Gatz (Elevator Repair Service at A.R.T.) VISITING PERFORMER
Jackie Burns Wicked (Broadway Across America)
Estelle Parsons August: Osage County (Broadway Across America)
Scott Shepherd Gatz (A.R.T.)
Doug Elkins Fraulein Maria (Arts Emerson)

BEST PLAY
All My Sons (Huntington Theatre)
Bus Stop (Huntington Theatre)
Stick Fly (Huntington Theatre)
Four Places (Merrimack Repertory Company)
Becky Shaw (Huntington Theatre)

BEST MUSICAL
The Blue Flower (A.R.T.)
Cabaret (A.R.T.)
Into The Woods (Reagle Music Theatre)
Johnny Baseball (A.R.T.)
A Christmas Carol (North Shore Music Theatre)
Sunset Blvd. (Ogunquit Playhouse)
Hairspray (Reagle Music Theatre)

BEST SUPPORTING ACTRESS DRAMA
Ronette Levenson Bus Stop (Huntington Theatre)
Kate Udall Four Places (Merrimack Repertory Company)
Amber Iman Stick Fly (Huntington Theatre)
Marie Polizzano Circle Mirror Transformation (Huntington Theatre)

BEST SUPPORTING ACTOR DRAMA
Johnny Lee Davenport Vengeance (Huntington Theatre)
Lee Aaron Rosen All My Sons (Huntington Theatre)
Stephen Lee Anderson Bus Stop (Huntington Theatre)
Billy Eugene Jones Stick Fly (Huntington Theatre)

BEST ACTRESS DRAMA
Karen Macdonald All My Sons (Huntington Theatre)
Nikkole Salter Stick Fly (Huntington Theatre)
Carole Monferdini Four Places (Merrimack Repertory Company)
Cherene Snow Black Pearl Sings! (Merrimack Repertory Company)
Anne Scurria Absurd Person Singular (Trinity Repertory Company)

BEST ACTOR DRAMA
Will Lyman All My Sons (Huntington Theatre)
Seth Fisher Becky Shaw (Huntington Theatre)
Joey Collins Beasley’s Christmas Party (Merrimack Repertory Company)
Noah Bean Bus Stop (Huntington Theatre)
Martin Rayner Freud’s Last Session (Barrington Stage)

BEST SUPPORTING ACTRESS MUSICAL
Mccaela Donovan Into The Woods (Reagle Music Theatre)
Meghan Mcgeary The Blue Flower (A.R.T.)
Jennifer Cody Dirty Rotten Scoundrels (North Shore Music Theatre)
Catherine Walker Gypsy (North Shore Music Theatre)
Shannon Lee Jones Into The Woods (Reagle Music Theatre)
Barbara Meek Camelot (Trinity Repertory Company)

BEST SUPPORTING ACTOR MUSICAL
Thomas Derrah Cabaret (A.R.T.)
David Costa Cabaret (A.R.T.)
Lucas Kavner The Blue Flower (A.R.T.)
John Macero Hairspray (Reagle Music Theatre)
Burke Moses Johnny Baseball (A.R.T.)

BEST ACTRESS MUSICAL
Rachel York Into The Woods (Reagle Music Theatre)
Teal Wicks The Blue Flower (A.R.T.)
Stephanie Umoh Johnny Baseball (A.R.T.)
Stefanie Powers Sunset Blvd. (Ogunquit Playhouse)
Marissa Perry Hairspray (Regale Music Theatre)
Rebecca Gibel Camelot (Trinity Repertory Company)

BEST ACTOR MUSICAL
Dan Dowling Hairspray (Reagle Music Theatre)
Daniel Jenkins The Blue Flower (A.R.T.)
David Coffee A Christmas Carol (North Shore Music Theatre)
Todd Gearhart Sunset Blvd. (Ogunquit Playhouse)
D. B. Bonds Dirty Rotten Scoundrels (North Shore Music Theatre)

BEST SOLO SOLO
Karen Macdonald The Blonde, The Brunette And The Vengeful Redhead (Merrimack Repertory Company)
Leslie Uggams Uptown, Downtown (Reagle Music Theatre)
Robert Lohbauer Mengelberg and Mahler (Shakespeare And Company)

BEST ENSEMBLE
Cabaret (A.R.T.)
Bus Stop (Huntington Theatre Company)
The Blue Flower (A.R.T.)
Sunset Blvd. (Ogunquit Playhouse)
Stick Fly (Huntington Theatre)
Hairspray (Reagle Music Theatre)

For a complete list of IRNE nominations, visit StageSource.

Today’s Most Popular News: